هدر موبایل
1389/09/03 09:16:00
سرویس سیاسی
پیش‌بینی کامران پس از تصویب قطعنامه حقوق بشر علیه ایران؛

طراحی سناریوهای ضد ایرانی ادامه خواهد یافت

**اواخر آبان ماه سال جاری کمیته سوم حقوق بشر سازمان ملل پیش نویس قطعنامه ضدایرانی حقوق بشر را تصویب کرد.

 این قطعنامه با آرای نزدیک به 80 کشور به تصویب رسید و بیش از 110 کشور نیز به آن رأی ندادند. تقریباً کمتر از یک ماه پیش از این جریان اجلاسی در ژنو برگزار شد که به بررسی حقوق بشر آمریکا اختصاص داشت. در آن اجلاس هیأت ایرانی در گزارش موارد نقض حقوق بشر در آمریکا، 13 مورد از این موارد را برشمرد.
به گزارش خبرنگار خانه ملت، روزنامه «نسل فردا» اصفهان درباره این مسائل با" حسن کامران" نماینده مردم اصفهان که عضو کمیته حقوق بشر مجلس شورای اسلامی نیز گفت وگو کرده که می خوانیم:

 

*  ائتلافی متشکل از آمریکا، انگلیس، کانادا و رژیم صهونیستی برای تصویب پیش نویس قطعنامه ضد ایرانی در کمیته سوم حقوق بشر سازمان ملل شکل گرفته بود. این در حالی است که اینها اصلیترین ناقضان حقوق بشر در دنیا هستند، فکر میکنید چرا این ائتلاف را شکل داده و تلاش میکردند قطعنامه ضدایرانی تصویب شود؟

ببینید نفاق پیچیده شده است و نفاق استکبار عمق و وسع یافته است.  شما امروز می‌توانید ببینید که بدترین اهانت‌ها در فرانسه و انگلستان به انسان‌ها می‌شود. در محله هارلم آمریکا بدترین جنایات‌ها صورت می‌گیرد و چهره حقوق بشر له می‌شود اما همه خفقان می‌گیرند و سکوت می‌کنند؛ در مقابل جمهوری اسلامی ایران که مدافع فلسطینی‌ها؛ مدافع عدالت و مخالف با ظلم و ستم در قاره‌های دنیاست و این موضع عدالتخواهانه‌اش را در مجامع بین‌المللی اعلام کرده است متهم به نقض حقوق بشر می‌ شود و این همه در حالی صورت می‌گیرد که تناقضات گفتاری و رفتاری در عاملان این جنایت‌ها کاملاً ملموس است.

*  ممکن است برخی از این تناقضات را بگویید؟

آنها ادعای دفاع از حقوق بشر می‌کنند اما موارد نقض حقوق بشر در همین کشورهایی که ایران را متهم به نقض حقوق بشر می‌کنند کم نیست. از یک طرف جانشین اتحادیه اروپا با منافقین ارتباط برقرار می‌کند که دستشان به خون جوانان، زنان و کودکان ما آغشته است و این در حالی است که حتی همان آمریکای خبیث این منافقین را در لیست گروه‌های تروریستی قرار داده است. بدتر از همه نمونه‌های ملموس تروریسم دولتی است که رژیم اشغالگر صهیونیستی به آن متوسل می‌شود. نه به کودکان رحم می‌کند و نه به زنان. اینها این اعمال را انجام می‌دهند ولی گاه و بیگاه علیه ایران بیانیه می‌دهند. خب مشخص است این بیانیه‌ها سیاسی است و از اساس حقوقی برخوردار نیست.

*  اخیراً دیدیم که برخی کشورهای غیراروپایی در کمیته سوم حقوق بشر سازمان ملل به ائتلاف کانادا، آمریکا و انگلیس پیوستند و علیه ایران موضع گرفتند. فکر میکنید این همراهی ناشی از چه بود؟ 

دولت‌های این کشورها بعضاً ضعیف‌اند و می‌خواهند تخت و تاجشان را از دست ندهند. یا اینکه به دلارهای آمریکا دلبسته‌اند و به این قطعنامه رأی
 می‌دهند. خب باید بگوییم که در کنار اینها؛ کشورهای غیرمتعهد، بعضی کشورهای غیراسلامی، کشورهای مستقل به قطعنامه بی‌اساسی مثل این رأی ندادند. من می‌خواهم بگویم طراحی این نوع سناریوها علیه ایران و این‌گونه برنامه‌ریزی همچنان ادامه خواهد یافت. اینها اولین بارشان نیست که این گونه قطعنامه‌هایی علیه ایران صادر می‌کنند. حرکت بشریت روبه بصیرت و بینایی است و تاریخ هم تکرار می‌شود. اینها مرگشان فرا‌می‌رسد همان‌طور که مرگ اتحاد جماهیر شوروی رسید. ظلم هم پایدار نیست. آمریکا در پایان خط است. اینها امروز با ذلت از افغانستان خارج می‌شوند؛ در عراق هم قافله را باختند. این همه خون ریختند و دل‌خوش کرده‌اند به این بیانیه‌های بی‌خاصیت و اینکه برای پادوهای‌شان هم با این بیانیه‌ها خوشحالی ایجاد کنند.

*  تقریباً یک ماه قبل از اینکه کمیته سوم حقوق بشر سازمان ملل پیش نویس قطعنامه را علیه ایران تصویب کند؛ هیأت پارلمانی ایران در اجلاس ژنو شرکت کرد و 13 مورد از موارد نقض حقوق بشر آمریکا را در آن اجلاس و در حضور نماینده آمریکا و معاون وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا تشریح کردند. فکر میکنید تلاش آمریکا برای تصویب این قطعنامه با نشست ژنو و فاش ساختن موارد نقض حقوق بشر آمریکا از سوی هیأت ایرانی ارتباط دارد؟

ببینید ما یک کمیته حقوق بشر در مجلس داریم که بنده هم عضو آن هستم. آن کمیته تلاشش بر این بود که افرادی را به ژنو اعزام کند و چهره کریه آمریکایی‌ها را با سند نشان دهد و خوشبختانه این کار صورت گرفت و مشخص شد که اینها چقدر تخلف دارند. موارد تخلف و موارد نقض حقوق بشر بیش از 13 بند بود که در آن فرصت کم، هیأت ایرانی 13 بند را شمرد. افشای موارد نقض حقوق بشر آمریکا کار جدیدی بود که ایرانی‌ها در آن شرکت فعال داشتند و ادامه هم خواهد داشت، حتی بنده به عنوان رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران- فرانسه گاهی به فرانسوی‌ها تذکر داده‌ام که هم اینکه نگذارند رئیس‌جمهورشان این همه از آمریکا تبعیت کند و هم اینکه مجلس شان تکانی بخورد تا حقوق اقوام مختلف و اقلیت‌های فرانسه خرد نشود. آنها هم هر بار این بیانیه‌ها را می‌دهند. اما ما باید در کاری که شروع کرده‌ایم فعالیت بیشتری به خرج دهیم. ما در ژنو موارد نقض حقوق بشر آمریکا را افشا کردیم اما اگر این کار را نمی‌کردیم، آنها برای صدور این بیانیه ضدایرانی برنامه‌ریزی کرده بوده‌اند. لذا برابر این‌گونه رفتارها ما باید بیشتر تلاش کنیم و موارد نقض حقوق بشر آمریکا را افشا کنیم.

*  شما پیشنهادی هم حین بررسی لایحه برنامه پنجم دادید که متأسفانه رأی نیاورد. این پیشنهاد درباره بیمه 6 قشر از اقشار جامعه بود. هدف از طرح این پیشنهاد چه بود؟ 

 گفته بودیم که 6 قشر از اقشار جامعه بدون شرایط بیمه شوند. مثل خادم مسجد. در آیین نامه سن 50 سال برای بیمه لحاظ شده است اما یک خادم مسجد که 70 سالش است باید از این قانون مستثنی شود. خب این خادم عمری است که در مسجد است. قاری‌های قرآن قشر دوم بودند که در شهرها و استان‌های مختلف بیمه شان مشکل دارد. مداح‌ها و همین‌طور کارگرهای ساختمانی و قالیباف‌ها که قشر زحمتکشی مثل کارگرهای ساختمانی هستند و بالاخره هنرمندان. صاحبان صنایع دستی خیلی جاها بیمه نشده اند. ما درباره این 6 قشر گفته بودیم بدون شرایط بیمه شوند. اگر این تصویب می‌شد این اقشار که انسان‌های ارزنده و بافهمی هستند نجات پیدا می‌کردند. امیدواریم در بودجه سال 90 این مورد را دید.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet