خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1387/04/09 13:03:00
سرویس اقتصادی

مجلس با برداشت 45 هزار میلیارد ریال از حساب ذخیره ارزی برای جبران خسارات خشکسالی موافقت کرد

نمایندگان مجلس در جلسه علنی روز یکشنبه با اصلاح قانون برنامه چهارم به برداشت ۴۵ هزار میلیارد ریال از حساب ذخیره ارزی برای جبران خسارات ناشی از خشکسالی موافقت کردند.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، در این ارتباط ابتدا کلیات لایحه یک فوریتی اصلاح ماده یک و جداول شماره 4 و 8 قانون برنامه چهارم به رای گذاشته شد که با 207 رای موافق به تصویب رسید.

محمد مهدی مفتح مخبر کمیسیون بودجه در دفاع از این لایحه یک فوریتی اظهار داشت: خشکسالی و سرمازدگی باعث بروز مشکلاتی برای کشور شده است.

وی افزود: دولت برای حل این مشکل پیشنهاد برداشت پنج میلیارد دلار از حساب ذخیره ارزی را مطرح کرده است.

مخبر کمیسیون برنامه و بودجه خاطرنشان کرد: برای اینکه این درخواست دولت قابل طرح باشد لازمست در لایحه اولی که از سوی دولت ارائه شده ما منبع تامین مالی این مساله را مشخص کنیم.

وی افزود: برای اینکار لازمست که جداول شماره 4 و 8 قانون برنامه چهارم اصلاح شود.

نماینده رزن تصریح کرد: آنچه باید گفته شود اینکه این 45 هزار میلیارد ریال به صورت ارزی استفاده می شود لذا تاثیری بر میزان نقدینگی جامعه نخواهد داشت و اشکالی که در خصوص برداشت از حساب ذخیره ارزی مطرح می شود را در برندارد.

در ادامه الیاس نادران نماینده تهران در مخالفت با این لایحه گفت: در جدول شماره 8 قانون برنامه چهارم قانونگذار سقفی را پیشنهاد کرده که در حال حاضر با افزایش پنج میلیارد تومان نمی توان گفت مشکلی از مشکلات کشور حل خواهد شد، چرا که براساس قانون پیش از این 35 میلیارد دلار برداشت شده است.

وی افزود: با افزایش برداشت پنج میلیارد تومان بودجه سال 87 با مشکل مواجه می شود.

نادران خاطرنشان کرد: از سال گذشته ما شاهد تقاضای مکرر برای اضافه برداشت از حساب ذخیره ارزی بودیم ولی هیچ وقت دولت مجلس را در جریان ریز عملیات مالی و بودجه ای قرار نداده است.

نماینده تهران گفت: در سال 86 ما بدلیل کمبود مواد غذایی نیاز به برداشت 1200 میلیارد دلار از حساب ذخیره بودیم.

وی افزود: در همان زمان دولت بدون کسب مجوز از مجلس دو هزار میلیارد دلار را به صورت اضافه از حساب ذخیره برداشت کرد.

وی افزود: همان مرجعی که اجازه برداشت دو هزار میلیارد را داده است این اجازه را هم بدهد.

نادران با اشاره به نطق تلویزیونی رئیس جمهور گفت: آقای احمدی نژاد در این نطق گفتند که با مجوز مقام معظم رهبری برداشت از حساب ذخیره ارزی برای واردات بنزین صورت گرفته است.

وی افزود: سوال اینست که این لایحه دولت مکمل مجوز مقام معظم رهبری است ؟ کسری آنست؟ ما خبر نداریم کیفیت و کمیت این مجوزها چگونه است؟

نادران اظهار داشت: دولت در بودجه سال جاری تنها 70 درصد بودجه عمرانی را تخصیص داده است بنظر می رسد از 24 هزار میلیارد تومان بودجه عمرانی بتوانیم 5 هزار میلیارد آن را برای حل این مشکل اختصاص دهیم.

اما کاظم دلخوش نماینده صومعه سرا در دفاع از این لایحه گفت: با توجه به شرایطی که کشور و مردم در آن قرار دارند ما بیاییم اشکالاتی را مطرح کنیم که قابل حل نباشد این ظلم به مردم است.

وی افزود: در بند (ج) ماده 1 قانون برنامه چهارم استفاده از حساب ذخیره ارزی در صورتی مجاز شمرده شده که با کاهش قیمت نفت مواجه شویم.

دلخوش خاطرنشان کرد: براساس ارقام جداول 8 قانون برنامه چهارم نحوه و میزان استفاده از درآمدهای بودجه مشخص است.

وی افزود: از سویی بر مبنای پیش بینی صورت گرفته در خصوص تملک دارایی های دولت از 70 درصد پیش بینی شده 30 درصد آن تخصیص نیافته است.

دلخوش گفت: در همین زمینه باید بگویم که در ارتباط با افزایش حقوق کارکنان دولت که 30 هزار میلیارد بار مالی برای دولت داشته ما برای تحقق این اعتبار چه کرده ایم؟

نماینده صومعه سرا گفت: در حال حاضر در کشورهای اروپایی جنگ بر سر غذاست و در شرایطی قرار داریم که از 30 استان کشور 29 استان دچار مشکلات ناشی از سرمازدگی و خشکسالی است.

وی افزود: اگر ما نخواهیم در این وضعیت به دولت کمک کنیم و اینگونه فکر کنیم که دولت اعتبار مورد نیاز را در جای دیگری پنهان کرده است و نمی خواهد مصرف کند برداشت صحیحی نیست.

وی تصریح کرد: در چنین شرایطی ما باید به دولت کمک کنیم.

در ادامه علیرضا محجوب نماینده تهران در مخالفت با این لایحه اظهار داشت: صندوق ذخیره ارزی برای این تعریف شده که ما به نفت به عنوان یک سرمایه و نه کالای مصرفی نگاه کنیم.

وی افزود: آنچه روشن است اینکه مبلغ پیشنهاد شده برای جبران خسارت خشکسالی برای خرید کالاهای مصرفی صورت می گیرد.

محجوب افزود: بنظر می رسد بهره گرفتن از منابع ناشی از صادرات به جای برداشت از حساب ذخیره راهکار مناسب تری باشد.

وی تصریح کرد: با افزایش سقف برداشت از حساب ذخیره ارزی ما بودجه را حجیم تر می کنیم که این اقدام تورم را بدنبال خواهد داشت.

در ادامه حسین اسلامی نماینده ساوه به دفاع از لایحه دولت پرداخت و گفت: مردم از نمایندگان مجلس هشتم انتظار دارند در شرایطی که با فشار اقتصادی و مشکل معیشتی مواجه هستند برای آنها کاری صورت گیرد.

وی افزود: آنچه مسلم است اینکه دولت به اندازه کافی درآمد ندارد که بتواند در این وضعیت به مردم کمک کند.

نماینده ساوه خاطرنشان کرد: از سوی دیگر شاهد افزایش قیمت مواد غذایی در جهان هستیم و کشورهای دنیا هر یک مکانیزمی برای حل این مشکل به کار گرفته اند.

وی افزود: میزان گندم مورد نیاز کشور در سال 87 ، 11 میلیون تن می باشد که با در نظر گرفتن گندم خریداری شده و با توجه به مشکل خشکسالی بیش از 50 درصد افت داشته است.

اسلامی از نمایندگان خواست تا برای حل مشکل اضطراری کشور به این لایحه رای دهند.

این گزارش می افزاید: در ادامه پیشنهاد کفایت مذاکرات از سوی عباس رجایی نماینده اراک مطرح شد که با نظر مثبت نمایندگان مواجه شد.

در ادامه مفتح مخبر کمیسیون بودجه به پاسخ ایرادات مطرح شده از سوی مخالفان پرداخت و از نمایندگان خواست که به کلیات این لایحه با توجه به لایحه دو فوریتی دیگر دولت در این خصوص رای مثبت دهند.

اما مسعود میرکاظمی وزیر بازرگانی که از سوی دولت به دفاع از این لایحه پرداخت، اظهار داشت: همانطور که مستحضرید قیمت های جهانی مواد غذایی به شدت افزایش یافته است.

وی افزود: از سوی دیگر سرمازدگی و خشکسالی صدمات جدی به کشاورزی، دامپروری و طیور کشور وارد کرده است.

میرکاظمی گفت: از سوی دیگر ما در هیچ زمانی شاهد این میزان افزایش قیمت نفت نبودیم. امروز قیمت هر بشکه نفت 140 دلار را تجربه می کند که خود این مساله اثراتی بر روی اقتصاد ما داشته است.

وی تصریح کرد: در همین شرایط ما تصمیم بزرگی مبنی بر برخورداری از انرژی هسته ای گرفتیم.

وزیر بازرگانی گفت: در پاسخ به کسانی که می گویند چرا از محل تملک دارایی ها برداشت نمی کنید باید بگویم که درآمدهای دولت در این بخش آنگونه که پیش بینی شده محقق نشده است لذا از نمایندگان می خواهیم در شرایط کنونی دولت را یاری کنند.

این گزارش می افزاید: پس از رای مجلس به کلیات لایحه اصلاح ماده یک و جدول شماره 8 قانون برنامه چهارم، مجلس به بررسی شور دوم این لایحه پرداخت و آن را نیز به تصویب رساند.

براساس ماده واحده این لایحه معادل ارزی مبلغ 45 هزار میلیارد ریال به ارقام جداول شماره 8 قانون برنامه چهارم توسعه اضافه می شود.

براساس اصلاحیه صورت گرفته از سوی مجلس استفاده از وجوه ارزی موضوع این ماده صرفا در قالب بودجه های سنواتی و متمم های آن مجاز خواهد بود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet