هدر موبایل
1389/08/20 10:53:00
سرویس اقتصادی
یادداشتی از کاظم فرهمند

برنامه پنجم در بحش کشاورزی راضی‌کننده نیست

**کاظم فرهمند نماینده ابرکوه، بافق،بهاباد، خاتم و مهریز در مجلس شورای اسلامی در یادداشتی در هفته نامه بشارت نو با بیان اینکه در بحث کشاورزی،آب و منابع طبیعی که درحیطه تخصصی کمیسیون اینجانب،یعنی کمیسیون کشاورزی است، از برنامه پنجم که در کمیسیون تلفیق به تصویب رسیده، خیلی راضی نیستم آورده است :

ضعف‌هایی در مصوبات آن وجود دارد که به چند مورد آن اشاره می‌کنم:افزایش هفت درصدی برای محصولات استراتژیک طی برنامه پنج ساله کافی نخواهد بود. لذا با توجه به استعدادها و پتانسیل‌های مناسب در کشور، باید زمینه را برای افزایش تولید محصولات استراتژیک به بیش از هفت درصد فراهم نمود.

توجه به تعاونی‌های تولید، مثل تعاونی‌های روستایی به منظور حل مشکل بازار و بازاریابی محصولات، در این برنامه کمتر شده و لازم بود در این زمینه، قوانین در جهت رفع مشکلات تعاونی‌ها وضع شود.

افزایش قیمت محصولات کشاورزی که در برنامه چهارم، قرار بود به میزان تورم در هر سال باشد، برای برنامه پنجم در نظر گرفته نشده که این هم از نقاط ضعف این برنامه است.

نسبت به کنترل واردات بی‌رویه محصولات به منظور حمایت از محصولات داخلی هم باید توجه بیشتری می‌شد که این مسئله هم در برنامه، کمرنگ دیده شده و به زحمات کمیسیون بودجه برای حمایت از تولید داخلی، کمتر توجه شده است. البته ما در بهره وری، این موضوع را در نظر گرفته‌ایم و جای نگرانی نیست.

در مجموع، ما امیدواریم در زمان بررسی مصوبات کمیسیون تلفیق در صحن علنی مجلس، نقاط ضعف را برطرف کنیم و مشکلات را به حداقل برسانیم. انشاءالله که برنامه پنجم با تغییراتی که خواهد کرد، زمینه رفع محرومیت، تولید بیشتر، صادرات بهتر، ارتقای کیفیت محصولات و افزایش تسهیلات و اعتبارات بخش کشاورزی را در بر داشته باشد.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet