خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1387/04/08 23:33:00
سرویس سیاسی

رییس حزب کنگره ملی عراق با رییس مجلس شورای اسلامی دیدار و گفت و گو کرد

احمد چلبی رییس حزب کنگره ملی عراق بعدازظهر امروز شنبه با دکتر علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی دیدار و گفت و گو کرد.

به گزارش خانه ملت ، چلبی در ابتدای این دیدار ضمن تبریک به لاریجانی به مناسبت انتخاب ایشان به ریاست مجلس شورای اسلامی، این انتخاب را نشانه حکمت جمهوری اسلامی در گماردن افراد حکیم و فرهیخته به مناصب عالی حکومتی دانست و از آن ابراز خوشنودی نمود.

دکتر لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی نیز در این دیدار، عراق را کشوری مهم در همسایگی جمهوری اسلامی ارزیابی کرد و با بیان اینکه ایجاد آرامش و حفظ استقلال و حاکمیت عراق همواره یکی از دغدغه‌های جمهوری اسلامی ایران بوده است، اظهار داشت: عراق یکپارچه و با ثبات در همسایگی جمهوری اسلامی ایران به نفع مردم دو کشور و منطقه است.

وی ابراز امیدواری کرد اوضاع عراق به سمت ثبات و آرامش بیشتر پیش رود.

لاریجانی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به موافقت‌نامه امنیتی عراق، هدف آمریکا از طرح و فشار برای انعقاد این موافقت‌نامه را تثبیت حضور دایمی در منطقه و ایجاد التهاب و تنش بین کشورهای منطقه دانست و اظهار داشت: این موافقت‌نامه، رویداد خطرناکی برای مردم عراق به شمار می‌رود و موافقان آن لکه ننگی را بر دامان خود خواهند نهاد.

نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی در ادامه افزود: اجرای این طرح خطرناک، اوضاع را در کل منطقه بی‌ثبات خواهد ساخت و به علاوه آمریکا را بیش از آن‌چه در حال حاضر وجود دارد در مخمصه قرار خواهد داد.

رییس مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به موضوع هسته‌ای کشورمان نیز اظهار داشت: آمریکا و اروپا بهانه‌جویی می‌کنند و بهترین راه ممکن مذاکره واقعی با جمهوری اسلامی ایران پیرامون مسایل هسته‌ای است.

دکتر لاریجانی خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران تسلیم فشارها نخواهد شد و هرگونه ماجراجویی منطقه‌ای از سوی آمریکا، یقینا به ضرر خود آمریکایی‌ها تمام خواهد شد.

در ادامه این دیدار همچنین احمد چلبی، جمهوری اسلامی ایران را یکی از دوستان بزرگ و مهم عراق برشمرد و با اشاره به اوضاع کشورش، موافقت‌نامه امنیتی عراق را در حال حاضر یکی از مشکلات عمده مردم و مسوولان این کشور ارزیابی کرد.

وی در ادامه با اشاره به بندهای مختلف این موافقت‌نامه به ویژه بند مربوط به اعطای مصونیت قضایی به سربازان آمریکایی و نیروهای وابسته به آنان، این بند را برای مردم عراق غیرقابل قبول دانست و اظهار داشت: اکثریت قریب به اتفاق مردم و مسوولان عراق اعم از شیعه و سنی با این موافقت‌نامه مخالف‌اند و آن را در تقابل با استقلال و امنیت کشورشان می‌دانند.

چلبی در ادامه گفت: این موافقت‌نامه هیچ منفعتی برای عراق ندارد و هدف آمریکا از اعمال فشار برای انعقاد این موافقت‌نامه تضمین حضور درازمدت در عراق و منطقه است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet