خبرگزاری خانه ملت

شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1389/08/19 16:09:00
سرویس صحن
کوهکن در اخطار قانون اساسی:

ماده 68 مکرر اصل تفکیک قوا را زیر سوال می‌برد

**عضو هیئت رییسه مجلس شورای اسلامی در تذکری ماده ۶۸ مکرر یک برنامه پنجم توسعه کشور را مغایر اصول ۵۱ و ۶۱ قانون اساسی دانست و خاطرنشان ساخت: این ماده اصل تفکیک قوا را زیر سوال می‌برد و نوعی تعیین تکلیف برای قوه قضائیه است.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، در جلسه علنی عصر امروز (19 آبان) "محسن کوهکن" در اخطار ی مطابق با اصل 51 و 61 قانون اساسی نسبت  به ماده 68 مکرر یک که در آن آمده است اختیارات و وظایف مقامات و مراجع قضایی و اجرایی در توقیف و بازداشت و اجرای احکام و اسناد به گونه ای اعمال گردد که منجر به تعطیلی بنگاه های تولیدی و یا محدودیت تولید نگردد گفت: این ماده در اصل دخالت در کار قوه قضاییه است و با اصل تفکیک قوا در تضاد است.

نماینده مردم لنجان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نمی توانیم برای قوای دیگر مشخص کنیم که چگونه وظایفشان را انجام دهند گفت: قاضی باید بتواند آزادانه رای خود را صادر کند در حالی که در این ماده ما برای رای قاضی شرط و شروطی را مشخص کرده ایم.

عضو هئیت رئیسه تصریح کرد: به عقیده بنده این محدود کردن اختیارات قاضی است.

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این تذکر گفت:من فکر می کنم این تذکر وارد است چرا که در ابتدا به نظر می رسد در این ماده هدف فقط توصیه به قوه قضاییه و قاضی است در حالی که با تامل بیشتر در میابیم این گونه نیست و برای نحوه کار قضاوت قاضی حکم صادر کرده ایم.

لاریجانی اظهار داشت: چون به اعتقاد بنده این اخطار وارد است آن را به رای مجلس می گذارم.

این اخطار به رای مجلس گذاسته شد اما نمایندگان به وارد بودن آن رای ندادند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet