هدر موبایل
1389/08/30 10:11:00
سرویس دیگر رسانه‌ها
اسدالهی:

برنامه پنجم راهبرد توسعه کشور را دنبال می‌کند

**نماینده مردم تربت جام در مجلس گفت: برنامه پنجم بیشتر به دنبال راهبرد توسعه کشور و استفاده از ظرفیت‌های کاری برای افزایش شاخص‌های بهره‌وری در تمام مناطق کشور است.

غلامرضا اسداللهی نماینده مردم تربت جام و عضو کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با فارس، با اشاره به بررسی برنامه پنجم در مجلس، گفت: روند بررسی برنامه پنجم، روند بدی نیست، دولت پس از اینکه لایحه برنامه پنجم را ارائه داد مجلس نیز لایحه را به کمیسیون‌های تخصصی ارائه و کمیسیون‌ها نیز پس از ارائه نظرات تخصصی، لایحه را وارد دور جدید بررسی‌ها در کمیسیون تلفیق برنامه پنجم کردند.

وی افزود: به لحاظ اینکه آئین‌نامه‌های مجلس و کمیسیون تلفیق رعایت شود، در بررسی برنامه پنجم مقرر شد که کمیسیون تلفیق، کمیسیون برنامه و بودجه و نمایندگانی از دولت نشستی برگزار کرده و جمع بندی اولیه را در مورد این لایحه مهم انجام و پس از آن برنامه پنجم وارد صحن کمیسیون تلفیق شود.

نماینده مردم تربت جام در مجلس تصریح کرد: در این پروسه، نمایندگانی که پیشنهاداتی نسبت به لایحه داشتند به راحتی نظرات خود را پیگیری کردند از این رو روندی که در مورد بررسی برنامه پنجم در کمیسیون‌های تخصصی مجلس و کمیسیون تلفیق طی شد، از نظر بنده روند مثبتی بود.

اسداللهی ادامه داد: البته پس از اینکه رئیس جمهور نسبت به برنامه پنجم از مجلس گلایه کرد، تا حدی کار متوقف شد اما مجددا بررسی‌ها پس از مدتی آغاز شده و نهایتا لایحه برنامه پنجم در کمیسیون تلفیق تصویب شد.

 

* روند بررسی برنامه پنجم در صحن علنی مجلس، روند مثبتی است

وی افزود: گزارشی هم که کمیسیون تلفیق از برنامه پنجم به صحن علنی گزارش کرد، در عین اینکه کارشناسی شده بود، در آن به نوعی نظر دولت و کمیسیون‌های تخصصی مجلس هم تأمین شد؛ البته کمیسیون‌ها و نمایندگان حق قانونی دارند که در صحن علنی نظرات خود را مجددا در رابطه با مواد لایحه برنامه پنجم ارائه دهند.

عضو کمیسیون اصل 90 مجلس در ادامه روند بررسی برنامه پنجم در صحن علنی مجلس را روند مثبتی دانست و گفت که تقریبا در بررسی‌های صحن، مبنا همان‌ نظر کمیسیون تلفیق است. یعنی همان جمع‌بندی‌هایی که نظر دولت و کمیسیون‌های تخصصی مجلس در آن تأمین شده است.

 

* برخی دانشجویان در کشورهایی که شاخص‌ پایین‌تری از دانشگاه‌های داخلی دارند، تحصیل می‌کنند

اسدالهی اضافه کرد: اینکه براساس مصوبه مجلس دانشگاه‌ها بتوانند علاوه بر ظرفیت خود، ظرفیت مازادی هم داشته باشند از نظر بنده بسیار خوب است چرا که در حال حاضر برخی دانشجویان برای ادامه تحصیل خود به کشورهایی مراجعه می‌کنند که دانشگاه‌های این کشورها بعضا جایگاه علمی پایین‌تری از مراکز علمی داخلی دارند.

وی افزود: اگر مسئولان بتوانند از ظرفیت‌های خالی دانشگاه‌ها بیشتر استفاده کرده و دانشگاه‌هایی تاسیس کنند که دانشجویان بتوانند بدون کنکور ادامه تحصیل دهند، چنین اقداماتی می‌تواند از خروج جوانان کشورمان برای ادامه تحصیل به کشورهای دیگری که از جایگاه علمی پایین‌تری نسبت به کشورمان برخوردار هستند، جلوگیری کند.

 

* وجود نگاهی ویژه به ارتقاء شاخص‌ها در بررسی برنامه پنجم

نماینده مردم تربت جام تصریح کرد: در بررسی لایحه برنامه پنجم سعی شده که نگاهی ویژه به ارتقاء شاخص‌ها وجود داشته باشد تا اینکه مسئولان بتوانند مناطق مختلف کشور را با یکدیگر هم‌سطح کنند.

اسدالهی در پایان اظهار داشت: برنامه سوم توسعه کشور اصلاح ساختارها را پیگیری می‌کرد، اما برنامه پنجم با توجه به سیاستگذاری‌های رهبر معظم انقلاب قرار گرفتن این سیاست‌ها به عنوان یک مبنا در کمیسیون تلفیق، برنامه پنجم بیشتر به دنبال راهبرد توسعه کشور و استفاده از ظرفیت‌های کاری برای افزایش شاخص‌های بهره‌وری در تمام مناطق کشور است. لذا این برنامه‌ کمتر به دنبال اصلاح ساختارها است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet