خبرگزاری خانه ملت

شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1387/04/11 18:51:00
سرویس سیاسی
رییس مجلس در ملاقات با مشاور امنیت ملی هند :

فشار واشنگتن برای انعقاد موافقت‌نامه امنیتی در عراق آثار زیان‌باری برای مردم منطقه خواهد داشت

«ام کی نارایانان» مشاور امنیت ملی هند بعدازظهر سه‌شنبه با دکتر علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی دیدار و گفت‌وگو کرد.

 به گزارش خانه ملت ، در این دیدار نارایانان مشاور امنیت ملی هند ضمن تبریک به لاریجانی به مناسبت انتخاب وی به ریاست مجلس شورای اسلامی، وی را شخصیتی تاثیرگذار در عرصه سیاسی ایران توصیف کرد.

در ادامه لاریجانی، هند را کشوری دوست، مهم و دارای اشتراکات فرهنگی و تاریخی با جمهوری اسلامی ایران ارزیابی کرد و با اشاره به روابط خوب فیمابین دو کشور اظهارداشت: از این‌که بین دو کشور روابط دوستانه و همکاری‌های خوب سیاسی، اقتصادی و فرهنگی وجود دارد، خوشحالیم.

وی همچنین، همکاری‌های مشترک دو کشور در زمینه بازسازی افغانستان را نمونه‌ای از فعالیت‌های معطوف به برقراری آرامش و ثبات در این کشور و منطقه دانست و بر استمرار تبادل این همکاری‌ها تاکید کرد.

رییس مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اوضاع منطقه‌ای نیز گفت: در حال حاضر وضعیت حساسی در دو کشور عراق و افغانستان وجود دارد و استقرار ثبات و آرامش در این دو کشور به نفع مردم منطقه است.

وی در ادامه با انتقاد از رویکرد آمریکا در منطقه، خاطرنشان ساخت: وضعیت آمریکا در عراق روز به روز وخیم‌تر می‌شود و فشار واشنگتن برای انعقاد موافقت‌نامه امنیتی در عراق آثار زیان‌باری برای مردم کل منطقه خواهد داشت.

در ادامه این دیدار همچنین ام کی نارایانان، مشاور امنیت ملی هند، ایران را کشوری مهم در منطقه دانست و با اشاره به مشترکات تاریخی و فرهنگی بین مردم دو کشور، سابقه دوستی و همکاری فیمابین را دیرینه خواند و گفت: گسترش روابط دوستانه و همکاری‌های دوجانبه بین هند و ایران از اهمیت والایی برخوردار است.

وی با اشاره به خط لوله گاز ایران به پاکستان و هند آن را باعث تحکیم دوستی بین مردم سه کشور دانست.

مشاور امنیت ملی هند برقراری آرامش در افغانستان را در جهت منافع مردم منطقه دانست و با اشاره به همکاری‌های کشورش با ایران در زمینه استقرار صلح و آرامش در افغانستان خواستار تبادل تجارب مربوط در این زمینه بین دو کشور شد.

وی دخالت نیروهای بیگانه در افغانستان را موجب به مخاطره افتادن منافع کل منطقه دانست.

در این دیدار، لاریجانی از همتای هندی خود برای سفر رسمی به جمهوری اسلامی ایران دعوت به عمل آورد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet