هدر موبایل
1389/08/19 12:33:00
سرویس کمیسیون ها
جلالی خبرداد:

سروری مامور پیگیری حادثه میدان کاج شد

**سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی از انجام تحقیق میدانی در خصوص موضوع حادثه سعادت آباد از سوی رئیس کمیته امنیت این کمیسیون خبر داد.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، "کاظم جلالی" در حاشیه جلسه علنی صبح روز چهارشنبه 19 آبان ماه در جمع خبرنگاران پارلمانی گفت: جلسه کمیسیون امنیت ملی صبح امروز با حضور "علی عبداللهی" معاون امنیتی وزیر کشور، سردار "حسین ساجدی‌نیا" فرمانده انتظامی تهران بزرگ و "عباس جعفری دولت آبادی" دادستان تهران و "رضا دهقان‌پور" رییس اورژانس تهران برگزار شد.

وی با بیان اینکه در ابتدای این جلسه نمایندگان مجلس و اعضای کمیسیون مراتب نگرانی خود را در خصوص وقوع این حادثه تلخ ابراز کردند، گفت: فرمانده نیروی انتظامی تهران بزرگ توضیحات جامعی را در زمینه چگونگی وقوع این حادثه و اقدامات پلیس به کمیسیون ارائه دادند.

جلالی اظهار داشت: بر اساس سخنان ساجدی نیا اولین تماس با پلیس 110 ساعت 9:56 صبح بوده است که پلیس ظرف 4 دقیقه خود را به محل رسانده است و تا ساعت 10:20 پلیس موفق شد ضارب را دستگیر کند.

وی افزود: بر اساس این اظهارات، مضروب ساعت 10 صبح یا حداکثر 10:5 به بیمارستان منتقل شده است.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه اعضای کمیسیون این پرسش را کردند که چرا پلیس از ساعت 10 تا 10:20 نسبت به ضارب اقدامی انجام نداده است و او را متوقف نکرده است، گفت: ساجدی‌نیا نیز در این باره گفته است ما نیز معتقدیم دو نیروی اعزام شده به محل حادثه تعلل کرده‌اند و این افراد مورد مواخذه قرار می‌گیرند.

جلالی با اشاره به انتشار فیلم 9 دقیقه‌ای از حادثه گفت: اختلاف‌نظرهایی درباره مدت زمان وقوع حادثه، زمان دقیق حضور پلیس در صحنه، انتقال مضروب به بیمارستان و دستگیری ضارب میان اظهارات برخی از مردم و دستگاه قضایی با پلیس وجود دارد.

 که رئیس کمیته امنیت این موضوعات را در تحقیق میدانی خود بررسی می‌کند.

وی در ادامه از مامور شدن "پرویز سروری" رییس کمیته امنیت کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی جهت انجام تحقیق میدانی برای آسیب شناسی و بررسی حادثه و گزارش تمامی جزئیات آن به کمیسیون خبر داد.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ادامه داد: حادثه سعادت آباد بسیار تلخ بوده است و متاسفانه انعکاس خبری وسیعی نیز پیدا کرد که به روی افکار عمومی جامعه اثر سوء گذاشته است و باید پاسخ دقیق و قانع کننده‌ای در این زمینه به افکار عمومی داده شود.

جلالی با بیان اینکه پلیس در زمینه اقدامات خود در این حادثه معتقد است نواقصی در قانون وجود دارد و این موجب شده که مامور پلیس به ضارب شلیک نکند، یادآور شد: به عنوان مثال یکی از دو پلیسی که در صحنه حضور داشته چندی پیش به یک مجرم سابقه دار شلیک کرده و فرد را مجروح کرده بود و به این دلیل محکوم به پرداخت 9 میلیون تومان دیه شد؛ بر این اساس برخی از خلاء‌های قانونی نقشی بازدارنده در ایفای وظایف پلیس دارند.

وی در پاسخ به این سوال که در این حادثه خاص که جرم مشهود است آیا از نظر کمیسیون خلا قانونی وجود داشته است، گفت: اعضای کمیسیون در این مورد خاص معتقدند بعید است خلا قانونی وجود داشته باشد.

جلالی خاطرنشان ساخت: عبداللهی معاون وزیر کشور نیز معتقد است مشکل در خلا قانونی نیست بلکه در تفسیر قانون در بین قضات است که این مورد نیز قابل آسیب‌شناسی و بررسی است.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در پاسخ به اینکه آیا پلیس در زمینه تعلل در انتقال مضروب به بیمارستان مورد انتقاد است یا خیر، گفت: این پرسش نیز در کمیسیون مطرح شد و نیروی انتظامی اظهار داشت پلیس ظرف مدت 9 دقیقه مضروب را از صحنه خارج کرده است این در حالی است که بر اساس قانون اورژانس موظف به انجام این کار است و نیروی انتظامی مسئول انتقال مضروب از صحنه حادثه نیست.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس متذکر شد: نیروی انتظامی بر اساس قانون تنها در دو مورد مسئول انتقال مضروب به بیمارستان است اول جایی که خود نیروی انتظامی به فرد شلیک کرده باشد و دوم زمان تصادفات، مجروحان را برای مدیریت کردن صحنه به بیمارستان انتقال می‌دهند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet