هدر موبایل
1389/08/26 17:21:00
سرویس فرهنگی
تلاش نمایندگان برای به صدا درآوردن زنگ خطر سیستم های گرمایشی معیوب در مدارس

این قصه سر دراز دارد

** حادثه در مدارس به ویژه در فصل زمستان معمولاً مشترک است. آتش‌سوزی! در سال‌های گذشته خبرهایی مبنی بر بروز حوادث جانی در مدارس کشور منتشر شده ‌است. یکی از مهم‌ترین این حوادث آتش‌سوزی در یک دبستان در استان فارس بود که منجر به ایجاد سوختگی در دانش آموزان شد و اخیرا هم حادثه آتش سوزی در مدرسه شبانه روزی روستای چاه رحمان منجر به قربانی شدن یک دانش آموز ۱۲ ساله شد

به گزارش هفته نامه مندیل اگر واکنش نماینده مردم منطقه خاش، میرجاوه، کورین و نصرت‌آباد نبود و خبر آتش‌سوزی در مدرسه شبانه روزی روستای «چاه رحمان» منتشر نمی‌شد معلوم نبود اینک چه شرایطی بر این مدرسه حاکم می‌شد اما جالب اینجاست که بعد از آتش‌سوزی در این مدرسه و قربانی شدن یک دانش‌آموز خیل امکانات به روستای مورد نظر برای تجهیز مدرسه گسیل داشته شد. همین امر سوال «حمیدرضا پشنگ» را برانگیخت که تا پیش از این هرچه سراغ امکانات را برای تجهیر مدارس می‌گرفتیم مسئولان می‌گفتند اعتبار و امکانات لازم موجود نیست اما بلافاصله بعد از آنکه خبر قربانی شدن دانش آموز 12 ساله در مطبوعات منتشر شد پنج کانکس مخصوص تدریس به روستای چاه رحمان در نصرت‌آباد ارسال شد؟

ماجرا از آنجا آغاز شد که بامداد 16 آبان‌ماه پس از اتصال سیم‌های برق آتش سوزی در مدرسه شبانه روزی چاه رحمان به وقوع پیوست. آن شب 67 نفر از حدود صد نفر دانش‌آموز مدرسه در خوابگاه استراحت می‌کردند که سانحه گریبانگیرشان شد. در نهایت 14 تن مصدوم و مسموم از استنشاق گاز حاصل از حریق شدند و یک تن به نام «مراد نارویی» براثر خفگی جان سپرد.

پس از آنکه حمیدرضا پشنگ نماینده مردم خاش، میرجاوه و نصرت‌آباد از موضوع باخبر شد به سرعت پیگیری آن را آغاز کرد. مسئولان آموزش و پرورش منطقه اعلام کردند که در شب حادثه درمحل حضور داشته‌اند و اینگونه نبوده که مدرسه بدون مسئول بوده باشد اما نکته‌ای که نماینده مردم بر آن دست گذاشته بود چیزی غیر از این بود؛ چرا و چگونه 97 دانش‌آموز شبانه روزی چاه رحمان در یک اتاق 48 متری نگهداری می‌شده اند؟

این موضوع به صورت تذکر به وزیرآموزش و پرورش در صحن مجلس مطرح شد و رئیس کمیسیون آموزش و پرورش مجلس شورای اسلامی نیز نسبت به آن هشدار داده و خواستار توضیحات وزیر شد. این واقعه در کنار مرگ یک دانش‌آموز در منطقه چابهار قرار گرفت تا نگرانی نمایندگان نسبت به وضعیت مراکز آموزشی استان سیستان و بلوچستان دوچندان شود.

فضاهای غیراستاندارد آموزشی

"حمیدرضا پشنگ" نماینده مردم خاش، میرجاوه و نصرت‌آباد در مجلس شورای اسلامی، در این باره گفت: خوابگاه دانش‌آموزان مدرسه شبانه‌روزی چاه رحمان یک سالن 12 در 4 متری است که 97 دانش‌آموز این مدرسه در آن ساکن بوده‌اند اما در شب حادثه از این تعدا 67 نفر در خوابگاه حضور داشته‌اند که یکی از این دانش‌آموزان به نام مراد نارویی بر اثر خفگی جان خود را از دست داده‌است.

پشنگ با تاکید بر اینکه در مجلس خواهان پاسخگویی وزیر آموزش و پرورش نسبت به این نوع سهل‌انگاری‌هاست گفت: ما در مجلس اعتبار ویژه‌ای برای بهبود شرایط مدارس غیراستاندارد در نظر می‌گیریم و دست آموزش و پرورش را برای استانداردسازی مدارس باز می‌گذاریم و وقتی چنین حادثه‌ای در یک منطقه محروم رخ می‌دهد نمی‌توانیم سهل‌انگاری مسئولان را نادیده‌بگیریم.

عضو کمیسیون عمران مجلس با اشاره به این‌که درخواست تشکیل کمیته حقیقت‌یاب دارد توضیح داد: «ما خواهان تشکیل یک کمیته حقیقت‌یاب برای بررسی این حادثه در آستانه فصل سرما هستیم زیرا اگر همین الان علت اینگونه حوادث روشن نشود ممکن است فردا بقیه دانش‌آموزان مستقر در شبانه‌روزی‌ها نیز به همین درد گرفتار شوند.»

نماینده مردم خاش، میرجاوه و نصرت‌آباد در مجلس شورای اسلامی به منطقه محروم بودن محل حادثه اشاره کرد و گفت: «چاه‌رحمان نصرت‌آباد یکی از مناطقی است که نقطه کور محسوب می‌شود و جاده دسترسی مناسبی هم ندارد. در چنین شرایطی بچه‌های مظلوم بنا به کدام تصمیم در یک فضای غیراستاندارد 48 متری نگهداری شده‌اند. این جای نگرانی بسیاری دارد و تا بیش از این دیر نشده باید آموزش و پرورش نسبت به این موضوع اقدام لازم را به عمل آورد.»

این رشته سر دراز دارد!

روی دادن حادثه در مدارس به ویژه در فصل زمستان معمولاً با آتش‌سوزی همراه است. در سال‌های گذشته خبرهایی مبنی بر بروز حوادث جانی در مدارس کشور منتشر شده ‌است. یکی از مهم‌ترین این حوادث آتش‌سوزی در یک دبستان در استان فارس بود که منجر به ایجاد سوختگی در دانش آموزان شد. در پی این حادثه که بر اثر استفاده از بخاری‌های غیر استاندارد رخ داد وزارت آموزش و پرورش اعلام کرد که تمامی بخاری‌های نفتی چکه‌ای را از سطح مدارس کشور جمع‌آوری کرده‌است.

از سوی دیگر نمایندگان مجلس ردیف بودجه‌ای برای ترمیم مدارس فرسوده تعیین کردند تا وزارت آموزش و پرورش ضمن جمع‌آوری مدارس کپری در سراسر کشور به بازسازی و بهسازی مدارس در مناطق محروم و روستایی کشور اقدام کند. براساس آنچه وزارت آموزش و پرورش اعلام کرد تمامی مدارس کپری در کشور جمع‌آوری شده‌اند به نظر می‌رسید امسال با شروع فصل سرما دیگر شاهد آتش‌سوزی یا وقوع حوداث قابل پیش‌بینی در مدارس مناطق محروم و دورافتاده کشور نباشیم. این در حالی است که با گذشت نزدیک به دو ماه از سال تحصیلی جدید خبر وقوع آتش‌سوزی در یک مدرسه شبانه‌روزی در استان سیستان و بلوچستان زنگ خطر دیگری را به صدا درآورده است.

وزیر باید پاسخگو باشد

در حالی که وقوع حادثه در مدرسه شبانه‌روزی چاه رحمان زنگ خطری را برای همه به صدا درآورده است مسئولان آموزش و پرورش بعضاً به فرافکنی پرداخته و سعی در کم‌اهمیت جلوه دادن موضوع کردند. همین امر سبب شد علاوه بر نمایندگان سیستان و بلوچستان در مجلس شورای اسلامی، اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس از شهرهای دیگر نیز نسبت به موضوع حساس شوند. برای نمونه عباسپور نماینده تهران با تأکید در این زمینه خواستار پاسخگویی وزیر شد.

همچنین امیرطاهرخانی دیگر عضو کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی نیز خواستار بررسی این واقعه و جلوگیری از تکرار آن شد.

"محمدقیوم دهقانی" نماینده مردم ایرانشهر و عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی نیز با اظهار تاثر از قربانی شدن یک دانش آموز 12ساله از وزارت آموزش و پرورش خواست تا ضمن رسیدگی به موضوع و بررسی علل آن نسبت به تجهیز مدارس مناطق محروم و کم برخوردار در سیستان و بلوچستان اقدام شود. او تأکید کرد: گرچه با وزیر آموزش و پرورش پیش از این جلساتی داشته‌ایم اما این بار موضوع متفاوت است و ما خواهان توضیح مستدل در این باره خواهیم بود.

همچنین عبدالعزیر جمشیدزهی دیگر نماینده استان سیستان و بلوچستان در مجلس شورای اسلامی با گله‌مندی از مسئولان آموزش و پرورش به ویژه در سازمان نوسازی مدارس تأکید کرد: این سازمان مرتبا آمارهای غیرواقعی از تجهیر و نوسازی مدارس در سیستان و بلوچستان می‌دهد. بیایند در حوزه انتخابیه من تا مستدل نمونه‌ها را نشان دهم که با وجود قول مساعد دادن برای حل مسئله هنوز مشکلات پابرجاست.

وی همچنین تصریح کرد: همین نبود امکانات سبب شده بسیاری از دختران اقدام به ترک تحصیل کنند یا با افت تحصیلی مواجه شوند. هنوز مدارس شبانه روزی در حوزه انتخابیه من هست که حتی آب ندارد یا اینکه صد نفر دانش‌آموز تنها دو چشمه سرویس بهداشتی دارند. آیا این شرایط قابل تحمل است؟

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet