هدر موبایل
1387/04/10 14:08:00
سرویس فرهنگی

مطهری: ضابطین اجرای طرح امنیت اخلاقی و اجتماعی باید افراد آموزش دیده باشند

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت: افرادی که ضابطین اجرای طرح امنیت اخلاقی و اجتماعی هستند باید دوره های آموزشی لازم را گذرانده باشند و آگاهی کافی درباره نحوه برخورد با مردم داشته باشند.

"علی مطهری" در گفت و گو با خانه ملت، در مورد ضرورت اجرای طرح هایی مانند "امنیت اخلاقی و اجتماعی" اظهار داشت: اینکه باید بر مسایل اخلاقی و رفتارهای اجتماعی نظارت وجود داشته باشد حرف درستی است. کسانی که خواهان هیچگونه نظارتی بر رفتارهای اجتماعی هستند معتقد به جدایی دین از سیاست بوده و قائل به حکومت سکولار می باشند و عقیده دارند دولت هیچ وظیفه ای در قبال اخلاق، عقاید و فضایل مردم ندارد.

وی افزود: در حالی که ما می گوییم دولت چنین وظیفه ای دارد و زمانی که برای اجرای امر به معروف و نهی از منکر نیاز به اعمال قانون باشد این وظیفه مردم نیست بلکه وظیفه دولت است با ابزارهایی که در دست دارد اقدام نماید.

مطهری در خصوص نقش و تاثیر فعالیت های فرهنگی در اجرای این طرح اظهار داشت: در کشور هر چقدر کار فرهنگی صورت گیرد اما افرادی در جامعه هستند که تحت تاثیر فرهنگ غربی و ماهواره ها موازین شرعی را رعایت نمی کنند؛ لذا باید نظارتی بر رفتارهای اجتماعی و نوع پوشش و حتی مسایل فرهنگ عمومی وجود داشته باشد. همه مردم و از جمله خود ما که جز این مردم هستیم احتیاج به تربیت داریم. این تربیت هم یا باید از ناحیه روحانیون و یا دولت و یا نخبگان و دانشمندان باشد. اگر بگوییم که در کشور هیچگونه نیازی به نظارت نیست حرف غلطی است. حتی اسلام هم این موضوع را تحت عنوان امر به معروف و نهی از منکر جایز بلکه لازم دانسته است و آن را یک اصلاح مستمر در جامعه اسلامی می داند که اگر ترک شود جامعه متلاشی خواهد شد.

عضو کمیسیون فرهنگی در مورد شرایط اجرای چنین طرح هایی گفت: نحوه اجرای طرح بسیار مهم است. مثلا اگر خانمی به علت عدم رعایت موازین شرعی بازداشت می شود به عقیده من نباید در جایی که بوسیله مردان اداره می شود برود بلکه باید در جایی که خانم ها اداره کننده آنجا هستند، بازداشت شود تا مفاسد بعدی را به دنبال نداشته باشد.

وی در خصوص ویژگی های عوامل اجرای طرح امنیت اخلاقی و اجتماعی نیز تصریح کرد: افرادی که ضابطین اجرای این طرح هستند باید دوره های آموزشی لازم را گذرانده باشند و آگاهی کافی در مورد نحوه برخورد با مردم داشته باشند و معروف و منکر را بشناسند.

مطهری تاکید کرد: بایستی در نوع برخوردی که با افراد خاطی می شود بسیار حساب شده عمل کرد تا این طرح بتواند موفق شود والا ممکن است آثار منفی به همراه داشته باشد و مخالفین این طرح نیز این مساله را بهانه قرار دهند و موجب متوقف شدن این طرح شوند.

شهید مطهری و طرح تاسیس دایره امر به معروف و نهی از منکر

نماینده مردم تهران گفت: طرح اجرای امنیت اخلاقی شبیه طرحی است که شهید مطهری در اوایل انقلاب اسلامی مبنی بر تاسیس "دایره امر به معروف و نهی از منکر" پیشنهاد داده بود.

عضو کمیسیون فرهنگی ادامه داد: شهید مطهری معتقد بود که این دایره باید زیر نظر روحانیت اداره گردد تا بر کار دولت و مردم نظارت داشته باشد.

"علی مطهری" تصریح کرد: البته شهید مطهری در این طرح معتقد بودند که افراد آموزش دیده این کار را انجام دهند و هر کسی حق انجام این طرح را ندارد لذا بر آموزش افرادی برای اجرای این طرح تاکید داشتند.

نماینده تهران در پایان تاکید کرد: اگر اجرای طرح امنیت اخلاقی به نحو درست و خوبی اجرا شود به نتیجه می رسد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet