ولادت حضرت امام رضا (ع)
1389/08/23 12:08:00
سرویس فرهنگی
یادداشتی از سیدقدرت الله حسینی پور

مشوق نخبگان

**"سید قدرت الله حسینی پور" نماینده مردم گچساران در یادداشتی که نشریه امید مردم آن را منتشر کرد به تشریح زوایای لایحه حمایت از شرکت های دانش بینان پرداخت

لایحه حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان مشوق‌ها و حمایت‌های بسیاری را برای نخبگان و فعالان حوزه علم و فناوری فراهم می‌کند. نبود تشکل، مرجع و متولی مشخص از یک سو و وضعیت مالی نامطلوب از سوی دیگر  از عمده عوامل فرار مغزها و نخبگان است. شاید این مساله با تأسیس شرکت‌های دانش‌بنیان و حمایت دولت و مجلس در قالب پرداخت تسهیلات و قرار دادن وزارت علوم به عنوان متولی در آینده، شاهد کاهش فرارمغزها و نخبگان خواهیم بود.

اصولاً رویکرد حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان حرکت به سمت تجاری‌سازی علم است تا با فراهم کردن بسترهای لازم حمایتی از علاقمندانی که استعداد فعالیت در این شرکت‌ها را دارند حمایت چشمگیرتری صورت گیرد.

این لایحه دقیقاً در راستای سند چشم‌انداز 20 ساله کشور است. بر اساس اهداف تدوین شده در چشم‌انداز 20 ساله کشور باید به مقام برتر در سطح منطقه و پس از آن در جهان برسیم طبیعی است که این لایحه یکی از مهم‌ترین راه‌های تحقق اهداف چشم‌انداز است.

متأسفانه در کشور یک مجموعه به عنوان مدیریت برای ساماندهی و حمایت از این‌گونه شرکت‌ها نداشته و نداریم؛  در وهله نخست بررسی لایحه، این تکلیف را بر عهده وزارت علوم، تحقیقات و فناوری قرار دادیم. البته شاید در حوزه مأموریت‌های وزارت علوم چنین بخشی به صورت کلی وجود نداشت، اما به دلیل نداشتن صراحت قانونی در نخستین قدم بررسی لایحه حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان، وزارت علوم به عنوان متولی این امر مشخص شد، با این اقدام شرکت‌های مذکور می‌دانند که برای پیگیری مسائل و مشکلات‌شان باید به چه نهادی مراجعه کنند.

با واگذاری تولیت شرکت‌های دانش‌بنیان به وزارت علوم اگر احیاناً این شرکت‌ها به یک حمایت قوی و رضایت‌بخشی نرسند مجلس می‌تواند از وزیر مربوطه سؤال کند و پاسخ بخواهد؛ ضمن این‌که متقابلاً شرکت‌ها می‌توانند مسائل، شکایات و گلایه‌مندی خود را با مجلس در میان بگذارند تا مجلس با استفاده از اهرم‌های نظارتی پیگیری کند.

حمایت دیگری که به‌واسطه این لایحه از شرکت‌های دانش‌بنیان صورت می‌گیرد این است که شرکت‌های مذکور در گرفتن زمین و امکانات احداث شرکت، در مقایسه با دیگران اولویت دارند، مثلاً اگر در شهر یا استانی قرار است زمین و مکانی واگذار شود افرادی که قصد احداث این‌ شرکت‌ها را دارند در اولویت هستند.

همچنین در لایحه پیش‌بینی شده که این‌ شرکت‌ها تا مدت‌های مدیدی پس از احداث از پرداخت مالیات معاف باشند، البته تعیین بازه زمانی معافیت مالیاتی با تشخیص وزارت علوم است اما همین معافیت مالیاتی نسبتاً طولانی کمک شایانی به پیشرفت این شرکت‌ها می‌کند.

بنیانگذاران شرکت‌های دانش‌بنیان برای اخذ تسهیلات تا حد بسیار زیادی از تشریفات معاف هستند ضمن اینکه سقف تسهیلاتی که برای این شرکت‌ها در نظر گرفته می‌شود افزایش چشمگیری یافته است که می‌تواند کمک بسیار خوبی برای نخبگان و آنهایی باشد که قصد ایجاد این‌گونه شرکت‌ها را دارند.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet