خبرگزاری خانه ملت

ایام محرم 1398
1389/08/18 12:35:00
سرویس صحن
رجایی درتذکری نسبت به بند الحاقی ماده 55 برنامه توسعه

وزیر وزارتخانه های ادغامی باید با نظر مجلس تعیین شوند

**عضو کمیسیون کشاورزی و آب و منابع طبیعی در تذکر قانون اساسی خواستار مشخص شدن نحوه انتصاب وزیر وزارتخانه های ادغامی شد که در بند الحاقی ماده ۵۵ اجازه ادغام آنها به دولت داده شده است.

به گزارش خبرنگار خانه ملت "عباس رجایی " نماینده اراک ،کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی امروز (18 آبان) در ادامه بررسی گزارش کمیسیون تلفیق از برنامه پنجم توسعه در تذکری مطابق با اصل 137 قانون اساسی و در اعتراض به بند الحاقی به ماده 55 برنامه توسعه که در آن دولت مکلف است یک یا چند وزارتخانه را با حفظ اختیارات قانونی به نحوی در وزارتخانه های دیگر ادغام نماید گفت: در اصل 137 ذکر شده است هر یک از وزیران مسئول وظایف خاصی خویش در برابر رئیس جمهور و مجلس است و این یعنی در هنگام رای اعتماد به وزیر مجلس براساس برنامه هایی که برای هر وزارتخانه ای خاص تعریف شده است برای شخص پیشنهاد دهنده برای تصدی این پست رای می دهد.

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی افزود: در این بند با الحاق وزارتخانه ها به دولت اجازه داده می شود تا برای این وزارتخانه ادغام شده بدون اینکه نیازی به رای اعتماد از مجلس باشد یک وزیر انتخاب شود و بعدها هم در قبال اعمال خود مجلس پاسخگو نباشد و این خلاف قانون اساسی کشور است.

وی تصریح کرد: نمایندگان براساس لیاقتی که یک شخص برای تصدی یک پست دارد به او رای می دهند شاید وزیری که دولت برای وزارتخانه ادغام شده در نظر می گیرد از نظر نمایندگان برای این سمت صالح نباشد در این صورت تکلیف چیست؟

محمدحسین ابوترابی فرد نایب رئیس مجلس شورای اسلامی که ریاست پایان جلسه علنی امروز را بر عهده داشت در پاسخ به این تذکر گفت: تذکر وارد نیست، وقتی یک وزارتخانه ادغام می شود وظایف آن حفظ می شود و با این ادغام رئیس جمهور باید وزیر جدید به مجلس پیشنهاد دهد.

رجایی که از پاسخ ابوترابی فرد قانع نشده بود در ادامه تذکر خود افزود: اما در این بند ذکر نشده است که رئیس جمهور باید برای وزارتخانه جدید وزیر جدید پیشنهاد شود و از مجلس رای اعتماد بگیرد و تقاضا دارم این بند الحاقی را با افزودن عبارتی که این اختیار را منوط به قانون می کند اصلاح نمایند.

ابوترابی فرد مجددا در پاسخ به رجایی اظهار داشت: تذکر شما وارد نیست.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet