هدر موبایل
1389/08/30 12:39:00
سرویس اقتصادی
نماینده اسدآباد

بازار جهانی فرش بار دیگر در اختیار ایران قرار می‌گیرد

**نمایندگان با تصویب ماده ۱۰۲ مکرر ۴ مقرر کردند که دولت در طول برنامه از چهار فعالیت در مورد فرش دستباف که توسط بخش خصوصی یا تعاونی صورت می‌پذیرد، حمایت لازم به عمل آورد. این فعالیت‌ها شامل: ارتقا و بهبود بهره‌و‌ری، تثبیت و افزایش سهم صادراتی و بازاریابی‌های داخلی و خارجی، هدفمندسازی پژوهش، آموزش و تبلیغات فرش دستباف، توسعه تجارت الکترونیک فرش دستباف در بازارهای هدف و ارتقای کیفیت تولید و روان‌سازی سفارش‌پذیری و گسترش صنایع و خدمات جهانی فرش دستباف است.

همچنین بر اساس ماده 116 لایحه برنامه پنجم که به تصویب مجلس رسید، دولت به منظور توسعه بخش تعاون و ارتقای سهم آن به 25 درصد اقتصاد ملی تا پایان برنامه با رویکرد ایجاد اشتغال، گسترش عدالت اجتماعی و توانمندسازی اقشار متوسط و کم درآمد جامعه، با رعایت تکالیف و اختیارات مقرر در قانون اصلاح مواردی از قانون برنامه چهارم و اجرای سیاستهای کلی اصل 44 اقداماتی را انجام میدهد.

این دو ماده از مصوبات لایحه برنامه پنجم توسعه بوده است که اکبر رنجبرزاده، نماینده مردم اسدآباد در گفت‌وگو با روزنامه «همدان پیام» همدان درباره تأثیر این مصوبات در استان همدان و حوزه انتخابی خود سخن گفته است.

***

* صنایع دستی یکی از هنرهای مردم همدان است که پای گردشگران بسیاری را به این استان باز میکند، اما متأسفانه آنگونه که باید و شاید به حفظ صنایع دستی و توسعه آن بها داده نمیشود. یکی از لوایح برنامه پنجم که به تصویب نمایندگان رسید، حمایت از فرشهای دستباف است. این مصوبه چه میزان میتواند به احیای صنایع دستی و بهویژه فرشبافی کمک کند؟

یکی از برنامه‌هایی که دولت آن را دنبال می‌کند و مجلس هم به آن رأی داد، بحث مشاغل خانگی است.

یکی از مشاغلی که حجم بالای اشتغال را دارد، فرش دستباف است. از آن جایی که این هنر- صنعت هم بخش مهمی از اشتغال را به خود اختصاص داده و هم ارزآور است، ضرورت دارد مورد توجه ویژه‌تری قرار گیرد و برای حفظ و گسترش آن برنامه‌ریزی دقیق‌تری صورت گیرد.

متأسفانه چندین سال ما از این هنر- صنعت غفلت کردیم که نتیجه آن از دست دادن بازارهای جهانی بود و بسیاری از کشورها در عرصه جهانی گوی سبقت را از فرش ایرانی ربوده‌اند. برای اینکه نام فرش ایرانی بار دیگر مطرح شود، نیاز به ساماندهی و برنامه‌ریزی حساب شده داریم که با توجه به مواردی که در این ماده به تصویب رسیده امیدوارم در این مسیر حرکت‌های شایسته‌ای صورت گیرد.

* وضعیت فرشبافی در استان همدان و حوزه انتخابی شما چگونه است و با توجه به تصویب این ماده، چه برنامهای برای توسعه این هنر دارید؟

متأسفانه بسیاری از تولید کنندگان فرش دستباف در همدان به شیوه سنتی عمل می‌کنند و حاصل تلاش و زحمت شبانه‌روزی آن‌ها با قیمت‌های نازل به فروش می‌رسد و در بازار آشفته صنایع دستی سردرگم هستند.

در این حوزه هدایتگری بسیار پایین است و ساماندهی مناسبی صورت نگرفته است.

فروش فرش، سود چندانی نصیب بافنده‌اش نمی‌کند و به همین دلیل هر روز بازارش را بیش از پیش از دست می‌دهد.

اگر دولت به حمایت از این فرش‌بافان از طریق آموزش، پژوهش و تزریق اعتبار بپردازد، پتانسیل‌های بالایی که در استان وجود دارد و اکنون نهفته است، شکوفا می‌شود.

با رسیدگی به این حوزه برای بیش از نیمی از روستاییان شرایطی فراهم می‌شود تا بتوانند در خانه هاشان مشغول به کار و تولید شوند و معیشت آن‌ها از این راه لحاظ شود. ما وقتی بحث مشاغل خانگی را مطرح می‌کنیم، انواع و اقسام صنایع دستی مطرح می‌شود. در این رابطه ایجاد کارگاه‌های کوچک و تعاونی‌ها می‌تواند زمینه ساز اشتغال و جذب سرمایه باشد.

* بحث دیگری که در این زمینه مطرح است، موضوع بیمه این افراد است که باید به آن نیز توجه ویژهای شود.

بله، در سراسر کشور هر فردی که شغلی را انتخاب می‌کند، باید این امنیت برای او وجود داشته باشد که اگر پنج یا ده سال بعد به هر علتی نتوانست کار را ادامه دهد، تأمین اجتماعی از او حمایت کند.

به همین دلیل بحث بیمه‌های اجتماعی نیز در کنار این موارد باید در دستور کار قرار گیرد. دولت نیز هر کجا که بتواند باید در راستای عدالت اجتماعی تلاش کند و افراد را تحت پوشش بیمه قرار دهد، اتفاقا این مورد هم از موارد برنامه پنجم توسعه است که از سوی نمایندگان مورد بررسی قرار می‌گیرد.

* یکی دیگر از مصوبات مجلس، افزایش 15 درصدی سهم تعاونیها در بازار پولی کشور است.

 قبل از اینکه به این مسئله بپردازیم، لطفا از دلایل ناکام بودن تعاونیها به نسبت چشمانداز متصور از آنها بگویید.

دلایل این عدم موفقیت این بود که افرادی که آشنا به کار نبودند و نگاهشان نگاهی سنتی بود و نه نگاه مدرن و مبتنی بر آموزش، تعاونی‌ها را در دست گرفتند و معمولاً هم ورشکست شدند، اما در سه،چهار سال اخیر، این روند تغییر کرده است.

به طور مثال در استان همدان افراد تحصیل‌کرده و آشنا به کار و با انگیزه بالا که مسیر را خوب می‌شناسند، اداره امور را در دست گرفته‌اند. ما در اسدآباد هم به‌ویژه در تعاونی‌های گلخانه‌ای و خدماتی شاهد این امر هستیم. در حال حاضر زمینه و چارچوب کار در استان فراهم است، افراد تحصیل‌کرده، انگیزه‌های بالا و باورپذیری مردم به فعالیت‌های تعاونی و تولیدی از جمله مولفه‌های مثبتی است که به نظر می‌رسد با تصویب این ماده، شاهد رشد تعاونی‌ها در کشور و به‌ویژه استان همدان باشیم.

* در حال حاضر سهم تعاون در اقتصاد ملی چه میزان است؟

در حال حاضر متأسفانه سهم تعاون در اقتصاد کشور چیزی در حدود 5 تا 6 درصد است، اما دولت قصد دارد با رویکرد ایجاد اشتغال و گسترش عدالت اجتماعی این سهم را به 25 درصد در پایان برنامه پنجم توسعه برساند. تقویت تعاونی‌ها همچنین در سیاست‌های کلی ابلاغی مقام معظم رهبری نیز مورد تأکید قرار گرفته است. برای تحقق این امر دولت باید با صدور مجوزهای لازم و در نظر گرفتن تسهیلات مورد نیاز، راه را برای توسعه تعاونی‌ها هموار سازد تا در پایان برنامه پنجم بتوانیم به عدد مورد نظر دست پیدا کنیم. با تشکیل صندوق‌های ضمانت مالی و حمایتی از این تعاونی‌ها طبیعتا مشکلی نیز برای تحقق این امر وجود نخواهد داشت. به موجب این مصوبه افزایش سالانه سرمایه بانک توسعه تعاون و صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری تعاون در جهت ارتقای سهم آنها در رشد بخش تعاونی از محل بخشی از منابع مالی قانون اصلاح موادی از قانون برنامه چهارم و اجرای سیاست‌های کلی اصل 44 در قالب بودجه‌های سنواتی به منظور اعطای تسهیلات بانکی و پوشش خطرپذیری تعاونی‌های فراگیر ملی با اولویت تعاونی‌های کشاورزی، روستایی و عشایری از جمله اقداماتی است که دولت باید در این راستا انجام دهد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet