هدر موبایل
1387/04/02 12:43:00
سرویس صحن

کوهکن از رییس مجلس خواست به نماینده ای اجازه تذکر دهد که تذکرش مربوط به اداره جلسه باشد

کوهکن خطاب به رییس مجلس اظهار داشت: به نماینده ای اجازه تذکر دهید که تذکرش مربوط به اداره جلسه باشد.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، "محسن کوهکن" در تذکر آیین نامه ای با استناد به ماده 78 گفت: در دوره گذشته براساس یک رویه ای که پیش آمده بود از وقت تذکرات برای گفتن مطالبی که شاید در جایگاه خود مطالب مهمی بود، استفاده می شد.

وی در ادامه خطاب به رییس مجلس اظهار داشت: آنچه که مسلم است و بنده شهادت می دهم که حضرتعالی در جلسه هیات رئیسه و جلسات دیگر همین مطالبی که دوستان اشاره کردند را با حساسیت تمام دنبال کردید و حتی به فکر راهکار هم افتادید.

کوهکن خاطرنشان کرد: چون در ابتدای دوره هستیم اگر با هم تفاهم نکرده و به آیین نامه عمل نکنیم مشکلاتی برای اداره جلسه برای خودمان ایجاد شده  و در نهایت هزینه آن را مجلس باید در نزد مردم بپردازد و آن اینکه طبق ماده 78 آیین نامه داخلی مجلس، نماینده مکلف است آیین نامه را رعایت کند.

نماینده مردم لنجان تصریح کرد: وقتی نماینده ای درخواست تذکر می کند از آنجایی که شما اطلاع ندارید که آیا تذکر او مربوط به اداره آن جلسه هست یا نیست، طبیعی است که باید اجازه دهید صحبت کند اما آنچه براساس این ماده به ما برمی گردد حتی زمانی که می خواهیم تذکر را بدهیم باید پایبندی خود را به آیین نامه نشان دهیم.

کوهکن خاطرنشان کرد: زیرا حقوقدانانی که چه در مجلس و چه در بیرون هستند و صحبت های ما نمایندگان را می شنوند و ارزیابی می کنند، آنها باید مطمئن باشند که نمایندگان آنها آیین نامه را که قانون محکمی است و با دو سوم رای هم تصویب شده به آن پایبند هستند.

وی تصریح کرد: اگر قرار بود از وقت آیین نامه برای اینکه وارد بحث ها شویم - ولو بحث های مهم -استفاده کنیم ما نیز شاید به آن نوع برخوردی که شد اعتراض داشتیم. ما در جایی که فردی مسئولیت دارد و با اعمال مسئولیتش خلاف قانون عمل می کند قطعا باید اعتراض کنیم و این اعتراض متوجه شخص اوست اما وقتی که بنده و شما در شعب آمدیم عزیزانی را به عنوان رئیس شعبه انتخاب کردیم بعد هم آیین نامه این اختیار را به آنها داده که با نایب رئیس بنشینند و تصمیم بگیرند، تصمیم آنها درست باشد یا نباشد و یا اینکه مطابق آیین نامه باشد یا نباشد، ساز و کاری در اختیار رئیس مجلس نیست که جلوی تصمیم آنها را بگیرد. البته ساز و کارهای دیگری وجود دارد که می شود آن را دنبال کرد.

کوهکن گفت: یکی از آنها گزارش از طرز کار تلقی می شود شکایت به اصل 90 است و می دانید که اصل 90 مشکل را رسیدگی و بررسی می کند اگر تشخیص دهد خلافی رخ داده گزارشی را در صحن رسما قرائت می کند.

عضو هیات رئیسه مجلس خطاب به لاریجانی خاطرنشان کرد: از حضرتعالی استدعا دارم به نماینده ای اجازه تذکر دهید که تذکرش مربوط به اداره جلسه باشد. دلیل آن هم این است که در آیین نامه گفته شده اگر مطلبی از قبل بوده در ابتدای جلسه بعد تذکر داده شود.

وی ادامه داد: دلیل اینکه می گوید اگر کسی و اعلام کرد من تذکر آیین نامه ای دارم رئیس موظف است مذاکرات را قطع کند به خاطر این است که تذکر مربوط به اداره جلسه است. اگر مربوط به مطلب دیگری بود نمی آمد که مذاکرات را قطع کند. زیرا ممکن است آن تذکر در همان مطلبی که در آن بحث دارد تاثیرگذار باشد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet