هدر موبایل
1389/09/08 13:25:00
سرویس صحن
بروجردی در اخطار قانون اساسی؛

تشکیل پلیس قضائی به اذن رهبر معظم انقلاب نیاز دارد

**رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی طی اخطاری بند الف ماده ۱۸۷ لایحه برنامه پنجم توسعه را مغایر اصل ۱۱۰ قانون اساسی دانست و گفت: در این بند قوه قضائیه مکلف به ایجاد پلیس قضایی شده که طبق اصل ۱۱۰ قانون اساسی نیروهای مسلح اعم از شکل گیری آنها جزو شئونات و اختیارات فرماندهی معظم کل قوا است.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، علاءالدین بروجردی نماینده بروجرد در جلسه علنی امروز ـ دوشنبه ـ مجلس شورای اسلامی در زمان بررسی ماده 187 لایحه برنامه پنجم توسعه در اخطار قانون اساسی گفت: طبق اصل 110 قانون اساسی نیروهای مسلح اعم از شکل گیری آنها جزو شئونات و اختیارات فرماندهی معظم کل قوا است.

وی به بند الف ماده 187 لایحه برنامه اشاره کرد و خاطرنشان ساخت: در این بند قوه قضائیه مکلف به ایجاد پلیس قضایی شده که این مغایر با اصل 110 قانون اساسی است.

بروجردی با بیان این که ما پلیس بدون سلاح نداریم به نقل قولی از سرلشکر فیروزآبادی رئیس ستاد کل نیروهای مسلح اشاره کرد و گفت: سرلشکر فیروزآبادی گفته اند که اگر پلیس مسلح باشد، تشکیل آن نیاز به اجازه مقام معظم رهبری دارد.

وی افزود: به این دلیل دولت در لایحه خود در بند الف ماده 187، ایجاد پلیس قضایی را نیاورده و این مورد در کمیسیون تلفیق به لایحه برنامه اضافه شده است.

محمدحسن ابوترابی فرد نایب رئیس مجلس هم در پاسخ به این اخطار، گفت: آنچه در بند الف ماده 187 لایحه برنامه از دولت خواسته شده ارائه لایحه است.

وی افزود: بنابراین لایحه با لحاظ جایگاه اصل 110 قانون اساسی تهیه و به مجلس شورای اسلامی ارائه خواهد شد.

در بند الف ماده 187 لایحه برنامه که امروز به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید، آمده است: قوه قضائیه مکلف است به‌منظور کاهش عناوین مجرمانه و دعاوی، ایجاد پلیس قضایی، استانداردسازی ضمانت اجراهای کیفری و جایگزین کردن ضمانت اجراهای غیرکیفری مؤثر و روزآمد از قبیل انتظامی، انضباطی، مدنی، اداری و ترمیمی حداکثر تا پایان سال اول برنامه لوایح قضایی مورد نیاز را تهیه نماید تا از طریق دولت به مجلس شورای اسلامی تقدیم گردد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet