هدر موبایل
1389/09/02 15:17:00
سرویس صحن
با تصویب نمایندگان مجلس در برنامه پنجم توسعه:

دولت از ایجاد سکونت گاه‏های غیرمجاز در شهرها جلوگیری کند

**با تصویب نمایندگان مجلس دولت موظف شد در طول برنامه پنجم توسعه به منظور ارتقا شرایط محیطی پایدار و فراگیر از ایجاد سکونت‌گاه‏های غیرمجاز جلوگیری کند.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت نمایندگان مجلس روز سه شنبه در ادامه بررسی جزئیات لایحه برنامه پنجم توسعه در ماده 155 مقرر کردند به منظور پیشگیری طبق این مصوبه به منظور ارتقاء شرایط محیطی پایدار و فراگیر و بهره‌مندی ساکنان مناطق حاشیه‌نشین از حقوق شهروندی و پیش‌نگری و پیشگیری از ایجاد سکونتگاه‏های غیرمجاز، دولت موظف به سامان بخشی مناطق حاشیه‌نشین تعیین شده توسط شورای عالی شهرسازی و معماری ایران از طریق تدوین و اجرا ساز و کارهای حقوقی، مالی و فرهنگی و توانمندسازی ساکنان بافت‏های واقع در داخل محدوده‌های شهری با مشارکت آنها، در چهارچوب«سند ملی توانمندسازی و ساماندهی سکونتگاه‏های غیرمجاز» و ایجاد شهرک‏های اقماری برای اسکان جمعیت مهاجر شد.

همچنین دولت موظف به وضع مقررات بازدارنده و اعمال ممنوعیت ارائه کلیه خدمات زیربنایی به ساخت و سازهای مجاز خارج از محدوده شهرها و روستاها و تخریب آنها با همکاری قوه قضائیه شد.

در ادامه این ماده نمایندگان دولت را موظف به تهیه و اجرا طرح‏هادی برای روستاهای واقع در حریم کلان شهرها با رویکرد کنترل محدوده روستاهای مذکور در حد رشد طبیعی آنها کردند. همچنین دولت موظف به طراحی و ایجاد کمربند سبز در اطراف مراکز جمعیتی با اولویت شهرهای بزرگ از منابع دولت طریق شهرداری‏ها شد.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی ماده 155 را با 166 موافق 2 رای مخالف و 2 رای ممتنع به تصویب رساندند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet