هدر موبایل
1389/08/19 16:14:00
سرویس سیاسی
ذاکر در اخطار قانون اساسی عنوان کرد:

مغایرت ماده 68 مکرر 1 لایحه برنامه با اصول 156 و 167 قانون اساسی

**عضو کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس شورای اسلامی ماده ۶۸ مکرر ۱ لایحه برنامه پنجم توسعه کشور را خلاف اصول ۱۵۶ و ۱۶۷ قانون اساسی دانست و خاطرنشان ساخت: این ماده حیطه اختیارات قاضی را محدود می‌کند.

به گزارش خبرنگار خانه ملت در جلسه علنی روز چهارشنبه 19 آبان، سید سلمان ذاکر نماینده ارومیه در اخطار قانونی با استناد به اصل 156 قانون اساسی اظهار داشت: این اصل تاکید دارد که قوه قضائیه قوه ای است مستقل که پشتیبان حقوق فردی و اجتماعی و مسئول تحقق بخشیدن به عدالت و عهده دار وظایفی از جمله رسیدگی و صدور حکم در مورد تظلمات، تعدیات، شکایات، حل و فصل دعاوی و رفع خصومات و اخذ تصمیم و اقدام در آن قسمت از امور حسبیه که قانون معین می کند، است.

وی ماده 68 مکرر 1 لایحه برنامه پنجم توسعه کشور را مغایر اصل 156 دانست و گفت: براساس این ماده اگر کسی از دولت شکایت کند چه کسی یا نهادی پاسخگو خواهد بود؟ آیا نهادی شایسته تر از قوه قضائیه وجود دارد؟

عضو کمیسیون قضائی و حقوقی در ادامه تذکر خود به اصل 167 قانون اساسی اشاره کرد و افزود: این اصل نیز تاکید دارد که قاضی موظف است کوشش کند حکم هر دعوا را در قوانین مدونه بیابد و یا حکم صادر کند.

ذاکر تصریح کرد: نه تنها صدور حکم بلکه پیشگیری، پیگیری، تعقیب مجرم و مجازات او نیز در حیطه اختیارات قاضی است از این رو اجازه دهید قاضی بدون محدویت کار خود را انجام دهد.

علی لاریجانی رییس مجلس شوریا ایلامی با وراد دانستن اخطار ذاکر گفت: من نیز مثل شما موافق مغایرت این ماده با قانون هستم ولی ما در خصوص وارد بودن این اخطار رای گرفتیم که نمایندگان با آن موافقت نکردند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet