هدر موبایل
1389/08/19 16:19:00
سرویس صحن
دهقان در تذکر قانون اساسی:

اختیارت مجلس را در برابر قوه قضاییه کاهش ندهیم

**عضو هیئت رییسه مجلس در اخطار قانون اساسی خود خطاب به رییس مجلس ارجاع ماده ۶۸ مکرر برنامه پنجم توسعه به کمیسیون قضایی را کاهش اختیارات مجلس در برابر قوه قضاییه عنوان کرد.

به گزارش خبرنگار خانه ملت از صحن علنی مجلس شورای اسلامی "محمد دهقان" عضو هیئت رییسه مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی ماده 68 مکرر برنامه پنجم توسعه ارجاع این ماده به کمیسیون قضایی را خلاف قانون اساسی عنوان کرد.

دهقانی که در اخطار خود رییس مجلس را مورد خطاب قرار داده بود اقدام وی در ارجاع این ماده به کمیسیون قضایی را خلاف اصول 166 167 و 170 قانون اساسی اعلام کرد و گفت: این اصول همه در مورد اقدامات و اختیارات قاضی است و نباید فراموش کرد که قاضی در قانون اساسی باید طبق قانون رای دهد و اینکه ما به این بهانه که قانونگذاری ما موجب دخالت در امر قضاوت می شود نباید از قانونگذاری جلوگیری کنیم.

روی این صحبت دهقان با لاریجانی بود که ماده 68 مکرر را که در آن حکم شده بود قاضی طبق ضوابطی خاص در مورد برخی مسائل اقتصادی حکم دهد خلاف قانون اساسی تشخیص داده و اخطار قانون اساسی نمایندگان در این مورد را پذیرفته و به رای گذاشته بود.

دهقانی با بیان اینکه تمام قضات بر اساس قوانین رای صادر می کنند گفت: ما در برخی موارد قاضی و قوه قضاییه را بر مجلس مسلط کرده ایم در صورتی که طبق قانون نباید به این شکل باشد و حساسیت ما نسبت به این قوه نباید فراتر از قانون باشد.

لاریجانی در پاسخ به اخطار دهقان ضمن اینکه اخطار وی را وارد ندانست گفت: از شما که حقوقدان هم هستید تعجب می کنم که چرا چنین برداشتی دارید چراکه طبق قانون اساسی قاضی مستقل است و اینکه ما در یک ماده یا قانون دست قاضی را ببندیم خطرناک است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet