هدر موبایل
1389/08/25 13:14:00
سرویس دیگر رسانه‌ها
عضو کمیسیون اقتصادی:

سیستم اقتصادی و بانکی ایران با کشورهای دیگر متفاوت است

**نماینده مردم انزلی در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون اقتصادی گفت: مصوبه تغییر ترکیب مجمع عمومی بانک مرکزی خلاف قانون اساسی است و اختیارات رییس جمهوری را محدود می کند.

حسن خسته بند در گفت و گو با ایرنا افزود: این مصوبه مجلس نسخه برداری از یک مدل غربی است که در آمریکا اجرا شده و در آن کشور نیز موفق نبوده لذا شورای نگهبان با این مصوبه مخالفت خواهد کرد.

وی اظهار داشت: سیستم اقتصادی و بانکی ایران با کشورهای دیگر متفاوت است و اجرای این مدل غربی، کشور را با مشکلاتی روبرو می کند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: هم اکنون با وضع موجود، بانک ها بسیاری از مصوبات دولت را به سختی اجرا می کنند حال اگر بخش خصوصی وارد سیستم بانکی کشور شود، سیاست ها به سود سرمایه داران تنظیم شده و بسیاری از اقداماتی که در حال حاضر دولت برای اقشار ضعیف و محروم جامعه انجام می دهد، با مشکلاتی مواجه خواهد شد.

وی بیان داشت: انتخاب اقتصاددانان از بین مقامات کشوری نیز اختلاف انگیز خواهد بود و محدودیت هایی را ایجاد می کند.

خسته بند با بیان اینکه اقتصاد ایران هنوز به آن حدی نرسیده که بانک مرکزی بتواند مستقل باشد، تصریح کرد: از سوی دیگر نحوه عملکرد بانک های بخش خصوصی در زمینه اعطای وام به مردم و میزان بهره ای که از وام ها می گیرند، قابل قبول نیست که با استقلال بانک مرکزی این اهرم از دست دولت خارج می شود و حتی نمایندگان مجلس نیز نمی توانند بر عملکرد آنها نظارت کند.

نماینده مردم بندرانزلی در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: بانک های دولتی باید در حد دولت باشند تا دولت بتواند برای انجام کارهای عمرانی و زیر بنایی مانور دهد و سرمایه گذاری کند چون برای بخش خصوصی سرمایه گذاری در این امور صرفه اقتصادی ندارد بنابراین تغییر ترکیب مجمع عمومی بانک مرکزی به صلاح کشور و مردم ایران نیست.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet