شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1389/08/20 12:33:00
سرویس سیاسی
محمد تقی رهبر تأکید کرد

دخالت دولت در انتخاب شهردار سلب اختیارات مردم

**عضو فراکسیون روحانیون مجلس تاکید کرد: انتخاب شهردار از سوی وزارت کشور و استانداری سلب اختیارات مردم است.

"محمد تقی رهبر "نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی و رئیس فراکسیون روحانیان مجلس در گفتگو با روزنامه نسل فردا با بیان این مطلب درباره انتخاب شهردار از سوی وزارت کشور گفت: مردم شوراها را انتخاب می‌کنند و شوراها نیز شهرداران را انتخاب می‌کنند. این بهترین روش است چراکه مردم سالاری و حاکمیت مردم بر سرنوشت خودشان و شهر و استان را نباید نادیده بگیریم.

وی در ادامه تاکید کرد: اعتقاد ندارم که شهردار را وزارت کشور انتخاب کند چون اصلاً وزارت کشور آشنا با مشکلات آن شهر و منطقه نیست و درگیری‌های خود را دارد. وظیفه وزارت کشور این نیست که شهردار را انتخاب کند.

رهبر درباره بررسی این قانون در صحن علنی مجلس نیز گفت: بالاخره این طرح به صحن علنی خواهد آمد و درباره آن صحبت خواهیم کرد. البته ما به این طرح رأی موافق نخواهیم داد چراکه معتقد نیستیم که همه چیز را وابسته به دولت کنیم. برای اداره شهر قاعده و ضابطه‌ای است و همین شوراهای شهرها می‌توانند فعالیت و کار شهردار را نقد کرده و نظارت داشته باشند.

نماینده مردم اصفهان با اشاره به مشکلات انتخاب شهردار از سوی وزارت کشور نیز افزود: اگر شورا شهردار را انتخاب نکند و مسئولیت این کار با وزارت کشور باشد، برای پیگیری امور باید به صورت مدام با مرکز در ارتباط بود. در این میان باید صدها رفت و آمد باشد و ارزیابی وزارت کشور روی کار شهرداران کار دشواری می‌شود. ما نباید وزارتخانه‌ها را بزرگ کرده و کار آنها را بیشتر کنیم.

وی در ادامه با اشاره به مفاد قانونی مبنی بر کوچک‌سازی دولت نیز یادآوری کرد: این کار کوچک کردن دولت نیست. کوچک کردن دولت یعنی هرچه جلوتر می‌رویم باید وظایف دولت را کمتر کنیم. البته این طرح هم فقط یک پیشنهاد است و تا زمانی که در صحن علنی مجلس مطرح نشود و رأی نیاورد، قانونی نمی‌شود. 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet