پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1387/04/09 12:49:00
سرویس صحن
نطق پیش از دستور

نماینده خرم آباد: عدم رعایت عدالت در توسعه استانها، روند توسعه پایدار را دچار اخلال می کند

نماینده مردم خرم آباد گفت: به رعایت عدالت در توسعه استانهای مختلف کشور با توجه به فعالیتها و پتانسیلها، روند توسعه پایدار را دچار اخلال و رکود خواهد کرد.

به گزارش خانه ملت، متن نطق "محمدرضا ملک‌شاهی‌راد" اولین ناطق پیش از دستور جلسه علنی روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی به این شرح است:

بسم‌الله الرحمن الرحیم

الهی! در هر مکان و زمان و هر منصب و مقام یاریمان کن از برتری‌جویی و فساد دوری‌گزینیم و با نور هدایت خود ما را در جرگه پارسایان قرار ده.

سلام و صلوات بیکران خدا بر قافله‌سالار سفرکرده انقلاب حضرت امام و یاران دلداده و پاکباخته‌اش که امروز یا باده حیات جاودان نوشیده و بر خوان رحمت واسعه‌اش مرزوق و مسرورند یا در این دنیا به افتخار جانبازی و آزادگی و ایثارگری مفتخرند.

درود و رحمت خداوند حکیم بر آحاد ملت بزرگ ایران و رهبر فرزانه انقلاب حضرت آیت‌الله خامنه‌ای که روشنگری و راهبری‌اش کاروان نورانی این نهضت الهی را بر مدار و مسیر حق هدایت می‌کند و با عرض تسلیت درگذشت فقید سعید مرحوم محمدحسین حیدریان نماینده مردم شریف سنقر و کلیایی به محضر رهبر عظیم‌الشأن انقلاب اسلامی و ملت عزیز ایران و مردم سنقر و کلیایی و شما نمایندگان محترم ملت.

و اما وظیفه خود می‌دانم در اولین مجال بعنوان نطق پیش از دستور در مجلس شورای اسلامی از یکایک مردم شریف و نجیب حوزه انتخابیه شهرستان خرم‌آباد و بخشهای تابعه که با هوشمندی و موقعیت‌شناسی در دو مرحله انتخابات مجلس شرکت کرده‌اند صمیمانه تشکر کنم و نیز از رأی و اعتماد آنان که اینجانب را رهین منت و محبت خویش کرده‌اند، قدردانی نمایم و از خداوند متعال خاضعانه می‌خواهم که توفیقم دهد تا بار این امانت بزرگ و مسؤولیت سترگ را با موفقیت و سربلندی به سرمنزل مقصود برسانم.

همکاران ارجمند، نمایندگان محترم ملت عزیز ایران! مجال و موقعیتی که امروز در خانه ملت در اختیار ما قرار گرفته است، برخاسته از رأی و اعتماد مردم آگاه و هوشمند این دیار سربلند است و یکایک ما موظفیم از این ودیعه گرانقدر با نهایت دقت و رعایت امانت‌داری مراقبت کنیم و با سوگندی که در ابتدای کار یاد کرده‌ایم این عهد و پیمان صبغه مسؤولیت دینی و شرعی بخود گرفته و خدای ناکرده هر گونه غفلت و رخوت در ادای تکلیف موجب خسران دنیوی و اخروی خواهد شد.

فلذا آنچه که اینجانب حَسَب تکلیف در مورد استان لرستان عموماً‌ و حوزه انتخابیه خرم‌آباد و خصوصاً بخشهای تابعه تقدیم می‌دارم، صرفاً در جهت ایفای مسؤولیت خطیر وکالت مردم است و در این مسیر توجه و بذل عنایت و حمایت مجلس شورای اسلامی را به یاری می‌طلبم.

1 ـ استان لرستان با پیشینه تاریخی و تمدنی چندین هزار ساله و با برخورداری از منابع عظیم خدادادی و طبیعی از آب، خاک، مرتع و جنگل گرفته تا معادن عظیم سنگ و ذخایر نفت و گاز و مناظر بدیع و چشم‌نواز طبیعی و آثار و اماکن ارزشمند و قابلیتهای فراوان در بخشهای صنعتی و جاذبه‌های گردشگری و موقعیت خاص جغرافیایی و نیز منابع عظیم انسانی و کارشناسان و نخبگان و فرهیختگان و مردم فهیم و آگاه و فداکار، امروز دست به گریبان مشکلات طاقت‌فرسایی است که دل و جان آحاد مردم استان بویژه جوانان را آزرده و افسرده کرده است و به اعتقاد بنده می‌بایست رفع مشکلات لرستان و خرم‌آباد بصورت فوق‌العاده در دستور کار مسؤولین نظام مقدس جمهوری اسلامی قرار گیرد و همانگونه که به مناطق آسیب‌دیده از زلزله و بلایای طبیعی توجه می‌شود استان لرستان نیز باید بصورت خاص و با عزم و اراده و نگاهی نو مورد توجه واقع شود. این در حالیست که با نگاهی گذرا به اوضاع نابسامان لرستان در بخشهای مختلف و مقایسه آن با استانهای دیگر این واقعیت تلخ آشکار می‌شود که در طول سالیان متمادی لرستان کانون بی‌توجهی مسؤولین و کارگزاران بوده و ادامه این روند مردم صبور این استان را به سمت دلسردی و ناامیدی سوق می‌دهد.

2 ـ بخش صنعت در استان لرستان بویژه شهرستان خرم‌آباد که می‌بایست بیشترین سهم را در اشتغال و تولید داشته باشد، دچار وضعیتی اسف‌بار و ناامیدکننده شده و معدود کارخانه‌های خرم‌آباد از قبیل پارسیلون، مجتمع کشت و صنعت، یخچال‌سازی و چرم و پوست در سالهای اخیر یکی پس از دیگری به ورطه تعطیلی کشیده شده و کارگران زحمت‌کش آنان به خیل عظیم بیکاران افزوده شدند و امروز لرستان رتبه اول بیکاری در کشور را داراست و در شرایطی که هر روز در استانهای مختلف شاهد افتتاح کارخانه‌ها و مجتمع‌های صنعتی بزرگ هستیم، این خواسته مردم خرم‌آباد که خواستار احیای کارخانه‌های تعطیل شده خود هستند بهیچوجه تقاضای بزرگی نیست و اینجانب بعنوان نماینده مردم مجدّانه از دولت محترم و مجلس شورای اسلامی و قوه قضائیه می‌خواهم موضوع صنایع تعطیل شده خرم‌آباد را با اولویت خاص در دستور کار قرار دهند.

3 ـ بخش کشاورزی و دامداری لرستان همانند سایر بخشها در مسابقه پیشرفت و توسعه از دیگر استانها عقب مانده است. در حالیکه حدود 5 درصد اراضی و 11 درصد آب کشور مربوط به استان لرستان است، سهم محصولات کشاورزی استان حدود 5/2 درصد است.

در بخش مهار آبها و ایجاد سدهای بزرگ و بندهای انحرافی و پوشش انهار و در نتیجه استفاده بهینه از آب، استان لرستان مورد بی‌توجهی جدی واقع شده است و از آنجاییکه بیش از 70 درصد اراضی استان دیم هستند خشکسالی امسال خسارت سنگینی را به بخش کشاورزی و نیز دامپروری استان وارد کرده است.

4 ـ  در حالیکه محورهای بین شهری بسیار از استانهای کشور بصورت آزادراه و بزرگراه درآمده، عملیات چهار خطه کرده محورهای ارتباطی لرستان با تأخیر چندین ساله و اکثراً از محل اعتبارات استانی با کندی در حال انجام است. در حالیکه بعنوان مثال محور شیرانی پل‌سفید ـ پل‌زال نه یک راه استانی، بلکه محور ترانزیتی مهم کشور است و می‌بایست خیلی بیش از این و از محل اعتبارات ملی به آزادراه تبدیل می‌شد. مغفول ماندن این محور با ترافیک روزانه بیش از 20 هزار وسیله نقلیه در شبانه‌روز در حالیست که در برخی استانهای کشور آزادراههایی ساخته شده‌اند که پس از اتمام عملیات برای هدایت ترافیک به آنها از تبلیغات تلویزیونی و پیامهای تشویقی و ترغیبی استفاده شد و این روال قطعاً خلاف عدالت است و شاید همین رویکرد باعث شده که پس از انقلاب حتی یک متر راه‌آهن در استان لرستان احداث نشده است.

5 ـ در دنیای امروز که توسعه و پیشرفت جوامع مبتنی بر تولید علم و اطلاعات است و ارزش دانش گوی سبقت را از همه منابع مادی دیگر ربوده است و سند چشم‌انداز بیست ساله کشور نیز براساس دانایی‌محوری تدوین شده است، تحول جدی و بازنگری در نوع نگاه به آموزش و پرورش امری لازم و ضروریست. خیل عظیم فرهنگیان زحمتکش بجای آنکه توان فکری و ذهنی خود را معطوف به یاد دادن و یاد گرفتن و شکوفایی استعدادهای نونهالان و جوانان کشور کنند، دست به گریبان مشکلات عدیده از جمله مشکل مسکن، هزینه‌های درمان، معضلات معیشتی و مطالبات انباشته شده هستند و از نیروی انسانی که تا این حد گرفتار نیازهای روزمره زندگیست نباید و نمی‌توان انتظار ایجاد تحول، پویایی و سکانداری توسعه را داشت.

اینجانب از مجلس و دولت می‌خواهم درخصوص حل مشکلات متعدد فرهنگیان از حد وعده و شعار فراتر رفته و پا به عرصه اقدام و عمل گذارند.

6 ـ کمبود فضاهای ورزشی و تفریحی استان و فاصله سرانه آن با میانگین کشوری یکی دیگر از مشکلات مردم بویژه جوانان است که اینجانب از دولت خدمتگزار می‌خواهم همانگونه که در سایر استانها فعالیتهای قابل توجهی در احداث اماکن ورزشی بعمل آمده در فرصت باقیمانده برنامه‌ریزی جدی در این زمینه صورت گیرد.

در پایان این توضیح را لازم می‌دانم که یادآوری مشکلات و نیازهای مردم لرستان بهیچوجه به معنای انکار و نادیده گرفتن خدمات نظام مقدس جمهوری اسلامی در این دیار نیست، بلکه آنچه هر انسان منصف و دلسوزی را آزار می‌دهد عدم رعایت عدالت در توسعه استانهای مختلف کشور با توجه به فعالیتها و پتانسیلهاست که بی‌توجهی به این موضوع روند توسعه پایدار را دچار اخلال و رکود خواهد کرد، چرا که مهمترین ویژگی توسعه پایدار عدم تعارض مؤلفه‌های درونی است و اگر فرآیند توسعه کشور از تبعیض پیراسته نگردد قطعاً‌ از توازن و پایداری نیز بی‌بهره خواهد شد.

والسلام‌علیکم و رحمه‌الله و برکاته

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet