هدر موبایل
1389/08/20 15:31:00
سرویس فرهنگی
صابری خبر داد

موافقت وزارت علوم برای احداث دانشکده کشاورزی درشهرستان سربیشه

**استان خراسان جنوبی به رغم داشتن پتانسیل‌های بالا در بخش نیروی انسانی اما به دلیل کمبود امکانات تاکنون نتوانسته از این ظرفیت‌ها بهره‌برداری کرده و در جهت توسعه منطقه گام‌های جدی بردارد. از جمله این کمبود‌ها می‌توان به کمبود دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی استان که در تربیت نیروی انسانی ماهر و متخصص هر منطقه تأثیر‌گذار است، اشاره کرد. نبود چنین مراکزی به خصوص در شهرستان‌های استان باعث شده، نیروی انسانی مجبور به مهاجرت شوند موضوعی که نه تنها تخلیه جمعیتی را در پی داشته بلکه عدم بازگشت بومیان به منطقه، عدم

"محمد رضا صابری "نماینده مردم سربیشه و نهبندان درمجلس شورای اسلامی در گفتگو با روزنامه آوای خراسان جنوبی با بیان این که تأسیس دانشگاه‌ها امکان آموزش نیروهای کارشناس و زبده در شهرستان‌ها را فراهم خواهد کرد از موافقت وزارت علوم برای احداث دانشکده کشاورزی شهرستان سربیشه خبر داد.

او همچنین انجام اقدامات لازم برای احداث ساختمان دانشکده معدن در نهبندان و مرکز آموزشی برای آموزش نخبگان استان در مقطع متوسطه را در راستای توسعه مراکز آموزشی حوزه انتخابیه خود دانست. افتتاح داشکده کشاورزی در سربیشه بهانه‌ای شد تا در این باره با او گفت و گویی کنیم که در ادامه می‌خوانید.

 چطور شد که تأسیس دانشکده کشاورزی را پیگیری و در نهایت موفق به اخذ مجوز از وزارت علوم شدید؟

واقعیت این است که با وجود پتانسیل‌های بالای شهرستان سربیشه اما طی سال‌های گذشته این شهرستان از داشتن دانشکده و یا هر گونه مرکز آموزش عالی محروم بود. در این راستا و با درنظر گرفتن ظرفیت‌های استان پیگیری برای احداث و صدور مجوز تأسیس دانشکده را در دستور کار قرار دادیم که بعد از 6 ماه فعالیت در مرحله اول موفق به تأسیس دانشکده پیام نور در 3 رشته شدیم که از مهر 89 پذیرش دانشجو در آن به انجام رسید. در مرحله دوم نیز موفق به اخذ مجوز تأسیس دانشکده کشاورزی وابسته به دانشگاه دولتی بیرجند شدیم که قرار است بعد از تکمیل در سال 90 پذیرش دانشجو در آن انجام گیرد.

  اعتبار مورد نیاز برای احداث ساختمان دانشکده از کجا تأمین شد و در حال حاضر ساختمان دانشکده در چه مرحله است؟

 اعتبار ساختمان دانشکده از محل مصوبات سفر دوم ریاست جمهوری تأمین و از همان موقع عملیات اجرایی آغاز شد که تاکنون 90 درصد پیشرفت فیزیکی داشته و به زودی به بهره برداری خواهد رسید. مجوز وزارت علوم هم بعد از 6 ماه پیگیری در نهایت طی روز‌های هفته گذشته به دست ما و دانشگاه بیرجند رسید تا در اسرع وقت برای تعیین هیأت علمی و چارت و تشکیلات دانشکده اقدام کند.

 چطور شد که احداث دانشکده کشاورزی را در سربیشه پیگیری کردید؟ آیا پتانسیل ویژهای برای احداث این دانشکده در شهرستان وجود داشت؟

با توجه به ظرفیت شهرستان سربیشه که از نظر دامپروری و کشاورزی دارای استعداد بالقوه‌ای است بعد از بررسی کارشناسی، تأسیس دانشکده‌ای در همین ارتباط با حداقل 3 رشته در مقطع کارشناسی ضروری تشخیص داده شد و پس از آن پیگیری‌های لازم برای اخذ مجوز به عمل آمد. در این راستا تلاش بر این است تا بر اساس مطالعات پیمایش سرزمین رشته‌های متناسب با نیاز منطقه از جمله دامپروری، کشاورزی و باغبانی در این دانشکده راه‌اندازی و تدریس  تا به این وسیله نیاز منطقه تأمین شود.

  در حوزه انتخابیه نهبندان چطور؟ آیا برنامهای برای احداث واحد دانشگاهی خاصی در این شهرستان در دست دارید یا خیر؟

بله. در شهرستان نهبندان هم به دلیل وجود معادن فراوان تأسیس دانشکده معدن را در دست اقدام داریم. در این زمینه حدود یک میلیارد تومان اعتبار از محل طرح توسعه نهبندان برای این کار اختصاص داده شده است. با پیگیری‌های به عمل آمده در حال حاضر در مرحله انتخاب پیمانکار هستیم و تا یک ماه آینده کلنگ احداث ساختمان دانشکده معدن به زمین زده خواهد شد. البته این نکته را هم باید ذکر کنم که در شهرستان نهبندان برخلاف سربیشه چندین واحد دانشگاهی پیام نور، آزاد و علمی کاربردی در حال فعالیت هستند اما با توجه به پتانسیل بالقوه در این شهرستان تأسیس دانشکده معدن که زیرمجموعه دانشگاه دولتی است را هم در دست اجرا قرار دادیم.

  گفته میشود  در این شهرستان برنامهای  برای تأسیس  واحد   آموزشی   نخبگان   هم  در دست اجراست در این زمنیه هم توضیح دهید؟

بله. علاوه بر دانشکده معدن در شهرستان نهبندان با همکاری بانک سپه به عنوان سرمایه‌گذار خیر، اعتبار لازم برای احداث ساختمان اداری و آموزشی مخصوص دانش آموزان نخبه اختصاص داده شده اما عملیات اجرایی هنوز آغاز نشده است. البته امیدواریم کلنگ احداث واحد آموزشی برای دانش آموزان نمونه و دانشکده معدن در شهرستان نهبندان در یک روز به زمین زده شود. بعد از شروع به کار عملیات اجرایی ساختمان دانشکده معدن باید با همکاری مسئولان استان و شهرستان، موافقت برای صدور مجوز دانشکده و تأسیس آن از وزارت علوم هر چه سریع‌تر گرفته شود.

  به طور کلی وضعیت فعلی دانشگاهها و مراکز آموزش عالی را در استان چطور ارزیابی میکنید؟

شهرستان نهبندان از نظر فضاهای آموزشی دانشگاهی مطلوب است و واحد‌های دانشگاهی آزاد، پیام نور و علمی کابردی در آن در حال فعالیت هستند. علاوه بر این جهاد سازندگی هم در این شهرستان با تأسیس آموزشکده‌های کشاورزی دانشجویانی تا مقطع فوق دیپلم را تحت آموزش قرار می‌دهد. اما با توجه به وجود معادن سرشار و متنوع در شهرستان وجود دانشگاهی در این زمینه احساس می‌شد که همان طور که اشاره کردم اقدامات لازم برای احداث آن انجام و به زودی به بهره برداری خواهد رسید. شهرستان سربیشه اما به دلیل این که تاکنون هیچ مرکز دانشگاهی در آن وجود نداشت محرومیت بیشتری در این حوزه متحمل می‌شد به طوری که دانشجویان مجبور بودند برای تحصیل به شهرستان و استان‌های مجاور مهاجرت کنند که این مسئله علاوه بر تخلیه جمعیتی باعث می‌شد که احتمال باز گشت افراد مهاجر به منطقه به حداقل کاهش پیدا کرده و نیروهای متخصص هیچ گاه به منطقه باز نگشته و منطقه همچنان در عقب ماندگی و محرومیت بماند که خوشبختانه  با  احداث واحد  دانشگاهی پیام‌نور و دانشکده کشاورزی این مشکل هم مرتفع خواهد شد.

  تأسیس دانشکده و مراکز آموزش عالی چه نقشی در توسعه مناطق مربوطه و به طور کلی استان خواهد داشت؟

با تأسیس این واحد‌ها انتظار می‌رود در مرحله اول منطقه به منطقه‌ای مهاجر‌پذیر تبدیل شود نه مهاجر فرست. در این صورت قطعاً شاهد شکل‌گیری زمینه‌های رشد در منطقه خواهیم بود. علاوه بر این افرادی بومی که در شهرستان تحت آموزش قرار می‌گیرند در پایان دوره تحصیلات به عنوان نیروی کارشناس در منطقه باقی مانده و آموزش دانشجویان بعدی را به عهده می‌گیرند. اما مسئله اصلی این است که به دلیل محرومیت استان و کمبود امکانات در سال‌های ابتدایی ممکن است رغبتی از سوی اساتید برای حضور در استان و شهرستان‌های مذکور وجود نداشته باشد در این زمینه بهتر است دولت با در نظر گرفتن امتیازاتی همچون واگذاری زمین و ضریب حقوقی بالا و. . . زمینه حضور آنان را فراهم کند.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet