شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1389/08/19 16:53:00
سرویس صحن
باهنر:

هدف ماده 68 مکرر یک، جلوگیری از تعطیلی یکباره کارگاه‌های تولیدی است

**رییس کمیسیون تلفیق برنامه پنجم توسعه کشور تاکید کرد: هدف از ارائه ماده ۶۸ مکرر یک جلوگیری از تعطیلی یکباره کارگاه‌های تولیدی دارای بالای ۱۰۰ نفر کارگر بود.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، "محمدرضا باهنر" در جلسه علنی بعد از ظهر روز چهارشنبه 19 ابان ماه در واکنش‌ به تذکرات برخی نمایندگان مبنی بر تداخل اختیارات و وظایف قوا در مفاد ماده 68 مکرر یک، طی یک اخطازر قانون اساسی مستند به اصل 61 قانون اساسی گفت: ماده 68 مکرر یک خلاف قانون اساسی نیست و این قوا به هیچ وجه در وظایف یکدیگر دخالت ندارند.

وی ادامه داد: مفاد ماده 68 مکرر یک به معنای تداخل قوا نیست؛ چرا که آنجایی که مربوط به مقام قضایی است قوه قضاییه انجام وظیفه می‌کند و آنجایی که مقام اجرایی است قوه مجریه فعالیت دارد.

وی خاطرنشان کرد: هدف از آمدن عبارت "اختیارات، مسؤولیت‌ها و وظایف مقامات و مراجع قضایی(ازجمله ضابطان قضایی) و اجرایی در توقیف و بازداشت و... باید به‌گونه‌ای اعمال گردد که منجر به تعطیلی بنگاه‌های تولیدی یا توقف یا محدودیت تولید نگردد"،‌ این بوده که تصمیم قاضی یکباره باعث تعطیلی کارگاه‌های دارای  100 یا500 نفر کارگر نشود.

رییس کمیسیون تلفیق برنامه پنجم توسعه خاطرنشان کرد: بر این اساس تصمیم قاضی باید به مورد تایید دادستان کل کشور واقع شود.

علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی در مورد اخطار قانون اساسی باهنر گفت:براساس اصل 61 قانون اساسی اعمال قوه قضاییه به وسیله دادگاه‌های دادگستری است که باید طبق موازین اسلامی تشکیل شود و به حل و فصل دعاوی و حفظ حقوق عمومی و گسترش و اجرای عدالت و اقامه حدود الهی بپردازد.

وی تصریح کرد: اگر در قوانین شورای عالی امنیت ملی، قانونی ساری وجاری است نمی‌توان قدرت قضایی را محدود کرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet