هدر موبایل
1389/08/18 13:53:00
سرویس فرهنگی

3 روزنامه قدیمی دیگر بر روی سایت کتابخانه مجلس

**مدیر فناوری اطلاعات کتابخانه مجلس از قرار گرفتن سه لوح فشرده روزنامه مجلس، مجله بررسی های تاریخی و هنر و مردم بر روی وب سایت کتابخانه خبر داد.

"سید علیرضا طیرانی" هدف از انتشار این سه لوح منتشره توسط کتابخانه مجلس در فضای مجازی را دسترسی آسان کاربران اینترنت به این منابع ارزشمند دانست.

طیرانی اشاره کرد: روزنامه مجلس، اولین روزنامه پارلمانی ایران است که اولین شماره آن در سال 1324 قمری یعنی در حدود پنجاه سال پیش انتشار یافته. هدف از انتشار این روزنامه ساماندهی به اخبار و اطلاعات مربوط به مجلس و همین طور ارائه دیدگاه های سیاسی و اجتماعی در طول دوران خود بوده است. در نخستین صفحه این روزنامه در مورد اهداف آن چنین آمده: این روزنامه بکلی مطلق و آزاد است و در مباحث و مذاکرات و مشروعات مجلس شورای ملی ایران و کلیه امور پلیتیکی و تجارتی و اجتماعی و آنچه راجع به اصلاحات ملکی و امور ملی و مربوط به فواید عامه و عواید نوعیه و دایر بر حقوق عالم اسلامیت و اجرای احکارم اسلام و مدافع حدود وطن باشد با کمال آزادی سخن می راند.

مجله دیگری که طیرانی به آن اشاره کرد، مجله ارزشمند بررسی های تاریخی است. مجله بررسی های تاریخی از جمله نشریات پژوهشی و تاریخی پیش از انقلاب است که از بهار سال 1345 منتشر و انتشار آن تا دی ماه 1358 ادامه داشته است. قرار دادن دوره کامل این مجله بر روی وب سایت کتابخانه مجلس می تواند کمک بزرگی به پژوهشگران و علاقه مندان به تاریخ و هنر ایران در اقصی نقاط  جهان باشد.

هنرو مردم نیز عنوان مجله دیگری است که از ابتدای سال 1336 با مدیریت آقای فیروز باقر زاده منتش می شده که با انتشار تنها دو شماره از آن و توقف انتشار از سال 1341 مجدداً این مجله با هدف شناساندن فرهنگ، تمدن و هنرمندان ایران تصمصم به انتشار گرفت و در طول 17 سال 193 شماره از آن منتشر شد.

مدیر فناوری اطلاعات کتابخانه مجلس یک از سیاست های اصلی در این مدیریت را ارائه و اشاعه ناخوانده ای مکتوب موجود در کتابخانه مجلس عنوان کرد و بیان داشت این وظیفه ما به عنوان متولیان این کتابخانه به منظور معرفی و در اختیار قرار دادن این منابع ارزشمند در سطح کل اقشار جامعه می باشد.

وی افزود: روال کار ما به این صورت است که پس از تهیه و ارائه این منابع ارزشمند در قالب لوح های فشرده، پس از گذشت مدتی آنها را بر روی وب سایت کتابخانه قرار دهیم تا علاقه مندان قدرت انتخاب و  دسترسی به آنها را به هر شکل ممکن داشته باشند.

طیرانی اشاره داشت: از نظری فنی نیز تلاش کردیم تا کاربران بتوانند راحت تر به این منابع دسترسی داشته باشند. در قسمت منابع دیجیتال وب سایت کتابخانه، کاربر علاوه بر دانلود فایل پی دی اف، می تواند بصورت آنلاین نیز فایل مورد نظر خود­­ را در حداقل­ زمان­ ممکن­ مشاهده­ کند.

با توجه به حجیم بودن بسیاری از این فایلها و سرعت پائین اینترنت های خانگی این سیستم می تواند مفید واقع گردد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet