شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1387/04/05 12:32:00
سرویس صحن
نطق پیش از دستور

دلخوش: مدیریت مجلس اهداف چهار سال آینده را برای نمایندگان تشریح نماید

نماینده مردم صومعه‌سرا با بیان اینکه مدیریت بدون برنامه‌ریزی بی‌معناست از مدیریت و اعضایی که در مجلس مسؤولیت را پذیرفته‌اند خواست اهداف مجلس را در چهار سال آینده برای همکاران تشریح نمایند.

به گزارش خانه ملت، متن نطق "سیدکاظم دلخوش ‌اباتری" اولین ناطق پیش از دستور جلسه علنی روز چهارشنبه مجلس شورای اسلامی به این شرح است:

بسم‌الله الرحمن الرحیم

قال الله تبارک و تعالی فی قرآن الکریم:

اعوذ بالله من الشیطان الرجیم ‌

«یخذر المنافقون ان تنزل علیهم سوره تنبئهم بما فی قلوبهم قل استهزؤا ان‌ الله مخرج ما تحذرون».

شهادت شهید بزرگوار آیت‌الله شهید بهشتی و یاران بزرگوارش را که در این ایام حادثه تلخ هفت تیر رخ داد و همه ملت شهیدپرور و بزرگوار و رهبر معظم انقلاب تبریک و تسلیت عرض می‌کنم. شهید مظلومی که در دوران حیاتش از جوانب مختلف مورد ظلم قرار گرفت؛‌ چه منافقین و دشمنان، چه بعضی از دوستان نادان که در همان زمان برای دفاع از خود به ایشان. وقتی تذکر می‌دادند می‌فرمود که قرآن فرموده است که «ان الله یدافع عن الذین آمنوا» امیدواریم که همه ما رهرو راه شهداء باشیم. اما قرآن کریم می‌فرماید:

«یا ایها الذین آمنوا لا تخونوا الله و الرسول و تخونوا اماناتکم و انتم تعلمون».

نگاهی در واژه‌‌های به کار رفته در آیات و روایات مربوط به امانت برای ما روشن می‌سازد که امانت به مفهوم گسترده‌ای به کار رفته و به هر نوع نعمت و سرمایه اطلاق و در واقع مدیریت و مسؤولیت و پست و مقام از مصداق‌های امانت است که از طرف خداوند به افراد سپرده شده که او باید سخت مراقبت کند.

حضرت علی (علیه‌السلام) به عثمان بن حنیف فرمود: "که ای عثمان! به امانت در مدیریت تأکید می‌کنم و هرگونه استفاده نادرست از پست و مقام با استفاده از موقعیت به دست آمده را به ابتذال کشاندن این امانت الهی به حساب می‌آورم".

همچنین علی (علیه‌السلام) در نامه‌ای به اشعث‌بن‌قیس در آذربایجان می‌نویسد: "بی‌گمان کاری که به تو سپرده شده نه لقمه‌ای چربی است بلکه بار امانتی بر گردن تو است که در پاسداری از آن باید مافوق خویش را یعنی خداوند منان را پاسخگو باشی. تو را نرسد که خودسرانه تصمیم بگیری".

ما را در ابتدای راه مجلس هشتم قرار داریم، با تجاربی که از مجلس هفتم بدست آورده‌ام و با ارادت ویژه‌ای که به محضر مبارک ریاست محترم مجلس جناب آقای دکتر لاریجانی دارم و هیأت رئیسه محترم و عزیزانی که در مجلس مسؤولیت پذیرفتند و به عنوان «فذکر و ان الذکر تنفع المومنین» در ابتدای راه توصیه‌هایی از امام متقین دارم که خدمت عزیزان عرض می‌کنم.

شاید در این توصیه‌ها و انتقادها مسائلی باشد که در ابتدای راه گفته باشیم بهتر است. می‌گویند انتقاد درست وسیله اصلاح انسانهاست و انتقاد حربه محبت است و محبت وسیله وحدت.

1 ـ مدیریت مبتنی بر هدف و برنامه‌ریزی:

همه می‌دانیم که مدیریت بدون پذیرش مسؤولیت مفهومی نداشته و مدیریت بدون برنامه‌ریزی بی‌معناست. هیچگاه یک تشکیلات با «هرچه پیش آید خوش‌ آید» اداره نمی‌شود.

مدیریت و اعضایی که در مجلس مسؤولیت را پذیرفته‌اند باید اهداف مجلس را در چهار سال آینده برای همکاران تشریح نمایند تا مساعی افراد صرف اقداماتی که مثمر ثمر نیست نشود و وقتی اهداف مشخص شد با کمک همکاران برنامه‌ریزی نمایند. مسلماً برنامه‌ریزی در کار، چراغ راه حرکت به سوی جلو است.

بعضی مواقع شروع کار خصوصاً در مواقع رأی‌گیری بسیار خوب است اما در پیگیری و به نتیجه رساندن کار متأسفانه افراد ضعیف عمل می‌کنند.

علی (علیه‌السلام) می‌فرماید: "کار اندکی که بر آن مداومت کنی امیدبخش‌تر از از کار بسیاری است که از آن ملول گردی".

رسم و ره آزادی، یا پیشه نباید کرد                              یا آنکه ز جانبازی، اندیشه نباید کرد

باید اجازه نزدیک‌شدن افراد فرصت‌طلب به عنوان نزدیک‌بودن و نزدیک‌شدن به مرکز قدرت برای جلوگیری از تضییع حقوق دیگران و تصمیم‌گیری درست داده نشود.

پرهیز از خودمحوری که بدترین آفت مدیریت است و نیز افرادی که احساس می‌کنند تمام تصمیمات را شخصاً باید اتخاذ کنند و  تمام عقاید و نظریات باید از ناحیه آنها صادر شود. به نظر آنها دیگران مطلبی ندارند که قابل شنیدن باشد و گوش‌کردن به حرف زیردستان وقت تلف کردن است.

آن یکی نحوی به کشتی در نشت                               رو به کشتیبان نمود آن خودپرست

گفت هیچ از نحو خواندی؟ گفت: لا                               گفت: نیم عمر تو شد بر فنا

دل شکسته کشتیبانی ز تاب                                     لیک آن دم کرد خامش از جواب

هم باد کشتی را به گردابی فکند                                گفت کشتیبان به آن نحوی بلند

هیچ دانی تو شنا کردن بگو                                       گفت: نی، ای خوش جواب خوبرو

گفت: کل عمرت ای نحوی فناست                               چون که کشتی غرق این گرداب هاست

نتیجه این طرز تفکر پراکنده‌شدن همکاران از دور مدیریت و رکود استعدادها و خلاقیت‌هاست و از سویی مدیریت باید مظهر عمل باشد نه حرف. خلوص مدیران باعث ایثار همکاران خواهد شد.

هرکه مردم را به نیکی می‌دهد اندرز و پند                     ابتدا باید نکو سازد مرام خویش را

متأسفانه هنوز هستند کسانی که حرف حق می‌زنند و به ناحق عمل می‌کنند. طرفدار ضعیف هستند ولی کردارشان برعکس نشان می‌دهد.

راه هموار است و زیرش دام‌ها                                    قحطی معنا میان نامها

لفظها و نامها چون دام هاست                                   لفظ شیرین دیگ آب عمر ماست

می‌گویند: در مجلسی امیرتیمور مذاکره‌ قیامت داشت، امیر آهی کشید و از یکی از ملازمانش پرسید نمی‌دانم جای من دوزخ است یا بهشت. مرد پاسخ داد چرا خودت را به زحمت می‌اندازی و خیال ناراحت‌کننده می‌کنی؟ مسلماً جای ستمکاران و مردم آزاران نزدیک جایگاه فرعون و نمرود و شداد در بهترین نقطه جهنم است.

مهمترین اصلی که در مدیریت باید به آن توجه شود، اصل مساوات افراد در برابر قوانین و حقوق مساوی است که نارضایتی‌ها و بیشترین مشکلات اجتماعی از تبعیض سرچشمه می‌گیرد و تبعیض موجب نزدیک‌شدن بعضی افراد به مرکز قدرت می‌شود برای بدست‌آوردن امتیاز بیشتر و این اصل بزرگترین نقص مدیریت است خصوصاً در مورد زیردستان و کارکنان.

 داستان‌ گم‌شدن زره علی (علیه‌السلام) و مرد  نصرانی و شریح قاضی را همه شما عزیزان مستحضر هستید.

2 - عملکرد مدیران منطبق بر اصول و ضوابط مکتب

علی (علیه‌السلام) می‌فرماید: "کسی که اعتنایی به دین و محاسبات پشت پرده و قیامت ندارد در کمین فرصتها می‌نشیند تا از مکر‌پردازی‌ها برخوردار شود".

داستان خیاط که صحرای محشر را در خواب دید که علم بسیار سنگینی از پارچه‌های رنگارنگ به دوش او گذاشته‌آند و به او گفتند که این پارچه‌های اضافی است که در دنیا به صاحبانش نداده‌ای، حالا میان جمعیت آنها را پیدا کن و به آنها برگردان. خیاط همان لحظه از خواب بیدار می‌شود و قول می‌دهد که دیگر پارچه‌های اضافی مردم را برای خود نگه ندارد و به شاگردش سفارش می‌کند که پارچه‌ها را برگرداند اما از آنجایی که این مردم فراموش‌کار بود و به شاگردش سفارش کرد پارچه‌ها را برگرداند روز دیگر از روی طمع زیادی پارچه‌های گرانقیمت را برای خود گذاشت. شاگردش گفت: استاد علم‌ را فراموش کرده‌ای. استاد جواب داد: نه ولی آنچه که در خوابم به خاطرم می‌آید این است که این پارچه‌ها آن پارچه‌هایی که در خواب دیدم نیست. تو مواظب باش هر وقت خواستم پارچه‌ای را برای خود بردارم بگو استاد علم. من اگر دیدم پارچه برسر آن علمی بوده که در خواب دیده‌ام، مابقی را بر نمی‌دارم و از آن به بعد هرچه پارچه‌ای را که شاگرد گفت: استاد علم. استاد گفت: این پارچه آن پارچه نیست.

دام سخت است مگر یار شود لطف خدای                      ور نه آدم نبرد صرفه ز شیطان رجیم

دو نکته آخر را هم عرض کنم،‌ مدیران باید در تصمیم‌گیری از دو مسأله برخوردار باشند:

1 ـ استفاده از تجربه گذشته (تجربه را تجربه کردن خطاست). علی (علیه‌السلام) می‌فرماید: "عقل عبارت است از حفظ‌کردن تجربه‌ها و بهترین تجربه‌ها آن است که آموزنده باشد".

2 ـ بهره‌گیری از مشاوره خیرخواهان و دوراندیشان

امیدواریم که مجلس هشتم، همه همکاران بتوانند از مدیریت صحیح و اصولی برادر بسیار خوبمان دکتر لاریجانی و هیأت رئیسه بهره ببرند و از نظرات همه دوستان در این چهار سال بهره‌گیری بشود.

والسلام‌ علیکم

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet