هدر موبایل
1389/08/25 07:58:00
سرویس فرهنگی
یادداشتی از امیر حسین رحیمی

افزایش میزان مطالعه با تقویت کانون‌های فرهنگی مساجد

**نماینده مردم ملایر به مناسبت روز کتاب و کتابخوانی یادداشتی با موضوع آسیب‌شناسی کمبود سرانه مطالعه و راهکارهای پیشگیرانه آن منتشر کرد.

امیر حسین رحیمی در این یادداشت که در روزنامه همدان پیام منتشر شد آورده است:

سرانه مطالعه نه در استان همدان که در سراسر کشور به میزان قابل توجهی پایین است که این امر نشان می‌دهد خانواده‌ها کمتر به کتاب و کتابخوانی اهمیت می‌دهند و کتاب جای ویژه‌ای در زندگی ما ندارد.

کمبود میزان مطالعه در کشور از دو منظر قابل پیگیری است؛ در نگاه اول خانواده‌ها مقصر هستند. متأسفانه بحث فرهنگی در خانواده‌ها جدی گرفته نمی‌شود و خانواده‌ها خود را چندان نیازمند مطالعه نمی‌بینند.

اما مسئله دوم که اهمیت بسیاری دارد، به مسئولان فرهنگی کشور باز می‌گردد که امکانات و شرایط را به گونه‌ای مطلوب مهیا نمی‌کنند و امکانات لازم آن گونه که باید و شاید فراهم نیست.

در سفر به برخی کشورها می‌توان حضور پررنگ کتابخانه‌ها را در محل زندگی مردم به وضوح مشاهده کرد. کتابخانه‌های با عظمتی که کتاب‌های مورد نیاز را در دسترس علاقه‌مندان  قرار می‌دهند.

حال که مردم از کتاب فاصله گرفته‌اند، ما باید کتابخانه‌ها را به محله‌ها و به مکان‌هایی ببریم که مردم به راحتی به آنها دسترسی داشته باشند. کتابخانه مرکزی در شهر لازم و ضروری است، اما ما باید زمینه‌ای را فراهم کنیم که کتاب در همه جا در دسترس علاقه‌مندان باشد و نیازی نباشد آنها برای امانت‌گرفتن یک کتاب حتماً به مرکز شهر بروند.

کانون‌های فرهنگی مساجد یکی از بهترین گزینه‌ها برای این امر هستند که می‌توانند کتاب را به راحتی در دسترس علاقه‌مندان قرار دهند. متأسفانه کتابخانه‌های کانون مساجد چندان پربار نیستند و گاه شاهدیم برخی جوانان پول می‌گذارند و برای این کتابخانه‌ها کتاب تهیه می‌کنند.

در این میان وظیفه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان امور کتابخانه‌هاست که نسبت به تجهیز جدی‌تر این مراکز اقدام کنند.

این کمبودها در حوزه انتخابی ملایر هم وجود دارد و چندی است نمایندگان این شهر پیگیر احداث کتابخانه‌ای در شأن مردم ملایر هستند. از سوی دیگر درصدد تقویت کانون‌های فرهنگی مساجد هستیم تا آنها را از کتاب‌های مناسب غنی کنیم تا با این روش نیاز به مطالعه در خانواده‌ها احساس شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet