هدر موبایل
1389/08/20 12:30:00
سرویس اقتصادی
یادداشتی ازجمشید انصاری

مجلس کار کارشناسی جدی درباره برنامه پنجم انجام داد

**"جمشید انصاری "نماینده زنجان و طارم در یادداشتی که دراختیار روزنامه مردم نو قرار داده آورده است که در زمان بررسی لایحه برنامه پنجم در کمیسیون تلفیق دیدگاه‌های کارشناسان دستگاه‌های اجرایی بعضاً مغایر برنامه‌های لایحه بود.

 برداشت خودم این است که مجلس کار کارشناسی جدی درباره برنامه پنجم انجام داد، و متناسب با این اقدام تغییرات قابل توجهی در لایحه دولت انجام شد که البته این تغییرات با موافقت خود معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری بوده است.

همچنین معتقدم اصل کار مجلس باید بر بررسی لوایح دولت باشد، چرا که توان بیشتر کارشناسی کشور در دست دولت است اما آیا چیزی که به عنوان لایحه برنامه پنجم به مجلس آمده توان کارشناسی دولت است؟!

چون در زمان بررسی برنامه پنجم نمایندگان با مراجعات متعدد دستگاه‌های اجرایی مواجه بودند که تلاش می‌کردند پیشنهادات آنها که در دولت رد شده است را از طریق نمایندگان وارد برنامه پنجم کنند.

بیش از50 درصد پیشنهادهای رسیده به کمیسیون‌های تخصصی مجلس پیشنهاداتی است که توسط مسئولان دستگاه‌های اجرایی تنظیم و در اختیار نمایندگان قرار می‌گیرد و در این موارد نمایندگان به کار کارشناسی دولت استناد می‌کنند و هر آنچه مسئولان دستگاه‌های اجرایی به مجلس می‌آورند به عنوان پیشنهادات خود مطرح می‌کنند.

 دستگاه‌های اجرایی در مراجعات خود به مجلس به این موضوع اشاره می‌کنند که به نظرات ما به عنوان دستگاه کارشناسی توجه نمی‌شود. این موضوع نشان می‌دهد دولت با قواعد کار کارشناسی لایحه خودش را تنظیم نکرده است.

 در نتیجه اختلاف نظر از همین جا آغاز می‌شود و لایحه‌ای که خود دولت ارائه کرده بیش از همه مورد مخالفت دستگاه‌های اجرایی است و آنها با مراجعات به نمایندگان از آنها درخواست می‌کنند تا  نظرات تخصصی آنها در کمیسیون تلفیق بررسی شود. بنابراین اگر تغییراتی در برنامه پنجم رخ داده با توجه به دیدگاه‌های دستگاه‌های اجرایی بوده است.

من در زمان ارائه لایحه گفتم که در برنامه پنجم توسعه هیچ مدل اقتصادی‌ای مشخص نشده است و تنها مجموعه‌ای از احکام است. برنامه‌های بلند مدتی که دولت هیچگاه موفق به انجام اهداف مشخص شده در آن نمی‌شود، نمی‌تواند کمک چندانی به اداره کشور کند که در برخی بخش‌ها اختیاراتی برای دولت مشخص کرده و در بخش‌هایی دیگر محدودیت‌هایی را اعمال کرده است.

از نظر نمایندگان هم تغییرات خاصی در برنامه صورت نگرفته و جهت‌گیری برنامه تغییر نکرده و در همان چارچوب قبلی است.

دولت انتظار داشت هر خواسته‌ای دارد و بر آن اصرار می‌ورزد کمیسیون تلفیق نیز با آن موافقت کند.

در برنامه اول و دوم به دنبال تعدیل اقتصادی بودیم، در برنامه سوم هدف اصلاح ساختاری بود و در برنامه چهارم به توسعه دانایی محورتوجه داشتیم اما در برنامه پنجم که ظاهراً باید یک برنامه اقتصادی باشد هیچ مدلی ارائه نشده است.

ممکن است چیزی در ذهن طراحان بوده باشد اما آن را با مدارک مستدل برای کمیسیون تلفیق ارائه نکردند.

کشور با برنامه سالانه که همان برنامه بودجه است اداره می‌شود و این برنامه‌های بلند مدتی که هیچگاه هم دولت موفق به انجام اهداف و برنامه‌های مشخص شده در آن نمی‌شود، نمی‌تواند کمک چندانی به اداره کشور کند.

در سند چشم‌انداز 20 ساله برای ما هدفی را مشخص کرده است که باید به آن برسیم و من معتقدم اگر حرکت به سمت آن گام به گام و سال به سال و با توجه به تغییرات ایجاد شده در اوضاع و احوال داخلی و خارجی مملکت باشد، می‌توانیم در رسیدن به آن اهداف موفق‌تر عمل کنیم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet