هدر موبایل
1389/09/07 08:56:00
سرویس سیاسی
لاریجانی در دیدار شکورجان ظهوراف:

روابط ایران و تاجیکستان از هر اختلافی مصون است

**رئیس مجلس شورای اسلامی در دیدار شکور جان ظهور اف رئیس مجلس تاجیکستان با تاکید بر اشتراکات و پیوندهای تاریخی و فرهنگی عمیق ۲ ملت گفت: ریشه های فرهنگی- تاریخی مشترک دو ملت روابط برادرانه فی مابین را از هر گونه اختلافی مصون نگاه می دارد و این میراث ارزشمندی برای ۲ کشور است

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، "شکور جان ظهور اف" رئیس مجلس تاجیکستان شب گذشته با رئیس مجلس شورای اسلامی دیدار و گفت وگو کرد.

"علی لاریجانی" در این دیدار افزود: نگاه جمهوری اسلامی ایران به مناسبات با تاجیکستان نگاهی راهبردی و درازمدت است و ایران آماده هرگونه کمکی برای پیشرفت و توسعه این کشور است.

وی پیشرفت‌های جمهوری اسلامی ایران را در عرصه‌های مختلف فناوری و دانش‌های نوین و صنعتی- اقتصادی را ظرفیت عظیمی برای توسعه و آبادانی تاجیکستان دانست.

لاریجانی در ادامه به اهمیت گسترش و تعمیق همکاری‌های اقتصادی فی‌مابین تاکید کرد و در همین راستا نقش بخش خصوصی ایران را در سرمایه گذاری درعرصه های گوناگون تاجیکستان مهم خواند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به تجارب ارزنده متخصصین ایرانی در زمینه ساخت نیروگاه های برق آبی، مهار آب‌ها و جاده‌سازی گفت: تجربه، مهارت و دانش مهندسین ایرانی نمی‌تواند با انجام پروژه‌های بزرگ عمرانی نقش مهمی در پیشرفت تاجیکستان ایفا کند.

براساس این گزارش شکورجان ظهوراف رئیس مجلس تاجیکستان نیز در این دیدار با بیان اینکه بزرگانی مانند حافظ، سعدی، فردوسی و مولانا و دهها حکیم و دانشمند دیگر میراث مشترک و عامل پیوند عمیق دولت- ملت هستند گفت: فرهنگ و تاریخ 2 ملت از یک ریشه سرچشمه می گیرد.

وی در ادامه کمک های ایران را در تحکیم استقلال و ایجاد آرامش و امنیت پایدار در تاجیکستان را بسیار مهم و حیاتی خواند و افزود: تحکیم دوستی و برقراری مناسباتی نزدیک و رو به رشد با ایران همواره از اولویت‌های دولت تاجیکستان بوده است و در این راه از هیچ کوششی دریغ نخواهد کرد.

وی با تاکید بر اهمیت اجرای توافقات و پروژه های مشترک عمرانی برای کشورش خواستار تصریح در اجرای توافقات مشترک به ویژه در زمینه ساخت نیروگاه های آبی و مهار آب شد.

رئیس مجلس تاجیکستان خاطر نشان کرد: اجرای این توافقات چشم انداز مناسبات فی مابین را در همه عرصه ها با افق های خوبی همراه می سازد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet