هدر موبایل
1389/09/09 12:23:00
سرویس سیاسی
یادداشتی از فخرالدین حیدری

ورود مفید بخش خصوصی به اقتصاد کشور

**"فخر الدین حیدری"نماینده سقز و بانه درمجلس شورای اسلامی دریادداشتی که در اختیار هفته نامه سوران کردستان قرارداده با بیان اینکه جریان بررسی و تصویب لایحه برنامه پنجم توسعه در بخش بهبود فضای کسب‌وکار موادی مصوب شد گفت :طی آن بر حضور و تصدی بخش خصوصی خصوصاً اتاق‌های بازرگانی و تعاون در تسهیل فعالیت‌های اقتصادی و تجاری کشور تأکید شده است.

وارد شدن بخش خصوصی به طور حتم مفید خواهد بود زیرا باعث ارتقای کیفیت و رشد اقتصادی می‌شود.

برای بسترسازی‌هایی  جهت موفقیت‌ بخش خصوصی در اقتصاد کشور باید ابتدا بخش خصوصی را به طور واقعی قبول کرد. یکی از شاخص‌هایی که باعث موفقیت این بخش می‌شود قبول سیاست‌گذاری کشور متناسب با آن در کلیه زمینه‌ها به عنوان یک عضو محرک و پیشرو در اقتصاد و صنعت باشد. البته این ورود نباید یک شعار تلقی شود و در بدو ورود خود با مشکلات زیادی مواجه شود، در حقیقت موانع باید شفاف‌سازی گردد و از طرف دیگر قوانین مصوب مجلس و وظایف دولت در اجرا نیازمند بسترسازی ایده‌آل برای جلوگیری از برخورد با موانع است.

در مورد دو اتاق بازرگانی و تعاون یک نقش کاتالیزور در بحث صادرات و واردات و  سرمایه‌گذاری خارجی و جذب سرمایه در کشور را دارند. اما در پاسخ به این سؤال که آیا حمایت‌های لازم از بخش خصوصی صورت گرفته است؟ باید گفت: سند چشم‌انداز راهبردی است که در صورت اجرا به سمت خصوصی‌سازی حرکت می‌کند ولی کشور آن‌طور که باید و شاید نتوانسته به سمت سند چشم‌انداز حرکت کند، در واقع دولت در اجرای مصوبات به صورت سهل‌گیرانه برخورد و اجرا می‌کند و حمایت‌ها از بخش خصوصی به موقع صورت نمی‌گیرد. در حال حاضر واردکنندگان و صادرکنندگان اطمینانی از ادامه روند کار اقتصادی خود در ایران ندارند و یا به عبارت دیگر امنیت شغلی را احساس نمی‌کنند. آنچه در سیاست کشور بر مبنای چشم‌انداز 20 ساله است، ورود بخش خصوصی و سرمایه‌گذاران خصوصی است. در لایحه برنامه پنجم نیز دولت و مجلس به جمع‌بندی رسیدند که شتاب بیشتری به این بخش بدهند.

حضور بخش خصوصی تأثیر زیادی در روند توسعه کشور، سبک شدن کار اجرایی دولت، ایجاد امنیت برای سرمایه‌گذاران و تبدیل شرکت‌های دولتی به خصوصی دارد. در این زمینه هنوز با آنچه در سند چشم‌انداز پیش‌بینی شده فاصله داریم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet