هدر موبایل
1386/05/15 13:27:00
سرویس سیاسی

اکبر اعلمی نماینده تبریز مصوبه مجمع تشخیص در خصوص تجمیع انتخابات را ورود در قلمرو تقنین دانست.

اکبر اعلمی نماینده تبریز مصوبه مجمع تشخیص در خصوص تجمیع انتخابات را ورود در قلمرو تقنین دانست.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خانه ملت، اکبر اعلمی در تذکر روز دوشنبه با استناد به بند 11 ماده 23 آیین نامه و اصول 56 و 112 قانون اساسی با انتقاد به مصوبه اخیر مجمع در مورد تجمیع انتخابات گفت: رئیس مجلس به اعتبار شخصیت حقوقی خود عضو مجمع تشخیص مصلحت است لذا انتظار می‌رود رئیس مجلس در این مجمع به نمایندگی از مجلس اعلام موضع کند.

وی افزود: در مجمع تشخیص مصلحت نظام اگر موضعی خلاف نظر مجلس گرفته می‌شود رئیس مجلس باید از موضع مجلس دفاع کند.

وی با اشاره به اینکه شورای نگهبان مصوبه تجمیع انتخابات دوره نهم ریاست جمهوری با دوره هشتم مجلس را خلاف شرع و قانون اساسی دانسته که نمایندگان آن را به مجمع تشخیص مصلحت فرستادند ادامه داد: مجمع تشخیص به موجب اصل 112 قانون اساسی صرفا مجاز به ورود به قلمرو «تشخیص مصلحت» است این مجمع نمی‌تواند به قلمرو تقنین وارد شود.

رئیس مجلس نیز در پاسخ به وی گفت: در اصل 112 قانون اساسی آمده است مقررات مربوط به مجمع تشخیص مصلحت نظام که توسط خود اعضا تهیه و تصویب شود به تایید مقام معظم رهبری می‌رسد.

وی افزود: یکی از مقررات مجمع تشخیص آیین نامه داخلی آن است که براساس مقررات تهیه و به تصویب رسیده است. براساس این آیین نامه مجمع تشخیص اگر در رفع اختلاف میان مجلس و شورای نگهبان، اصلاح یک موضوع و ماده‌ای مستلزم اصلاح و تغییر در سایر مواد باشد، این مجمع می‌تواند این کار را انجام دهد.

رئیس مجلس خاطرنشان کرد: به موجب آیین نامه مجلس تشخیص مصلحت، این مجمع در اختلاف نظر مجلس باشد را صرفا نمی‌گوید که حق با شورای نگهبان یا مجلس است بلکه به نحوی برای خروج از این بن بست وارد تصمیم گیری می‌شود.

حدادعادل گفت: این موضوع در مجمع تشخیص مصلحت سابقه دارد. در مجلس ششم که قانون سرمایه‌گذاری خارجی به تصویب رسید شورای نگبهان آن را تایید نکرد و لذا به مجمع فرستاده شد مجمع نیز با تغییر این قانون آن را از بن بست خارج کرد.

وی افزود: در نشست روز شنبه مجمع تشخیص مصوبه تجمیع انتخابات مطرح شد این شبهه‌ای که آقای اعلمی بیان می‌کند در آنجا نیز مطرح شد.

حدادعادل تصریح کرد: آیت الله هاشمی رئیس مجمع تشخیص در این جلسه توضیح دادند که اصلاح این مصوبه خلاف قانون نیست اما در عین حال از اعضای این مجمع خواست اگر به نظر آنها خلاف قانون است به پیشنهاد این کمیسیون در مجمع تشخیص مبنی بر برگزاری همزمان انتخابات پنجمین دوره شورای اسلامی با یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری رای ندهند.

حدادعادل اضافه کرد: همه اعضای مجمع به نظر کمیسیون رای دادند. یعنی این تصمیم خلاف آیین نامه نیست.

 

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet