انتخابات ریاست جمهوری
1387/04/05 15:04:00
سرویس سیاسی
سخنگوی هیات رئیسه مجلس:

احضار اعضای تحقیق و تفحص از قوه قضاییه افکار عمومی را خدشه دار می کند

محسن کوهکن سخنگوی هیات رئیسه تصریح کرد: احضار اعضای تحقیق و تفحص از قوه قضاییه افکار عمومی را خدشه دار می کند.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، وی که چهارشنبه در حاشیه جلسه علنی با خبرنگاران سخن می گفت، درخصوص بحث های پیرامون تحقیق و تفحص از قوه قضاییه اظهار داشت: اساسا دوست نداریم قوه قضاییه اظهارات سخنگوی خود و یا بیانیه هایی که می دهند به نوعی باشد که مردم احساس کنند این اتفاقات پس از قرائت گزارش تحقیق و تفحص رخ داده است.

وی افزود: بدنبال اتفاقی که افتاد منزل یکی از همکاران ما مورد تفتیش قرار گرفت و بدنبال آن اظهارنظرهای مختلفی در رسانه ها شد تا اینکه یکی دو روز گذشته بیانیه ای توسط بازپرس این پرونده تحت عنوان نامه ای که به هیات رئیسه فرستاده شده بود در صفحه اول یکی از روزنامه ها به چاپ رسید.

کوهکن تصریح کرد: اینکه مطالبی که در جریان دادرسی و بازپرسی مطرح می شود را در غالب یک بیانیه که به رسانه ها می دهیم آیا با قانون آیین بازرسی سازگاری دارد یا نه جای بحث است و انشاالله حقوقدانان به بحث در مورد آن می پردازند.

وی یادآور شد: عموم اقداماتی که مجلس انجام می دهد به جهت آنست که مجلس خانه ملت است اگر تحقیق و تفحص انجام می شود حتی از مردم درخواست می شود با هیات تحقیق و تفحص همکاری کنند و هیچگونه منعی وجود ندارد که افرادی تماس بگیرند و اطلاعات خود را بدهند.

کوهکن خاطرنشان کرد: اینطور نیست که امر تحقیق و تفحص در یک اتاق در بسته انجام شود. اینها واقعیت هایی است که در تحقیق و تفحص های مختلف عمل شده و این اساسا یک رویه است.

سخنگوی هیات رئیسه گفت: حال اگر در جریان یک تحقیق و تفحص افرادی که با این هیات همکاری می کنند، اینها در کنار این همکاری اقداماتی انجام دهند که جرم باشد و مسئولیت داشته باشد طبیعی است که از دیدگاه ما و نقطه نظر ما قطعا باید بررسی شود و اگر جرمی اتفاق افتاد حتما باید برخورد شود.

کوهکن گفت: منتهی این اقدامات طبیعی است که از ساحت مجلس و هیات تحقیق و تفحص مبرا است و باید کاملا مجزا دیده شود.

سخنگوی هیات رئیسه خاطرنشان کرد: در بحثی که مطرح بود اعلام کردیم جلساتی داشتیم این همراهی و همگامی را با عزیزان داشتیم که زوایای آن تخلفات که انجام شده یا ادعاهایی که مطرح شده آنچه مطرح است که افرادی مرتبط بودند یا فعالیت می کردند منهای کادر مجلس و همکاران ما در هیات تحقیق و تفحص اگر تخلفی کردند اعلام آمادگی شد تا به رسیدگی آن کمک شود.

وی گفت: نهایتا بنده به عنوان نماینده هیات رئیسه در کنار یک همکار خود در دو جلسه شرکت کردم و اساسا کار ما روشنگری و کمک به قوه قضاییه بود تا به بهترین شکل ممکن و کمترین زمان ممکن بتوان به تخلفاتی که این چند نفر مرتکب شدند و مطابق آن ادعاهایی که مسئولان قضایی مطرح می کنند کمک کند تا حقیقت کشف و با آن برخورد شود.

کوهکن افزود: ما فکر می کنیم دقت در بررسی و شیوه ای که انتخاب می کنیم برای یک اقدام قضایی باید دقیق و حساب شده باشد، ضمن اینکه تاکیدی می کنیم هر قوه باید به وظایف قانونی خود عمل کند اما ما را مبراء کند از اتهامی که خدای نکرده افکار عمومی جامعه آن را متوجه ما کند و نوع برخورد ما را ناشی از این بگیرد که دنبال انتقام کشی هستیم.

نماینده لنجان ابراز امیدواری کرد که این پرونده در ادامه رسیدگی کاملا حقوقی و در چارچوب توافقاتی که شده پیش برود و قاضی پرونده به هر نتیجه ای رسید رای می دهد و هر آنچه قانون تعیین کرد می پذیریم.

وی افزود: اما احضار اعضای تحقیق و تفحص به عنوان متهم در معاونت جرم عناوینی است که به هر جهت روند معمول حقوقی رسیدگی به پرونده و حداقل افکار عمومی را خدشه دار خواهد کرد.

وی افزود: قوه قضاییه و بازپرس مربوطه در یک روند کاملا حقوقی چارچوب دار به اتکا وظایفی که دارند بدون بیانیه صادر کردن و بحث های رسانه ای این موضوع را به پیش ببرند و هر فردی در هر مسئولیتی اگر تخلفی انجام داده با او برخورد قانونی شود.

وی در خصوص احضار حسن کامران و محمد دهقان رئیس و یکی از اعضای هیات تحقیق و تفحص از قوه قضاییه گفت: امکان دارد براساس ادعای یک فرد دستگیر شده پرونده ای به یکی از اعضای هیات تحقیق و تفحص نسبت داده شود، در این صورت پیگیری این موضوع امر ساده ای است و صدور احضاریه به روابط مجلس و قوه قضاییه لطمه وارد می کند.

وی خاطرنشان کرد: تحقیق و تفحص یکی از وظایف طبیعی نمایندگان مجلس است و مطابق فرایند قانونی در مجلس هفتم عده ای از نمایندگان طرح تحقیق و تفحص از قوه قضاییه را ارائه کردند که ابتدا این موضوع مطرح بود که مجلس حق تحقیق و تفحص از قوه قضاییه را دارد یا نه که البته عده ای معتقد بودند که مجلس هیچ حقی ندارد.

سخنگوی هیات رئیسه مجلس گفت: براساس قانون اگر اختلاف نظری درباره مفاد قانونی وجود دارد مرجع نهایی نظر دهنده، شورای نگهبان است و این شورا پیش از این اعلام کرده بود که مجلس حق تحقیق و تفحص از قوه قضاییه را دارد.

وی تاکید کرد: مجلس طرفدار تعامل سازنده با حفظ اصل تفکیک قوا است و به طور طبیعی احضاریه هایی که برای نمایندگان فرستاده می شود برمبنای تصمیم هیات رئیسه به کمیته حقوقی فرستاده می شود که در مجلس هفتم شکل گرفت تا در صورتی که احضاریه ها در راستای انجام وظایف نمایندگی نباشد به نمایندگان ابلاغ شود.

وی تصریح کرد: احضار اعضای هیات تحقیق و تفحص به عنوان متهم، روند معقول و طبیعی را خدشه دار کرده و در افکار عمومی شبهه ایجاد می کند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet