هدر موبایل
1389/08/29 10:37:00
سرویس صحن
اجازه مجلس به سه وزارتخانه

اعمال مشوق های مالی جهت رعایت الگوی مصرف

**نمایندگان مجلس شورای اسلامی به وزارتخانه های نیرو، نفت و صنایع و معادن اجازه دادند برای اعمال مشوق های مالی جهت رعایت الگوی مصرف و بهینه سازی مصرف انرژی از محل وجوه حاصل از اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها استفاده کنند.

به گزارش خبرنگار خانه ملت نمایندگان مجلس شورای اسلامی امروز (29 آبان) در ادامه بررسی گزارش کمیسیون تلفیق از برنامه پنجم توسعه کهدر صحن علنی مجلس در دست بررسی است، ماده 123 را با 158 رای موافق 4 رای مخالف و 4 رای ممتنع به تصویب رساندند.

طبق این مصوبه مجلس، به‌منظور اعمال صرفه‌جویی، تشویق و حمایت از مصرف‌کنندگان در راستای منطقی کردن و اصلاح الگوی مصرف انرژی و برق،‌ حفظ ذخایر انرژی کشور و حفاظت از محیط زیست به وزارتخانه‌های نیرو، نفت و صنایع و معادن اجازه داده شد براساس دستورالعملی که حداکثر تا پایان سال اول برنامه به‌تصویب شورای اقتصاد می‌رسد نسبت به اعمال مشوق‌های مالی جهت رعایت الگوی مصرف و بهینه‌سازی مصرف انرژی، تولید محصولات کم مصرف و با استاندارد بالا اقدام نمایند. منابع مالی مورد نیاز اجرای این بند از محل وجوه حاصل از اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها، منابع داخلی شرکتهای تابعه وزارتخانه‌های نفت، نیرو و صنایع و معادن و یا فروش نیروگاهها و سایر دارایی‌ها از جمله اموال منقول و غیرمنقول، سهام و سهم‌الشرکه وزارت نیرو و سایر شرکتهای تابعه و وابسته و بنگاهها در قالب بودجه سنواتی تأمین می‌شود.

بر اساس این مصوبه کلیه محصولات و تجهیزات انرژی‌بر وارداتی مشمول رعایت استاندارد اجباری مصوب می‌باشند. وزارت بازرگانی و گمرک جمهوری اسلامی ایران، موظف به رعایت مفاد این ماده هستند.

به دستگاههای اجرائی اجازه داده شد، برای صرفه‌جویی در مصرف انرژی با حفظ و عدم کاهش میزان بهره‌مندی قبلی، نسبت به انعقاد قرارداد با بخشهای خصوصی و تعاونی اقدام نمایند. مبلغ قرارداد فقط از محل صرفه‌جویی ناشی از کاهش مصرف به شرح قرارداد در قالب موافقتنامه متبادله با معاونت قابل تأمین و پرداخت است. دستورالعمل این بند به‌پیشنهاد وزارتخانه‌های نیرو و نفت به تأیید معاونت می‌رسد.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی وزارت نیرو را  مجاز کردند برای مدیریت بار شبکه برق کشور در طول برنامه پنجم توسعه، مشترکین کشور را به کنتور هوشمند مجهز نماید.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet