هدر موبایل
1389/09/06 12:49:00
سرویس صحن
فلاحت پیشه در اخطار قانون اساسی:

بند الف ماده 173 حقوق شهرهای خرد را نادیده می‌گیرد

**نماینده اسلام آباد غرب در مجلس شورای اسلامی بند الف ماده ۱۷۳ لایحه برنامه پنجم توسعه را مغایر اصل ۱۹ قانون اساسی و ماده ۲۱۵ آئین نامه داخلی دانست و تاکید کرد: این ماده موجب خواهد شد بخش عمده بودجه به کلانشهرها اختصاص یابد و حقوق شهرهای خرد در این مصوبه نادیده گرفته خواهد شد.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، در جلسه علنی روز شنبه 6 آذر 1389 و در ادامه بررسی ماده 173 این لایحه، حشمت الله فلاحت پیشه نماینده اسلام آباد غرب، دالاهو، کرند غرب، گهواره و حمیل در اخطار قانون اساسی بند الف این ماده را مغایر اصل 19 قانون اساسی دانست و گفت: این بند شهرداری های کلانشهرها را موظف کرده است که در راستای مدیریت پسماند شهری و کاهش آلودگی هوا به نحوی اقدام کنند که هر ساله 10 درصد از حجم پسماند ورودی به محل های دفن کاسته شود و نیز تمهیدات لازم را برای کاهش آلودگی هوا تا حد استاندارد مصوب فراهم کند.

وی افزود: در حال حاضر شهرداری های شهرهای کوچک به صورت مجتمع این مدیریت را انجام می دهند و قرار است بودجه لازم به آنها پرداخت شود و طرحهای مطالعاتی شان هم حاضر است.

فلاحت پیشه با بیان این که این مصوبه به موجب تبعیض و نادیده گرفتن حقوق شهرهای کوچک خواهد شد گفت: براساس این مصوبه بخش عمده اعتبارات شهرداری ها به کلانشهرها اختصاص خواهد یافت و همان قضه مترو در این جا دوباره تکرار خواهد شد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی تصریح کرد: در این مصوبه کلان شهرها را جدا کرده است در حالی که مدیریت پسماند یک مدیریت کلی برای کل کشور است  و این موجب می شود بخش عمده بودجه و کلانشهرها اختصاص یابد.

فلاحت پیشه همچنین بند الف ماده 173 لایحه برنامه پنجم توسعه را مغایر ماده 215 آئین نامه داخلی دانست و اظهار داشت: وقتی در قانون برنامه یک قانون بالادستی تصویب می شود هر گاه در بودجه بخواهیم یک اعتباری به شهرهای کوچکتر اختصاص دهیم اولویت به کلانشهرها داده می شود.

محمدحسن ابوترابی فرد نایب رئیس مجلس شورای اسلامی که ریاست جلسه علنی را بر عهده داشت با وارد ندانستن اخطار فلاحت پیشه گفت: این مصوبه را نمی توان از موارد تبعیض دانست زیرا این ماده منافات با این مساله ندارد که شهرهای خرد هم این وظایف را داشته باشند و براساس منابعی که دارند حرکت کنند.

وی افزود: این مصوبه تنها یک نگاه اولویتی به موضوع دارد و اگر نگاه همکاران هم معطوف به این مساله باشد می توانند نسبت به بحث کلانشهرها هم در رای شان تقسیم بگیرند و نظرشان را در آنجا اعمال کنند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet