هدر موبایل
1387/04/05 10:36:00
سرویس صحن

تذکر توکلی نسبت به اعلام اسامی هیات رییسه تحقیق و تفحص از قوه قضاییه به عنوان متهم

نماینده مردم تهران نسبت به اقدام بازپرس قوه قضاییه در اعلام اسامی رئیس و نایب رئیس و مخبر هیات تحقیق و تفحص از قوه قضاییه به عنوان متهم انتقاد کرد.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، احمد توکلی در تذکر آیین نامه ای با استناد به ماده 77 گفت: در جلسه گذشته مجلس برخی از  تذکرات نمایندگان در مورد نحوه برخورد قوه قضاییه با پرونده فرد متهم به افشاگری علیه برخی بزرگان نظام بود.

وی افزود: کاری که قوه قضاییه انجام می دهد به احترام قوه قضاییه و به اقتدار مجلس آسیب می زند.

توکلی خاطرنشان کرد: طی دو روز گذشته بازپرس پرونده اطلاعیه ای را در رسانه ها منتشر کرد که خلاف ماده 188 آیین دادرسی کشوری است.

توکلی گفت: در مجلس هفتم وقتی در مورد افشاگری اسامی مفسدان اقتصادی لایحه ای در دست بررسی بود پس از تذکرات زیاد قانون به این شکل تصویب شد که وقتی حکم متهمی قطعی شد می توان اسامی آن را در روزنامه ها و رسانه ها اعلام کرد.

نماینده تهران ادامه داد: عجیب است که این بازپرس در یک اقدام غیرعادی نامه ای را نوشته و به رسانه ها می دهد که در این نامه اسامی رئیس و نایب رئیس و مخبر هیات تحقیق و تفحص از قوه قضاییه را بعنوان متهم افشا می کند.

وی خاطرنشان کرد: ملاک این اتهام حرف های فردی است که به اتهام افترا بازداشت شده است یعنی صحبت های این متهم مورد استاد قرار می گیرد تا دو تن از نمایندگان مجلس که رئیس و نایب رئیس هیات و تفحص از قوه قضاییه بودند متهم شوند.

وی با بیان اینکه این مورد نقض صریح قانون است، گفت: رئیس مجلس قول داده است که جایگاه و شان مجلس را حفظ کند هم اکنون بعنوان رئیس یک قوه، اقتدار قوه قضاییه را نیز حفظ کنید چرا که این کارها اقتدار قوه قضاییه را آسیب می زند.

توکلی تصریح کرد: 212 تن از نمایندگان مجلس در این مورد نامه ای امضا کرده اند که تقدیم هیات رئیسه می شود که از شما می خواهیم این نامه نمایندگان امروز در صحن علنی قرائت شود.

علی لاریجانی نیز در پاسخ گفت: بازپرسی که این مطالب را مطرح کرده، خلاف آیین دادرسی عمل کرده است.

وی افزود: در تبصره های ماده 188 آیین دادرسی قید شده که تا وقتی که دادگاه برگزار نشده و مطالب در دادگاه مشخص نشده نمی توان مطالب را علنی کرد.

وی افزود: ما این موارد را پیگیری خواهیم کرد. این موارد که در این چند روز انجام شده مجلس با مسئولان قوه قضاییه مذاکره کرده است.

رئیس مجلس خاطرنشان کرد: لازم است قوه قضاییه اگر چنین موارد اختلافی را با مجلس دارد در کمیته دو جانبه مجلس و قوه قضاییه مطرح کند تا پیگیری شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet