هدر موبایل
1389/08/19 13:18:00
سرویس بین الملل
بروجردی در دیدار رئیس کمیسیون ‌خارجی مجلس ترکیه:

نقش مجالس ایران و ترکیه در مسئله فلسطین تاریخی بود

**رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تصریح کرد: نقش مهم مجالس ایران و ترکیه در مسئله فلسطین و دفاع از مردم مظلوم غزه یک اقدام تاریخی بود.

به گزارش خانه ملت، "مراد مرجان " رئیس کمیسیون امور خارجه مجلس ملی ترکیه صبح امروز چهارشنبه 19 آبان ماه با "علاءالدین بروجردی" رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی دیدار و گفت‌و‌گو کرد.

چشم انداز مناسبات و همکاری‌های دو کشور در عرصه‌های گوناگون و تحولات منطقه از مهمترین محورهای گفت‌وگوی طرفین در این دیدار بود.

در ابتدای این دیدار بروجردی با اشاره به چشم انداز 30 میلیارد دلاری حجم مبادلات اقتصادی دو کشور در سال‌های آینده، رایزنی‌های منظم و مستمر در زمینه تحولات سیاسی‌ ـ امنیتی و موضوعات حساس بین‌المللی گفت: ایران و ترکیه از فرصت‌های فراوانی برای گسترش و تعمیق همکاری‌های دوستانه خود در زمینه‌های مختلف برخوردارند و مجلس شورای اسلامی حمایت کامل خود را از روند گسترش این همکاری‌ها اعلام می‌کند.

وی در ادامه بیانیه تهران در زمینه تبادل سوخت هسته‌ای و همکاری‌ نزدیک دو کشور در موضوع هسته‌ای را مهم خواند و افزود: ایران همچنان به توافقات اجلاس 3 جانبه ایران - ترکیه و برزیل پیرامون تبادل سوخته هسته‌ای پایبند است.

بروجردی با اشاره به فعالیت‌های صلح آمیز هسته‌ای ایران در چارچوب مقررات آژانس NPT و بازرسی‌های منظم آژانس از تأسیسات هسته‌ای کشورمان افزود: آمریکا با هسته‌ای شدن ایران موافق نیست و بمب هسته‌ای تنها یک بهانه است؛ آنها مخالف توانمندی ملت ایران در عرصه دانش‌ها و فناوری‌های نوین از جمله انرژی هسته‌ای هستند.

وی تصریح کرد: ایران در مقابل فشارهای آمریکا و اروپا هیچ گاه از اصول خود دست نخواهد کشید.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در ادامه به همکاری دو کشور بویژه نقش مهم مجالس ایران و ترکیه در مسئله فلسطین و دفاع از مردم مظلوم غزه اشاره کرد و آن را یک اقدام تاریخی خواند و افزود: همکاری ایران و ترکیه در حل بحران‌‌های منطقه مانند عراق - افغانستان و خاورمیانه موثر خواهد بود.

بروجردی مبارزه با تروریسم را از مهمترین سرفصل‌های همکاری نزدیک دو کشور خواند و بر ضرورت ادامه رایزنی‌ و همکاری‌های در این زمینه تاکید کرد.

وی در ادامه به تبلیغات گسترده رسانه‌های غربی در مورد حقوق بشر در ایران اشاره و نقض گسترده حقوق بشر در کشورهای غربی بویژه آمریکا اشاره کرد و یادآور شد: ملت‌های مسلمان از جمله ملت ایران پیرو دستورات دین مبین اسلام هستند، نه سیاست‌های غربی.

"مراد مرجان" رئیس کمیسیون روابط خارجی مجلس ملی ترکیه نیز در این دیدار به پیشینه تاریخی فرهنگ و تمدن دو کشور در منطقه اشاره کرد و افزود: همکاری‌های دوستانه ایران و ترکیه همواره در چارچوب گسترش و آرامش پایدار در منطقه بوده و خواهد بود.

وی تصریح کرد: نقش دو کشور در تامین و استقرار ثبات و آرامش در منطقه بسیار حائز اهمیت است.

رئیس کمیسون روابط خارجی مجلس ترکیه سفر خود به تهران و گفت‌و‌گو با مقامات سیاسی - پارلمانی کشورمان را در چارچوب رایزنی‌ها و مذاکرات نزدیک دو کشور و نقش موثر همکاری‌های پارلمانی دانست و اظهار داشت: همکاری‌های پارلمانی ایران و ترکیه جزو مهمی از مناسبات دوستانه فیما‌بین است.

مراد مرجان دیدگاه‌های دو کشور در بسیاری از مسائل بین‌المللی را نزدیک خواند و تصریح کرد: رویکرد دو کشور توسعه همه جانبه مناسبات دوستانه در همه‌ عرصه‌‌ها است و هیچ مانعی در مقابل آن وجود ندارد.

لازم به یادآوری است رئیس کمیسیون روابط خارجی مجلس ملی ترکیه در رأس یک هیئت پارلمان صبح امروز وارد تهران شد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet