شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1387/04/06 12:31:00
سرویس سیاسی

لاریجانی : زیستن اجتماعی بدون تئوری، حکومت در تاریکی است

رییس مجلس شورای اسلامی روز پنجشنبه در هشتمین کنگره سراسری جامعه اسلامی مهندسین ، وجود تشکیلات را برای هر نظامی لازم خواند و زیستن اجتماعی بدون تئوری را حکومت در تاریکی دانست .

به گزارش خبرنگار خانه ملت " دکتر علی لاریجانی " ضمن اشاره به مقام والای شهید بهشتی گفت: شهید بهشتی بین رهبران صدر انقلاب اسلامی دارای خصوصیاتی بود که کمتر کسی این خصویات را داشت و البته ما باید کاوشی در افکار شهید بهشتی داشته باشیم.

وی با بیان اینکه عدالت از دیرباز زمینه عدالت برشمرده شده است اظهار داشت: اولین مولفه شهید بهشتی اعتدال بوده تا آنجا که وقتی وی به مسایل اجتماعی، فرهنگی و ... ورود پیدا می کرد آرامشی در ایشان وجود داشت.

رییس مجلس دومین مولفه شخصیتی شهید بهشتی را عقلانیت برشمرد و گفت: اگر انضباط عقلانی داشته باشیم واقعیت را بهتر می شناسیم و هرچه بعد عقلانی افراد تقویت شود در فهم واقعیت موفق تر هستند و باید اذعان داشت رفتار شهید بهشتی چه در صحنه داخلی و چه در مواجهه با مسایل بین المللی از یک عقلانیت برخوردار بود.

دکتر لاریجانی همچنین همه جانبه نگری را یکی دیگر از مولفه های آن شهید اعلام کرد  و گفت: خداوند در فطرت انسانی استعدادهای متنوع قرار داده است که غالباً افراد زمینه باروری این استعدادها را فراهم نمی کنند.

وی تصریح کرد: نگاه صرف به توسعه و نادیده گرفتن عدالت موفق نیست بلکه باید نگاهی هماهنگ به هر دو داشت.

رییس مجلس با اشاره به بعد دورنگری و اندیشیدن به غایت هر چیز در شخصیت شهید بهشتی اعتقاد وی را به حکومت تشکیلاتی و حزبی منظم و منسجم از دیگر نکات مثبت این شهید برشمرد و افزود: مبدا تفکر حزب و تشکیلات سیاسی پس از انقلاب شهید بهشتی بود، هرچند که این امر دستخوش چالشهایی گردیدو باید دید امروز ما از این میراث چگونه می توانیم استفاده کنیم.

رییس مجلس با بیان اینکه جمهوری اسلامی امروز توانسته است پس از 30 سال در سایه رهبری تبدیل به یک قطب تاثیرگذار در منطقه شود ، اظهار داشت : غربی ها تئوری انکار انقلاب اسلامی را پدید آوردند و ما با عملکرد خود توانستیم از این تئوری باطل عبور کنیم و کشورهای غربی خود اذعان می کنند ایران به وزنه ای در منطقه تبدیل شده است.

وی تاکید کرد: ایران از ظرفیت های قوی چه از بعد نیروی انسانی و چه از بعد منابع انرژی برخوردار است و این امر مهمی است و بهره‌گیری از این نعمت ها نیاز به مولفة های
شهید بهشتی دارد تا اتلاف منابع نگردد چرا که اگر منابع داشته باشیم و یک تفکر عقلانی نباشد هر حرکتی عقیم می ماند.

وی افزود: مجلس و دولت باید از یک انضباط عقلانی برخوردار باشند و این مطلب که همه قوا با رهمنودهای مقام معظم رهبری درخصوص اصل 44 قانون اساسی به یک همفکری رسیده اند جای خوشحالی دارد.

دکتر علی لاریجانی در ادامه با بیان اینکه مدینه عادله مدینه ای است که بتواند بستر سازی کند تا استعدادها رشد و رقابت کنند، خاطر نشان کرد: در اندیشه شهید مطهری و
شهید بهشتی دموکراسی از دل عدالت بیرون می آید و هر چه این وجوه بین نخبگان کشور قرار گیرد برای بسط عقلانی مفید تر خواهد بود.

وی نیاز به وحدت ملی را با توجه به چالشهای موجود از نیازهای اساسی کشور خواند و این امر را عاملی در بارور کردن ظرفیت های داخلی و بین المللی بر شمرد.

رییس مجلس تاکید کرد: همه کسانی که خود را دوستدار انقلاب امام و رهبری می دانند  باید از رفتار سلیقه ای پرهیز کنند چرا این وظیفه ای ملی است.

دکتر لاریجانی در پایان دو مولفه،  مانیفست مدون و ایجاد یک تثوری برای احزاب را  ضروری دانست و گفت: اگر بخواهیم به تثوری وحدت ملی برسیم باید به غایاتی معتقد باشیم.

وی ابراز امیدواری کرد که این اجلاس که در سالگرد شهادت شهید بهشتی برگزار شده است ، الهاماتی از تفکرات آن شهید را به برگزار کنندگان بدهد.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet