هدر موبایل
1387/04/09 13:12:00
سرویس اقتصادی

دو فوریت لایحه تامین اعتبار واردات کالاهای اساسی و جبران خسارات خشکسالی و سرمازدگی تصویب شد

نمایندگان مجلس با دو فوریت لایحه تامین اعتبار مورد نیاز برای واردات کالاهای اساسی و ضروری و جبران خسارات ناشی از خشکسالی موافقت کردند.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، نمایندگان مجلس در ادامه جلسه علنی روز یکشنبه به بررسی لایحه دو فوریتی متمم قانون بودجه سال 1387 جهت تامین اعتبار مورد نیاز واردات کالاهای اساسی و ضروری و جبران خسارات ناشی از خشکسالی پرداختند و در نهایت با 170 رای موافق و 50 رای مخالف با دو فوریت این لایحه موافقت کردند.

محمدرضا رحیمی در دفاع از دو فوریت لایحه مزبور اظهار داشت: در حال حاضر 150 شهر و 7500 روستا از جهت آب شرب با مشکل مواجه هستند در حالی که تابستان هم در پیش است، ما باید در باب تامین آب آشامیدنی اینها سریع عمل کنیم.

وی افزود: در مورد واردات کالاهای اساسی اگر امروز مجلس به ما اجازه هزینه بدهد و وزارت بارزگانی اقدام کند حداقل 3 تا 4 ماه طول خواهد کشید تا جنس وارد کشور شود.

نماینده دولت خاطرنشان کرد: در حال حاضر تعداد قابل توجهی از دامداران ما به خاطر نداشتن علوفه دام هایشان را می فروشند و باغداران نیز زمین هایشان را به فروش گذاشته اند. ما در کشور یک میلیون و یکصد هزار هکتار باغات سرما زده داریم و خسارات وارد شده از سه هزار و هفتصد میلیارد تومان فراتر است.

وی ادامه داد: هفت میلیون هکتار اراضی دیم ما گرفتار خشکسالی و سرمازدگی شده اند و 95 درصد دیم ما نابود شده است. اگر امروز دو فوریتی تصویب شود می توانیم قول دهیم که برای کشت پاییزه برای کشاورزان کمک برسانیم.

غلامرضا مصباحی مقدم در مخالفت با دو فوریت لایحه تامین اعتبار برای واردات کالاهای اساسی و جبران خسارت های خشکسالی گفت: این موضوع بحث مهمی است و من اصلا نسبت به اهداف این دو فوریتی مخالفتی ندارم بلکه با دو فوریت این لایحه مخالفم، آن هم نه برای اینکه مشکل را فوری نمی دانم.

وی افزود: همه ملاحظه کردیم که این لایحه دو فوریتی برای اصلاح جداول طی چند روز به صحن آمد پس می توان همین دو فوریتی را تبدیل به یک فوریت کرد و طی یک هفته به صحن آورد اما فرصتی به دست آورد تا نسبت به محتوا تامین بیشتری داشته باشیم.

نماینده تهران خاطرنشان کرد: از نظر آیین نامه داخلی مجلس هم چون این لایحه، متمم بودجه است نمی تواند به صورت دو فوریتی مطرح شود و باید به کمیسیون تلفیق برود و آنجا مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

محمدحسین فرهنگی در موافقت با لایحه مذکور گفت: بحث نه تنها مهم است بلکه فوری نیز هست چون هم اکنون دام های دام داران در اثر گرانی علوفه کشتار می شوند و ما فردا در کشورمان با بحران شیر و مواد غذایی مواجه خواهیم بود.

وی افزود: اگر امروز دو فوریت این لایحه تصویب نشود به کمیسیون ارجاع خواهد شد و تا بحث شروع گردد ایام تعطیلی مجلس فرا می رسد و بعد از آن بررسی لایحه به اواخر تابستان موکول می شود که خیلی دیر است.

نماینده تبریز تصریح کرد: نمایندگان اگر ابهام و اشکالی در جزییات دارند می توانند بعدا با پیشنهادات اصلاحی و تبصره های الحاقی آنها را اصلاح کنند.

نجیب حسینی نیز در موافقت با دو فوریت این لایحه گفت: سرمازدگی سال گذشته خسارات بسیار سنگینی را به باغات کشور وارد کرده است و ما قریب به هفت میلیون تن افت راندمان تولید باغات کشور را داشتیم. از طرفی اگر امروز برنامه ریزی نکنیم تولید باغات کشور برای شش سال دیگر با افت مواجه خواهد بود.

وی افزود: میانگین بارندگی کشور 52 درصد کاهش پیدا کرده است که این افت آثار خود را کاملا نشان داده است. برای اینکه بتوانیم تولید را در بلند مدت حفظ کنیم باید به دو فوریت این لایحه رای دهیم.

این گزارش می افزاید: پس از سخنان موافق و مخالف دو فوریت لایحه متمم قانون بودجه 87 جهت تامین اعتبار مورد نیاز واردات کالاهای اساسی و ضروری و جبران خسارات ناشی از خشکسالی به رای گذاشته شد که با 170 رای مثبت و 50 رای مخالف به تصویب رسید.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet