هدر موبایل
1387/04/11 13:48:00
سرویس اقتصادی

نحوه برداشت 45 هزار میلیاردی دولت از حساب ذخیره‌ ارزی جهت مبارزه با خشکسالی و سرمازدگی مشخص شد

مجلس به دولت اجازه داد مبلغ ۴۵ هزار میلیارد ریال از محل حساب ذخیره ارزی جهت خرید و واردات کالاهای اساسی و ضروری و حمایت از خسارت دیدگان خشکسالی و سرمازدگی برداشت نماید.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، نمایندگان مجلس در ادامه جلسه علنی روز سه شنبه به بررسی جزییات لایحه متمم قانون بودجه سال 1387 کل کشور جهت تامین اعتبار مورد نیاز واردات کالاهای اساسی و ضروری و جبران خسارت ناشی از خشکسالی و سرمازدگی پرداختند و پیشنهاد جایگزینی ماده واحده این لایحه را با 177 رای موافق و 7 رای مخالف به تصویب رساندند.

براساس این ماده واحده به دولت اجازه داده می شود علاوه بر ارقام جداول مندرج در بودجه سال 1387 کل کشور معادل ارزی 45 هزار میلیارد ریال از محل حساب ذخیره ارزی برداشت و به نحو زیر تخصیص دهد:

1- مبلغ 20 هزار میلیارد ریال جهت خرید و واردات کالاهای اساسی و ضروری براساس تصویب نامه هیات وزیران

2- مبلغ 25 هزار میلیارد ریال جهت حمایت از خسارت دیدگان، بهره برداران و تولیدکنندگان بخش کشاورزی کشور در برابر خسارت های ناشی از خشکسالی و سرمازدگی در تمامی استان های کشور براساس ردیف های زیر:

الف) تامین یارانه مورد نیاز نهادهای کشاورزی (اعم از باغی، زراعی، دامی و طیور) 8000 میلیارد ریال

ب) تامین اعتبار به منظور پرداخت سود و کارمزد تسهیلات بانکی کشاورزان خسارت دیده برای امهال یکساله اقساط سررسیده شده 6000 میلیارد ریال

ج) پرداخت خسارت به کشاورزان خسارت دیده فاقد پوشش بیمه ای 2000 میلیارد ریال

د) افزایش اعتبار صندوق بیمه محصولات کشاورزی 2000 میلیارد ریال

هـ) تامین اعتبار کمک های فنی و اعتباری اصلاح شیوه های آبیاری و توسعه آبیاری تحت فشار 3000 میلیارد ریال

و) تامین اعتبار به منظور تامین آب شرب مناطق شهری، روستایی و عشایری 4000 میلیارد ریال

همچنین براساس تبصره الحاقی به این ماده واحده دولت مکلف است در تامین و جبران خسارت های کشاورزان، باغداران و دامداران در استان های مختلف با تناسب خسارت وارده اقدام نماید. در تعیین سهمیه هر استان باید مبالغ تخصیص یافته قبلی توسط دولت نیز لحاظ شود.

هرگونه مقررات و جداول مغایر با این تبصره لغو می گردد. همینطور نمایندگان طی یک تبصره الحاقی دیگر دولت را موظف کردند در پایان هر ماه عملکرد و جزییات استفاده از این اعتبار را به مجلس شورای اسلامی گزارش نماید.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet