هدر موبایل
1387/04/02 13:58:00
سرویس سیاسی

گزارش دبیر شورای عالی امنیت ملی از نشست مشترک وی با نمایندگان مجلس

سعید جلیلی دبیر شورای عالی امنیت ملی در پایان جلسه غیر علنی، غیر رسمی گزارشی از محورهای این جلسه را به اطلاع خبرنگاران رسانید.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، جلیلی در خصوص چگونگی برگزاری نشست مشترک مجلس با دبیر شورای عالی امنیت ملی و ضرورت آن اظهار داشت: موضوع هسته ای یکی از ابعادی که دارد اینست که نیازمند اجماع ملی است و اگر موفقیت، پیشرفت و ظرفیتی هم بوجود آمده است مبتنی بر همین پشتیبانی ملی است.

وی با تاکید بر جایگاه مجلس در این خصوص گفت: مجلس به عنوان خنه ملت و نهاد مهم قانونگذاری همیشه از پرونده هسته ای پشتیبانی قوی داشته است.

دبیر شورای عالی امنیت ملی خاطرنشان کرد: دوستان ما در مجلس از جمله آقای لاریجانی تقاضا داشتند که در اوایل کار مجلس هشتم یک توضیحی در مورد سوابق پرونده هسته ای ارائه شود.

وی افزود: خوشبختانه در همین جلسه امروز بحث اجماع را به خوبی شاهد بودیم خیلی خوشحالم که در صحن مجلس دیدم که نمایندگان از طیف های مختلف سیاسی همه در موضوع هسته ای یک اجماع نظر و یک توافق جدی دارند و همین یک ظرفیت بسیار خوبی است.

جلیلی در پاسخ به این سوال که محور بسته پیشنهادی ما به سولانا چیست؟ اظهار داشت: در ارتباط با پیشنهادها همانطور که می دانید ما یک بسته پیشنهادی را ارائه کردیم و با توجه به رویکردی که امروز وجود دارد و شرایطی که در آن قرار داریم بعد از حل مسایل باقیمانده در آژانس ظرفیت بسیار خوبی ایجاد شد برای اینکه بین ما و برخی از قدرت ها بتوانیم زمینه ای را برای همکاری درباره نگرانی های مشترک با تعهداتی مشترک ایجاد کنیم.

وی افزود: در این راستا ما یک بسته پیشنهادی را تهیه کردیم و طیفی از موضوعات که صرفا موضوع هسته ای نبود را استفاده کردیم و ظرفیت های جمهوری اسلامی را در آن ارائه کردیم.

جلیلی گفت: این بسته را اصحاب رسانه حتما ملاحظه کرده اند. ما در این بسته هیچ تقاضا و مطالبه ای نداشتیم بلکه گفته ایم که این ظرفیت ها را جمهوری اسلامی ایران دارد و در یک تعامل سازنده می تواند موضوعی برای مذاکره، گفتگو و همکاری قرار گیرد.

وی افزود: این بسته با استقبال مواجه شد و بسیاری از کشورهای جهان از این بسته استقبال کردند. برخی از قدرت ها در تماس هایی که قبل از سفر اخیر با بنده داشتند بسته پیشنهادی ایران را حاوی نکات مهم و مثبت دانستند.

دبیر شورای عالی امنیت ملی اظهار داشت: در سفری هم که آقای سولانا به اتفاق مدیران کل پنج کشور به تهران آمدند از این بسته استقبال کردند.

وی افزود: آقای سولانا اعلام کردند که ما با جزییات بسته و عناوین آن موافق هستیم.

جلیلی خاطرنشان کرد: متقابلا آنها هم بسته ای را پیشنهاد کردند و ما هم اعلام کردیم بسته شما را مطالعه و بررسی می کنیم و نظر خود را در این خصوص اعلام می نماییم.

جلیلی در پاسخ به این سوال که آیا در خصوص گسترش فعالیت های هسته ای هم با آقای سولانا بحث شده است یا نه ظاهرا اروپا خواسته که نصب سانتریفیوژها ادامه پیدا نکند؟ گفت: آنها بسته را ارائه کردند در ضمن ارائه بسته پیشنهادهایی را مطرح کردند مبنی بر اینکه چگونه مذاکرات را شروع کنیم. ما اعلام کردیم که مشترکات دو بسته می تواند مبنای خوبی برای شروع مذاکرات باشد. درباره چگونگی مذاکرات هم پیشنهادهای آنها را مطالعه می کنیم و ما هم پیشنهاد خودمان را خواهیم داد.

خبرنگاری از دبیر شورای عالی امنیت ملی سوال کرد در بسته ای که از سوی ایران پیشنهاد شده است آیا شما شرط گذاشته اید برای اروپا مبنی بر اینکه باید آنها بسته ما را قبول کنند یا نه؟ که وی در پاسخ گفت: طبیعی است وقتی شما می خواهید مذاکرات کنید می گویید ما یک بسته را پیشنها کرده ایم مبنی بر ظرفیت های خودمان و بحث هایی که هست ارائه کردیم و آنها هم بسته ای دارند. ما گفتیم اگر می‌خواهیم مذاکره، گفتگو و همکاری باشد این کار معمولا از نقاط مشترک بوجود می‌آید و اگر می‌خواهیم این کار صورت گیرد باید بر اساس مشترکات باشد.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا از این مذاکرات برای مذاکره یاد می شود؟ گفت: توافق ما و آقای سولانا این بود که آنها اعلام کردند با کلیات بسته پیشنهادی ما موافق هستند، عناوین و عناصر خوبی دارد ما هم اعلام کردیم بسته آنها را بررسی می کنیم و درباره چگونگی اینکه مذاکرات را شروع کنیم بعدا گفتگو می کنیم.

خبرنگاری از دبیر شورای عالی امنیت ملی سوال کرد: اروپایی ها تا چه اندازه و بویژه 1+5 به مذاکره برای حل مساله هسته ای ایران اعتقاد دارند؟ که وی در پاسخ گفت: بسیاری از کشورهایی که در همین دور مذاکرات صحبت کردند همگی این موضوع را عنوان می کردند ما استقبال کردیم حال باید در عمل ببینیم چگونه خواهد بود.

نماینده چین تاکید داشت که مذاکرات می تواند مهمترین نقطه مشترک باشد. آلمان هم همینطور در مصاحبه ها اعلام کرده بود که بحثی که وجود دارد ما باید با اتکاء و خلاقیت دوره جدیدی را شروع کنیم.

خبرنگاری از جلیلی پرسید آیا در خصوص احتمال ربوده شدن احمدی نژاد در عراق بحثی صورت گرفته است یا خیر؟ گفت: معمولا در سفرهای که صورت می گیرد باید ملاحظات امنیتی حفظ شود و در عراق هم باید ملاحظات امنیت حفظ شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet