خبرگزاری خانه ملت

شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1387/04/03 12:24:00
سرویس سیاسی

لاریجانی: حادثه 7 تیر تنها یک حادثه انسانی نبود بلکه نوعی ترور فکر بود

رییس مجلس گفت:حادثه ۷ تیر تنها یک حادثه انسانی نبود بلکه نوعی ترور فکر بود و بازخوانی حوادث آن ایام نشان می داد مسایل بسیاری وجود داشت تا این جریان فکری منزوی شود.

دکتر علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی امروز دوشنبه در همایش تعاون و اندیشه های اقتصادی شهید دکتر بهشتی که در مرکز پژوهشهای صدا و سیما برگزار شد با اشاره به واقعه 7 تیر گفت: کالبد شکافی افکار شهید بهشتی در این همایش امر متناسبی است و موجب استفاده از تراوشات ذهنی آن مرد الهی در این عصر است.

رئیس مجلس افزود: کمتر کسی را می شناسیم همچون شهید بهشتی که به تشکیلات منظم اعتقاد داشته باشد و قائمه کار برای یک تشکیلات منسجم باشد.

وی در ادامه با اشاره به مخالفت های مختلف با شهید بهشتی گفت: دلیل این مخالفت ها این بود که تفکر ایشان می توانست یک راه برون رفت برای خروج از بن بست های به وجود آمده پدید آورد.

علی لاریجانی تصریح کرد: خیلی از افرادی که نگاه شک آمیز به انقلاب اسلامی داشته اند تلاش کرده اند شخصیت هایی همچون ایشان را از میدان خارج کنند ولی استقامت هایی که رهبران صدر انقلاب داشته اند باعث شد تا دشمنان نتوانند به اهداف خود برسند.

وی همچنین در ادامه با اشاره به سبقه تاریخی فرهنگی و تمدن ایرانیان گفت: دشمنان می دانند ملت ایران از یک ظرفیت خوب برای جهش برخوردار هستند و سرمایه های مناسب دارند، یک کشور دموکراتیک هستند و چرخه سرنوشت با رفت و آمد تغییر نمی کند و به همین دلیل باید جلوی آنها را گرفت.

وی اظهار داشت: اگر ما تمدن و ظرفیت های خود را بشناسیم بهترین درسی است که می توان از هفتم تیر گرفت.

رئیس مجلس، شهید بهشتی را مبدع تعاون خواند و گفت: باید دید آیا تعاون در اقتصاد برای ما هدف است یا وسیله. تمدن و فرهنگ عمیق ایرانیان در گذشته باعث شد پس از حضور اسلام یک حرکت نو در خود احساس کنند و یک فکر نو تجلی پیدا کند، آنجا که در سده اخیر نیز جریان بیداری اسلامی نیز از ایران آغاز شده است.

وی تاکید کرد: امروز از نظر تاملات مختلف ایرانیان پیشرو هستند و اگر ما پیشینه خود را بشناسیم می توانیم راه را درست طی کنیم.

وی ادامه داد: تعاون یعنی کمک به افراد تا بتوانند پیشرفت کنند و جلوی تکثر ثروت را بگیرد و با این تعریف گاه هدف است و گاه وسیله.

وی ضمن اشاره به نظریه ارزش اضافی شهید بهشتی گفت: ایشان به مبنای این نظریه بحث تعاونی را بسیار جدی می گرفتند در حالی که امروز در نظام های اقتصادی این چنین نظریه ای وجود ندارد ولی تا حدودی به بحث تعاون توجه شده چرا که با برخی شکاف های اجتماعی روبرو می شوند و در واقع تعاونی ها نقش تعدیل کننده اجتماعی دارند.

علی لاریجانی با اشاره به عدم رشد کافی در بخش تعاون گفت: ریشه مشکل در یک عنصر جدید است و آن رقابت است و هر مکانیزمی که رقابت را از بین ببرد پایدار نیست.

وی دلایل اهمیت رقابت را سازگاری با فطرت انسانی و عنصری اساسی برای عدالت برشمرد و گفت: در تئوری اسلامی اگر رقابت نباشد عدالت وجود نخواهد داشت و اینکه گمان شود محدود کردن رقابت به برقراری عدالت کمک می کند اشتباه است.

وی گفت: توصیه می کنم باید به موضوع تعاونی ها و ایجاد رقابت نگاه مجددی شود چرا که تعاونی ها در بحث تولید بسترسازی اولیه را می کنند و وقتی افراد آماده تولید شدند وزارت تعاون باید زمینه رقابت سالم را فراهم کند.

رئیس مجلس در پایان تاکید کرد: اگر می خواهیم یک جایگاه درست برای تعاونی طراحی کنیم نیاز به یک نگاه عمیق و طراحی جدید داریم و وزارت تعاون باید در هر دو محور ایجاد زمینه و فراهم کردن شرایط رقابت تلاش کند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet