هدر موبایل
1389/08/18 12:41:00
سرویس صحن
عباسپور در اخطار قانون اساسی؛

جایگاه وزارتخانه ها برای ادغام درلایحه برنامه مشخص نیست

**به گزارش خبرنگار خانه ملت، علی عباسپور تهرانی فرد در جلسه علنی امروز سه شنبه مجلس شورای اسلامی طی اخطاری در زمان بررسی ماده ۵۵ لایحه برنامه پنجم توسعه، گفت:این ماده لایحه برنامه مغایر اصل ۱۳۳ قانون اساسی است که در آن آمده؛ تعداد وزیران و حدود اختیارات هر یک از آنان را قانون تعیین می کند.

وی با اشاره به بند الحاقی ماده 55 لایحه برنامه پنجم که در آن دولت را مکلف کرده است با ادغام وزارتخانه ها با حفظ حدود و اختیارات تا پایان سال دوم برنامه تعداد وزارتخانه ها را از 21 وزارتخانه به 17 وزارتخانه کاهش دهد، گفت: اینجا مشخص نیست که منظور از حدود و اختیارات چیست.

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با اظهار اینکه جایگاه وزارتخانه ها دراین طرح ادغام مشخص نیست، خاطرنشان کرد: ‌آوردن تنها با حفظ اختیارات قانونی برای ادغام وزارتخانه ها هیچ معنی روشنی ندارد و برای ادغام وزارتخانه ها کفایت نمی کند.

وی بر این اساس خواستار افزوده شدن ادغام وزارتخانه ها باتصویب مجلس شورای اسلامی به بند الحاقی ماده 55 لایحه برنامه پنجم توسعه شد و افزود: این ماده لایحه برنامه هم اشکال قانون اساسی و هم اشکال عقلی دارد.

عباسپور در ادامه توضیح داد: نمایندگان بعنوان مجلس باید بتوانند درارتباط با شرح و وظایف دستگاه ها نظر بدهند.

نماینده تهران برای نمونه به حذف شوراهای عالی در کشور توسط دولت نهم اشاره کرد و گفت: ‌در مجلس هفتم شاهد بودیم که دولت همه شوراهای عالی را حذف کرد و مجلس تا یکسال دوید تا دوباره این شوراهای عالی را احیا کند.

محمدحسن ابوترابی فرد نایب رئیس مجلس هم در پاسخ با وارد ندانستن این اخطار، گفت: تعداد وزیران را قانون معین کرده است؛ و در این ماده 55 هم، بحث اختیارات قانونی آمده است که دقیقاً مطابق فرمایشات حضرتعالی است.

وی با اظهار اینکه در حال حاضر برای هر یک از وزارتخانه ها اختیارات قانونی مشخص وجود دارد، خاطرنشان کرد: بالاخره برای ادغام وزارتخانه ها دولت و مجلس حکیم بوده و به قانون توجه خواهند کرد.

در ماده 55 لایحه برنامه پنجم توسعه آمده است؛ دستگاه های اجرائی موظفند درمورد واگذاری و اداره تصدی‌های قابل واگذاری از جمله تصدی های موضوع ماده(9) قانون مدیریت خدمات کشوری با رعایت مقررات فصل دوم قانون یاد شده اقدام نمایند.

براساس بند الحاقی این ماده؛ دولت مکلف است یک یا چند وزارتخانه را با حفظ اختیارات قانونی به‌نحوی در وزارتخانه‌های دیگر ادغام نماید که تا پایان سال دوم برنامه تعداد وزارتخانه‌ها از 21 وزارتخانه به 17 وزارتخانه کاهش یابد.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet