هدر موبایل
1389/08/30 16:49:00
سرویس سیاسی
نامه نمایندگان مجلس در کار گروه مشترک به دبیر شواری نگهبان

4 اختلاف کارگروه مشترک با گزارش کدخدایی

**عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی با اشاره به جلسه شب گذشته مشترک دولت، مجلس و شورای نگهبان و ۳ حقوقدان مستقل تاکید کرد: تمام مطالبی که کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان مطرح کرد مورد توافق کارگروه مشترک نبود.

به گزارش خبرنگار خانه ملت "محمد دهقانی نقندر" در جمع خبرنگاران عنوان کرد در جلسه مشترک دولت، مجلس شورای نگهبان و حقوق دانان مطالب مختلفی عنوان شد که شب گذشته کدخدایی به چهارده موضوع آن اشاره کرد و از این تعداد چهار مورد مطرح شده مورد توافق اکثریت کارگروه نبود.

دهقانی همچنین گفت: آن چیزی که روز گذشته آقای کدخدایی بیان کردند از جایگاه سخنگویی کارگروه نبود چرا که وی سخنگوی کارگروه نبود بلکه آقای کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان است، کارگروه سخنگویی نداشت و مطالب عمدتا توسط نمایندگان دولت و مجلس در فضایی کاملا صمیمی مطرح می‌شد و در نهایت هم نمایندگان مجلس دیدگاه‌های خود را طی مکتوبه‌ای به شورای نگهبان فرستاد که این دیدگاه‌ها طی 20 صفحه مطرح شده است.

عضو هیئت رئیسه مجلس اظهار داشت: بخشی از مطالبی که آقای کدخدایی ذکر کردند ما هم قبول داریم، مثلا اینکه وزیر آخر صحبت کند و یا اصلاحاتی که برای آئین‌نامه داخلی مجلس پیشنهاد شد بحث‌های مهمی نبود و ما هم آنها را قبول داریم.

نماینده مردم چناران و طرقبه به مطالبی که اکثریت کارگروه با آن موافق نبود اشاره کرد و گفت:‌ طبق اصل 113 قانون اساسی رئیس جمهور نمی تواند به قوای دیگر تذکر و یا آنها را مورد سوال قرار دهد؛ این یکی از مواردی بود که کدخدایی دیروز آن را بحث مورد توافق تمامی کارگروه عنوان کرد.

وی ادامه داد: طبق اصل 57 قانون اساسی استقلال قوا باید رعایت شود و اینکه رئیس جمهور بخواهد به شورای نگهبان، مجمع تشخیص مصلحت نظام و مجلس تذکر دهد مغایر این اصل است.

دهقانی نقندر تاکید کرد: کدخدایی برخی موارد را ذکر نکردند. به نظر می‌رسد ذکر آنها ضروری باشد، یکی از این موارد این بود که اعضای کارگروه اتفاق نظر داشتند که همه مصوبات دولت طبق اصل 138 قانون اساسی باید به مجلس فرستاده شود و تغییر نام مصوبات به مصممات یا هر عنوان دیگر مجوزی برای دولت نیست که مصوبات خود را به مجلس نفرستد.

نماینده مردم چناران و طرقبه به موضوعات تخصصی اشاره کرد و گفت: ‌به طور مثال مجلس نمی تواند برای اختیارات مقام معظم رهبری، مجمع تشخیص مصلحت نظام و مجلس خبرگان قانونگذاری کند.

وی تاکید کرد:‌ حق قانونگذاری در این موارد به مراجع ذی ربط واگذار شده است.

دهقانی با بیان اینکه آمیخته کردن اصل 75 قانون اساسی با این موارد منافات دارد تاکید کرد: کارگروه موافق این نبود که اصل 75 را با قانون گذاری در موارد تخصصی اقدام کنیم؛ به این معنی که مجلس می تواند طرح یا پیشنهادهایی که بار مالی آن مشخص نشده با وجود تایید نشدن شورای نگهبان به شورای تشخیص مصلحت نظام ارجاع دهد.

وی افزود: همچنین کدخدایی ذکر نکرد کارگروه به اتفاق نظر رسید که همه مصوبات دولت طبق اصل 138 قانون اساسی باید به مجلس شورای اسلامی ارسال شود.

به گفته وی تغییر نام مصوبات به مصممات یا هر عنوان دیگری دولت را مجاز نمی کند تا مصوبات خود را برای تایید مجلس تقدیم نکند.

عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در جلسه دیشب تخلفات قانونی دولت ازجمله عدم اجرای قانون مصوب مجلس نیز مطرح شد، گفت: شب گذشته کارگروه از شورای نگهبان خواست به نوعی اقدام به رفع اختلافات بین دولت و مجلس درخصوص عدم اجرای برخی مصوبات مجلس از سوی دولت کند.

وی تاکید کرد: اختلاف دولت و مجلس اختلاف قانونی نیست و به این معنا نیست که بین دولت و مجلس روابط صمیمی وجود ندارد؛ لازم به ذکر است در ماه گذشته مجلس و دولت در محیطی کاملاً صمیمی جلسه مشترکی داشت و هر دو قوه خواهان رعایت جایگاه قوا در چارچوب قوانین هستند.

دهقانی یادآور شد که این مطالب به این دلیل مطرح می‌شود که زمینه‌ای فراهم نشود تا اختیارات مجلس به عنوان نماد مردم‌سالاری دینی مورد خدشه قرار گیرد البته اختیارات شورای نگهبان در مورد تفسیر برای همه پذیرفته شده است، مجلس به عنوان تضمین‌کننده دموکراسی در کشور مورد تاکید رهبری و امام(ره) است و ما هم بعنوان نمایندگان موظفیم که از این جایگاه دفاع کنیم.

محمددهقانی در نهایت اظهار داشت: در حال حاضر نمایندگان مجلس در کارگروه مشترک نامه ای خطاب به آیت الله جنتی درخصوص چهار مورد اختلافی مطرح شده از سوی کدخدایی تهیه و ارسال خواهند کرد.

عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی افزود: چهارعضو مجلس در کارگروه مشترک دولت مجلس شورای نگهبان و حقوق دانان گزارش بیست صفحه ای از 18 جلسه تشکیل شده این کارگروه تهیه و در خبرگزاری خانه ملت منتشر خواهند کرد.

وی ادامه داد: این گزارش شب گذشته در کارگروه نیز ارائه شد.

این کارگروه با 13 نفر ازجمله 3 نماینده دولت، 4 نماینده مجلس،‌ 3 حقوقدان مستقل و 3 نفر از اعضای شورای نگهبان تشکیل شد.

ابوترابی، باهنر، توکلی و دهقانی نمایندگان مجلس در این کارگروه هستند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet