روز مجلس
1387/04/02 14:52:00
سرویس صحن

گلایه علیخانی به برخی از اعضا و روسای شعب

علیخانی عضو فراکسیون اقلیت نسبت به عدم عضویت در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی تذکر داد.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، قدرت الله علیخانی عضو فراکسیون اقلیت مجلس با استناد به مواد 17، 23 و 47 آیین نامه داخلی مجلس نسبت به عدم عضویت در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی اعتراض کرد و گفت: آقای رئیس از شما گله ای ندارم از هیات رئیسه محترم هم گلایه ای ندارم اعضایی هم که انتخاب شده اند در کمیسیون امنیت به آنها هم تبریک عرض می کنم آنها هم هیچ قصوری ندارند برای اینکه هر فردی که برای کمیسیونی درخواست می دهد بالاخره منظورش این است که مورد قبول واقع شود آنها هیچگونه قصوری ندارند و موفقیت آنها را از خدای بزرگ آرزو دارم.

وی گفت: گلایه من و اعتراض من به بخشی از اعضا و روسای شعب می باشد. اطلاعاتی که من به دست آوردم البته این اطلاعات را نمی خواهم بگویم که مستند است این اطلاعات نقل شده است و می شود و نمی تواند روی این اطلاعات قسم بخوریم که اینگونه بوده است.

علیخانی تصریح کرد: عزیزان (روسای شعب) ملاک هایی داشتند برای انتخاب، ما هم می خواهیم بگوییم که آن عزیزان همه خوب هستند ما هم این ملاک ها را داشته ایم من قبلا در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی بودم بنده در نیروی مسلح خدمت کردم جایگاه من نیز سرلشگری بوده است و با رتبه 18 بازنشسته شده ام و در زمان بازنشستگی هم 5/1 سال فرماندهی معظم کل قوا به من اضافه داده اند که بازنشسته شده ام.

عضو فراکسیون اقلیت مجلس گفت: چرا عزیزان با دوستان و همکاران ما کم لطفی کرده اند. اگر واقعا بی نظر بودند ما می گوییم دست شما درد نکند ولی اگر خدای نکرده، البته من هیچ کس را متهم نمی کنم، مقصر اصلی بخشی از روسای شعب بودند که اعمال نظر کرده اند، بی طرفی را نشان نداده اند. اگر کسی از روسای شعب حرفی دارد بیاید بزند.

علیخانی تصریح کرد: گفته اند چند نفر در شعبات حضور داشته اند یکی از آنها آقای نایب رئیس، جناب آقای توکلی و می گویند آقای باهنر هم بی نظر نبوده اند. الله و اعلم، من نمی دانم آیا باهنر در جلسه بوده یا خیر اما آقای نایب رئیس (ابوترابی) و آقای توکلی نقش داشته اند البته نقش دولت را هم مطرح کرده اند اما دولتی ها گفته اند ما نقشی نداشته ایم.

وی گفت: آقای ابوترابی نایب رئیس بوده و باید دفاع می کرد به خصوص که جریان ما (اقلیت) به ایشان رای داده اند چرا دفاع نکردید؟ مگر از ما بهتران بودند؟ جناب آقای احمد توکلی در مجلس برای خودش یک جریان است اعمال نظر می کند در برخی از جاها، اگر برای خدا بوده است دستت درد نکند اگر برای غیر رضای خدا بوده که کار سیاسی کرده اید.

وی گفت: صبح آقای جلالی آمد پیش من مزاح کردیم گفتم آقای جلالی ما گاهی از مواقع زورمان نمی رسد زمانی که زورمان نمی رسد پناه می بریم به خدا آرزوی شهادت برای بعضی ها می کنیم که جا خالی شود برای دیگران.

عضو فراکسیون اقلیت افزود: من معتقدم که حق ما ضایع شده و نه شما و نه هیات رئیسه مقصر نبودید، مقصر عزیرانی بوده اند که اعمال نظر کرده اند و یا دفاع نکرده اند جناب آقای ابوترابی را قانون می گوید که باید حضور داشته باشد و باید دفاع می کرد.

وی افزود: جناب آقای لاریجانی چه می‌شود با یک جریان اقلیتی در چنین مجلس بزرگ و با عظمتی این گونه برخورد شود، چرا افرادی مانند انصاری، کریمی و خباز باید برای حضور در کمیسیون برنامه و بودجه و صنایع محروم شوند. من بارها گفته ام و آلان هم می گویم درست است که من وابسته یک جریان بوده و هستم ولی در کشور معتقد بوده و هستم که باید تعادل حفظ شود والا همین می شود که شده. در کمیسیون ها هم باید تعادل برقرار باشد. من گلایه ای ندارم به خدا واگذار کرده ام.

وی گفت: هر جا که زورمان نرسید گفته ام که به خدا پناه می بریم.

علی لاریجانی رئیس مجلس در پاسخ به تذکر علیخانی عضو فراکسیون اقلیت مجلس ضمن بیان این مطلب که شما با احساسات شدید صحبت های خود را فرمودید من نیز صبر کردم که مطالبتان منعقد شود که نگویید نقصی در فرمایشات پیش آمد گفت: دو ایراد به شما وارد است. تذکر شما مربوط به اداره جلسه نیست. ضمنا اسم از بزرگوارانی می برید که این یک زنجیره به وجود می آورد و آنها هم باید نظر دهند و صحبت کنند.

وی گفت: من اطلاع دارم که نواب رئیس وظیفه خود را کاملا انجام داده اند تذکر دادند و حرف خود را زدند اما خوب یک جمعی باید تصمیم بگیرند و احساس نمی کنم که یک جریان سیاسی است.

لاریجانی افزود: خیلی از نمایندگانی که اصولگرا بودن از کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی حذف شدند. یکی از دوستان می گوید دولت دخالت کرده که اشتباه است جنابعالی می فرمایید یک جریانی است که این هم درست نیست یعنی تولید سوء ظن می کنید.

وی افزود: من ضمن اینکه حذف افرادی مثل آقای علیخانی که یک سابقه ای داشته اند را تا آنجایی حق می دانم که حرفشان را بزنند. اما به هر حال تشخیص این مسایل مربوط به روسای کمیسیون ها است ما نمی توانیم بگوییم که این افرادی که لیست کرده اند و با دیگران مقایسه کرده اند خلاف کرده اند ممکن است آنها بگویند ما در مقام مقایسه اینطور تصمیم گرفته ایم. خواهش می کنم خودتان مجلس را زیر سوال نبرید.

وی گفت: نمایندگانی که روسای کمیسیون ها بوده اند افراد محترمی بوده اند نشستند تصمیاتی گرفتند و اولویت ها اینگونه انتخاب شده است. خواهش می کنم این بحث را خاتمه دهید. شما خودتان هم می دانید راه علاج دارد اما با این تذکرات علاجی صورت نمی گیرد. چون ما معتقدیم که آیین نامه را اجرا کرده ایم. روسای شعب هم پس از جلسه ما نظرشان این بود. بنابراین از نظر آیین نامه محلی برای اجرا نداریم مگر اینکه آیین نامه اجرایی تغییر کند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet