هدر موبایل
1387/04/09 14:04:00
سرویس سیاسی

بروجردی: مسوولیت هر گونه اقدام تروریستی گروهک منافقین در آینده بر عهده دولت انگلیس است

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی گفت: دولت انگلیس که از گروهک تروریستی منافقین حمایت می‌کند، باید مسوولیت هر گونه اقدام تروریستی این گروهک در آینده را نیز پذیرا باشد.

علاءالدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در حاشیه جلسه علنی روز یکشنبه در جمع خبرنگاران در مورد حمایت مالی و نظامی کشورهای غربی از گروهک منافقین ضمن بیان این مطلب که حداقل انگلیس به صورت طبیعی به حمایت از گروهک منافقین متهم خواهد شد، گفت: یکی از اهداف فراخوان سفیر انگلیس به مجلس، عنوان کردن اعتراض جدی مجلس شورای اسلامی نسبت به این اقدام بود.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با اشاره به این که استدلال انگلیسی ها این است که این گروهک چند سال است که کار تروریستی انجام نمی دهد خطاب به سفیر انگلیس گفت: هیتلر پس از اینکه چند ده سال از جنایاتش می گذرد و استخوان هایش نیز پوسیده شده اگر امروز کسی حتی در سطح دانشگاه نام و طرفداری از وی بکند شما به عنوان متهم مورد تعقیب قرارش می دهید.

بروجردی در ادامه افزود: امروز تمام سران جنایتکار سازمان منافقین در راس این سازمان قرار دارند و شما (انگلیس) اینها (گروهک منافقین) را از لیست تروریست ها خارج می کنید که این مساله از دید ما به معنای حمایت از یک گروه تروریستی است و طبیعتا انگلیس با توجه به این حمایت باید عواقب کلیه اقدامات تروریستی آنها را هم پذیرا باشد.

وی در خصوص مذاکرات هسته ای گفت: من فکر می کنم طبق قراری که گذاشته اند مذاکرات صورت می گیرد ولی هنوز تاریخ مشخص نشده است اما قرار به قوت خودش باقی است و فکر می کنم مذاکرات صورت بگیرد علی رغم اینکه اتحادیه اروپا دست به یک اقدام غیرمنطقی زد اما امیدواریم که با شکل گیری مذاکرات و توجه به اینکه این بار طرفین دارای بسته پیشنهادی هستند ما بتوانیم به تعدادی از اصول و فصول مشترک در دو بسته پیشنهادی برسیم و نسبت به بقیه موارد هم مذاکره نمایند تا شاید راه حلی برای خروج از بن بست پیدا شود.

وی در مورد فصول مشترک در بسته های پیشنهادی طرفین گفت: به عنوان مثال، موضوع انرژی برای غربی ها مهم است ما جز بسته پیشنهادیمان هست که در زمینه انرژی که مساله مهم جهان و آینده جهان است کار نماییم و در ارتباط با بحران های منطقه که این مساله هم برای غربی ها مهم است.

وی تصریح کرد: ما جز کشورهایی هستیم که به اذعان خود آمریکایی ها صاحب نفوذ در منطقه هستیم و بنابر این از ظرفیت جمهوری اسلامی ایران می شود در این زمینه استفاده کرد.

وی گفت: مساله ای مانند تروریسم که هم برای غرب مهم است و هم برای جمهوری اسلامی ایران حائز اهمیت است و می تواند در دستور کار قرار بگیرد چون در هر دو بسته پیشنهادی طرفین می باشد.

بروجردی تصریح کرد: تعداد نقاط اشتراکمان قابل توجه است.

وی گفت: در بحث هسته ای آنها هم در نامه و هم در بسته اصلی حق جمهوری اسلامی ایران را در فناوری هسته ای مورد تایید قرار داده اند که این خود یک آغاز مشترکی است برای طرفین که این حق را به صورت مبنایی قبول دارند ، تا آنجایی هم که ما جلو آمده ایم که فکر می کنم بیش از چهار هزار دستگاه فعال نصب شده باشد. من تصور می کنم که آنها واقعیت موجود ما را قبول دارند و بحث آنها برای ادامه راه است.

 وی با اشاره به طراحی نطنز برای 54 هزار سانتریفیوژ گفت: تا زمانی که ما بخواهیم نیروگاه هایمان را بسازیم که طبیعتا باید خروجی این فعالیت نطنز برای استفاده در آن نیروگاه ها باشد زمان می گیرد و طبیعا در این بعد دوم که واقعیت وجودی ما را پذیرا هستند برای مراحل بعدی باید مذاکره کرد. به اندازه قابل توجهی در بحث هسته ای هم ما فصول مشترک داریم.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در خصوص ورود مجلس به بحث هسته ای گفت: من فکر می کنم حضور فعال مجلس در عرصه هسته ای که در مجلس هفتم هم وجود داشت و با توجه به حضور آقای لاریجانی در راس مجلس هشتم فعال تر خواهد شد ولی خود ما هم به عنوان مجلس نظرمان این است که چون این پروژه ملی است حتما شورای عالی امنیت ملی باید در این مورد تصمیم گیری کند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet