هدر موبایل
1387/04/11 11:38:00
سرویس اقتصادی

کلیات متمم بودجه برای تامین اعتبار واردات کالاهای اساسی و جبران خسارت خشکسالی به تصویب رسید

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی روز سه شنبه به کلیات متمم بودجه برای تامین اعتبار واردات کالاهای اساسی و جبران خسارت ناشی از خشکسالی رای مثبت دادند.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، هادی قوامی نماینده اسفراین در مخالفت با این لایحه گفت: ارائه متمم بودجه برای زمان استثنایی و خاص پیش بینی شده اما بنظر نمی رسد خشکسالی یک امر استثنایی باشد.

وی افزود: پیشنهاد ما اینست که ما به جای تصویب این دو فوریت توجه امان را به سمت تدوین صحیح بودجه ببریم به نحوی که زیرساخت های لازم برای سرمایه گذاری در بخش کشاورزی فراهم باشد.

نماینده اسفراین گفت: تصویب این متمم باعث افزایش تورم و گسترش بیماری هلندی در کشور می شود.

وی تصریح کرد: رای به این لایحه باعث اتلاف منابع و حیات کج دار و مریض دستگاه ها خواهد شد.

حسن کامران در موافقت با این لایحه گفت: طی چند دوره ای که در مجلس بوده ام دولت ها همیشه متمم آورده اند و مختص دولت نهم نیست.

نماینده اصفهان خاطرنشان کرد: آیا درست است که در شرایطی که مردم با مشکل خشکسالی مواجه شده اند دولت و مجلس به حمایت از مردم در این شرایط نپردازد.

وی افزود: اینکه گفته می شود تصویب این متمم به زیرساخت ها آسیب می زند درست اما آنچه مسلم است اینست که در حال حاضر چاره ای جزء تصویب این دو فوریت نداریم.

علیرضا محجوب نماینده تهران در مخالفت با این لایحه گفت: مخالفت با اصل خشکسالی و اعتباری که دولت برای جبران آن نیاز دارد نیست.

وی افزود: متممی ارائه شده که می گوید 4500 میلیارد ریال به سقف بودجه اضافه کنیم، مساله اینست.

محجوب گفت: کسی ابتدای سال مالی متمم نمی آورد. دولت باید آن سه درصدی که برای جابجایی در بودجه دیده شده را اختصاص می داد سپس تصمیم به آوردن متمم بودجه می گرفت.

نماینده تهران در ادامه گفت: حرف ما اینست که هر رقمی به بودجه اضافه شود اثرات تورمی دارد. شما 4 هزار و 500 میلیارد تومان به بودجه اضافه می کنید سوال اینست که این رقم به کدام ردیف ها اضافه می شود.

وی افزود: اصل اینست که آیا ظرفیت های قانونی استفاده شده که حال می خواهند متمم بیاورند.

محجوب گفت: ما بر این باوریم که دولت بدون تصویب این دو فوریت هم می تواند مشکل ناشی از خشکسالی را جبران کند.

در ادامه حسین اسلامی نماینده ساوه به دفاع از این لایحه پرداخت و گفت: این 2500 میلیاردی که برای کالاهای اساسی مردم در نظر گرفته شده امر بدیهی است لذا برای واردات مورد نیاز کالاهای اساسی لازم است دست وزارت بازرگانی باز باشد.

وی افزود: با توجه به اینکه از منابع ارزی برای تامین این امر استفاده می شود لذا اثرات تورمی ندارد.

نماینده ساوه خاطرنشان کرد: دوستانی که پیشنهاد دادند می توانند پیشنهادات خودشان را در جزییات مطرح کنند لذا از دوستان می خواهیم به کلیات رای دهند.

این گزارش می افزاید: مسعود میرکاظمی وزیر بازرگانی در دفاع از این لایحه گفت: خریدی که می خواهد انجام شود و مبلغی که پیشنهاد شده ما اعلام کردیم که خرید ما قطعا به صورت ارزی خواهد بود. در مورد خشکسالی هم بخش عمده آن ارزی و بخش کوچکی از آن ریالی است.

وزیر بازرگانی خاطرنشان کرد: هر چقدر نیاز به توضیحات جزییات در این خصوص است ما آمادگی ارائه اطلاعات و توضیح در رابطه با این دو فوریتی را به نمایندگان داریم، چرا که از جمله ضروریات است.

وی تصریح کرد: با جابجایی اعتبارات نمی توان جبران این 4500 میلیارد تومان را کرد لذا از نمایندگان می خواهیم که با رای به این دو فوریت دل مردم و کشاورزان را شاد کنند.

این گزارش می افزاید: پس از سخنان موافق و مخالف رای گیری در مورد کلیات این لایحه صورت گرفت که با 206 رای موافق و 22 رای مخالف و 9 رای ممتنع به تصویب رسید.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet