شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1387/04/11 14:42:00
سرویس صحن
نطق پیش از دستور

نماینده زنجان: دستیابی به انرژی هسته‌ای حق و میراث مشترک همه بشریت است

نماینده مردم زنجان و طارم گفت: بعنوان یکی از اساتید فیزیک دانشگاههای کشور از وجدان بیدار بشریت و اساتید دانشگاه های جهان می‌خواهم که اجازه ندهند نعمت انرژی هسته‌ای بعنوان یک منبع پاک خدادادی که دستیابی به آن حق و میراث مشترک همه بشریت است در انحصار عده‌ای قدرت‌طلب در عرصه کشمکش های سیاسی قرار گیرد.

به گزارش خانه ملت، متن نطق "سعداله نصیری‌قیداری" چهارمین ناطق پیش از دستور جلسه علنی روز سه شنبه مجلس شورای اسلامی به این شرح است:

بسم‌الله الرحمن الرحیم

«الحمدالله الذی فتح علینا من ابواب العلم بربوبیته و من علینا به نبینا و آله»

از درگاه ایزد منان شادی روح و علو درجات حضرت امام راحل عظیم‌الشأن و بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران را مسألت می‌نمایم. برای مقام معظم رهبری طول عمر پربرکت و برای ملت بزرگ ایران سعادت و نیکبختی آرزو می‌کنم.

محضر نمایندگان محترم به مناسبت کسب حسن اعتماد مردم در راهیابی به خانه ملت در هشتمین دوره مجلس شورای اسلامی تبریک و تهنیت عرض می‌کنم و از مردم شریف و فهیم زنجان و طارم بدلیل اعتماد به این خدمتگزار کوچک تشکر و قدردانی می‌نمایم.

و اما در آستانه بیستمین سالگرد شلیک به هواپیمای مسافربری ایران در خلیج فارس توسط ناو جنگی آمریکا هستیم. حادثه‌ای که نمونه‌ بارز نقض حقوق بین‌الملل و در مقابله چشمان مدعیان دفاع از حقوق بشر صورت گرفت و آمریکا پس از گذشت بیست سال هیچوقت خود را پاسخگو و مسؤول این جنایت آشکار ندانست.

یاد و خاطره بیش از 290 نفر مسافر بیگناه این حادثه غمبار را گرامی داشته و به خانواده‌های مصیبت‌دیده آنها و به پیشگاه ملت بزرگ ایران تسلیت عرض می‌نمایم.

در این فرصت کوتاه اجازه می‌خواهم نکاتی را محضر عزیزان عرض کنم:

کارشناسان عقیده دارند که خشکسالی و عدم تعادل و ناپایداری شدید اقلیمی که امسال در جهان شاهد آن هستیم ناشی از گرمایش زمین به دلیل آزادشدن گازهای گلخانه‌ای در اثر مصرف سوختهای فسیلی است. این پدیده زندگی بسیاری از مردم کشورهای جهان بخصوص کشور ایران را که 80 درصد زمینهای کشاورزی آن در نواحی خشک و نیمه‌خشک قرار دارد، در معرض خطر قرار داده است. راه‌حل درازمدت و علمی این مشکل استفاده از انرژی پاک بجای منابع فسیلی است. بعنوان یکی از اساتید فیزیک دانشگاههای کشور از وجدان بیدار بشریت و اساتید دانشگاه های جهان می‌خواهم که اجازه ندهند نعمت انرژی هسته‌ای بعنوان یک منبع پاک خدادادی که دستیابی به آن حق و میراث مشترک همه بشریت است در انحصار عده‌ای قدرت‌طلب در عرصه کشمکش های سیاسی قرار گیرد تا همه کشورها بتوانند برای اهداف صلح‌آمیز و تولید انرژی پاک از آن استفاده کنند. لذا از هیأت رئیسه محترم مجلس می‌‌خواهم بطور جدی مجلس شورای اسلامی را در جریان پرونده هسته‌ای دخالت دهند. این یک آرزوی ملی است و نمایندگان ملت به سرنوشت آن بسیار حساس هستند.

از وزیر محترم علوم، تحقیقات و فناوری انتظار دارم اولویتهای پژوهشی کشور را در سال نوآوری و شکوفایی در راستای افق برنامه چشم‌انداز بیست‌ساله ترسیم کنند. باید توجه داشته باشیم که برخی از برنامه‌های مربوط به فناوریهای مادر که لازمه برترشدن در منطقه است اگر امروز شروع کنیم، 15 الی 20 سال طول می‌کشد که به بهره‌برداری برسد.

از وزارت محترم جهاد کشاورزی می‌‌خواهم باتوجه به خشکسالی و سرمازدگی نرخ تضمینی خرید محصولات کشاورزی را در حد معقولی افزایش دهند و مقرر فرمایند که استان زنجان بعنوان یکی از استانهای غله‌خیز کشور در اولویت آسیب‌دیدگی از خشکسالی و سرمازدگی قرار گیرد.

نتایج و اندازه‌‌گیریهای کارشناسی در میزان جذب عناصر اکتیو (ACTIVE) توسط گیاهان محلی در منطقه زنجان و حومه مستلزم آن است که وزارت محترم صنایع و معادن و معاون محترم رئیس‌جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست توجه بیشتری به امر آلودگی هوای زنجان و حومه و استانداردسازی فیلترهای خروجی کارخانجات سرب و روی واقع در این منطقه بنماید.

کارخانجات تولید شمش روی کشور که حدود 70 درصد آن آن در زنجان مستقر می‌باشد و حدود 25 هزار نفر بطور مستقیم و غیرمستقیم را در اشتغال دارند، به دلیل مشکل خاک معدن و گرانی اسیدسولفوریک لازم، زیان‌ده گردیده و برخی تعطیل و برخی نیمه‌تعطیل شده‌اند. از وزرای محترم نفت و صنایع و معادن می‌خواهم در این زمینه چاره‌جویی فرمایند. در حال حاضر یک میلیون و دویست هزار نفر در سراسر کشور سهامدار این صنعت هستند.

انرژی برق بعنوان یکی از نیازهای اساسی و زیرساخت شهرکهای صنعتی مشکل جدی امروز استان زنجان است و به اندازه 5/1 برابر برق مصرفی امروز تقاضاهای جدید در نوبت است.

از وزارت محترم نیرو استدعا دارم در اجرای 4 نیروگاه مصوب در این استان که مدتها معطل مانده است، تسریع فرمایند تا این مشکل اساسی از سر راه توسعه استان برداشته شود.

از وزیر محترم علوم، تحقیقات و فناوری استدعا دارم برای انتخاب مدیران دانشگاههای کشور علاوه بر خصال اخلاقی به قابلیتهای مدیریتی و مرتبه علمی دانشگاهیان اهمیت دهند.

از وزیر محترم آموزش و پرورش استدعا دارم در مورد پرداخت مطالبات معوقه فرهنگیان مساعدت لازم را بفرمایند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet