هدر موبایل
1389/08/30 15:01:00
سرویس صحن
با تصویب نمایندگان، دولت مکلف شد

جایگزینی انرژی تجدید پذیر به جای سوخت هیزمی

**در جهت اصلاح الگوی بهره‌برداری از جنگل‌ها و مراتع آب و خاک اقدام‌هایی را در طول برنامه به انجام رساندند.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت نمایندگان مجلس روز یکشنبه جلسه عصر در ادامه بررسی لایحه برنامه پنجم ماده 135 را به تصویب رساندند.

به موجب این ماده دولت باید در راستای اصلاح الگوی بهره برداری از جنگل ها، مراتع آب و خاک این اقدام ها را به انجام رساند.

طبق این مصوبه مجلس دولت مکلف شد، جهت اصلاح الگوی بهره برداری از جنگل ها و مراتع نسبت به جایگزینی سوخت فسیلی و انرژی‌های تجدیدپذیر به جای سوخت هیزمی، توسعه زراعت چوب و تشدید مبارزه با قاچاق چوب و محصولات جنگلی و مرتعی و حذف تعرفه واردات چوب و امکان واردات چوب عمل آوری نشده، ساماندهی جنگلها و حمایت از تولید دام به روش صنعتی، ساماندهی ساخت و ساز در مناطق جنگلی براساس قوانین و مقررات ذی ربط،  توسعه جنگلهای دست کاشت، اجرای عملیات آبخیزداری تا سطح هشت میلیون هکتار تا پایان برنامه و اجرای عملیات بیابان‌زدایی و کنترل کانونهای بحران اقدام کنند.

همچنین در تبصره این مصوبه بهره‌برداری از جنگلها فقط در چهارچوب مصوبات هیأت وزیران ممکن است و بهره‌برداری از مراتع و زیستگاههای طبیعی تنها بر مبنای توان بوم‌شناختی(اکولوژیک) و ضرورت حفظ آنها مجاز و مازاد بر آن ممنوع است. متخلف از احکام این تبصره علاوه بر جبران خسارت، ملزم به پرداخت جریمه‌ای معادل تا دوبرابر قیمت جنگل و یا مرتع و زیستگاه مورد بهره‌برداری یا تلف شده است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet