روز مجلس
1389/09/10 01:09:00
سرویس سیاسی
محبی‌نیا و کوهکن در گفت و گوی ویژه خبری:

بررسی برنامه پنجم توسعه 133 ساعت به طول انجامید

**عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: بررسی برنامه پنجم توسعه کشور بیش از ۱۳۳ ساعت زمان گرفت.

به گزارش خبرنگار خانه ملت،  "جهانبخش محبی نیا" و "محسن کوهکن" با حضور در گفت‌وگو خبری شبکه دو صدا و سیما در خصوص عملکرد قانونگذاری و روز مجلس گزارشی ارائه کردند.

جهانبخش محبی نیا مقایسه ای در خصوص زمان بررسی برنامه توسعه کشور ارائه کرد و گفت: برنامه اول توسعه کشور در 93 ساعت و 25 دقیقه بررسی و تصویب شد، برنامه دوم توسعه 79 ساعت را به خود اختصاص داد، برنامه سوم و چهارم توسعه هر کدام 93 ساعت و 41 ساعت از زمان صحن علنی مجلس شورای اسلامی را در اختیار گرفتند؛ اما برنامه پنجم توسعه که با در نظر گرفتن بندهای الحاقی و مواد مکرر 240 ماده داشت تا امروز عصر 133 ساعت را به خود اختصاص داد.

عضو هیات رییسه مجلس افزود: از آنجا که روزهای یکشنبه و احتمالا روز دوشنبه هفته آینده صحن علنی مجلس تکلیف مواد ارجاعی به کمیسیون تلفیق را تعیین خواهد کرد، زمان بررسی این برنامه به بیش از 133 ساعت افزایش خواهد یافت.

به گفته این نماینده، برنامه پنجم توسعه کشور 31 روز و 43 شیف کاری مورد شور نهایی قرارگرفت و تصویب شد.

همچنین محسن کوهکن به تفاوت برنامه پنجم توسعه کشور با برنامه های گذشته اشاره کرد و گفت: در برنامه پنجم به سیاست های کلی نظام و اصل 44 قانون اساسی توجه بسیاری شد.

محبی نیا در ادامه نیز گفت: در بررسی برنامه پنجم حساسیت بیشتری از سوی نمایندگاه و هیات رییسه مجلس در نظر گرفته شد تا جایی که علاوه بر در نظر گرفتن قانون اساسی و سوابق برنامه ریزی در کشور به سیاست های کلی ابلاغ شده از سوی مقام معظم رهبری اتکا شد.

این نماینده نیز به بررسی غیر رسمی شورای نگهبان نیز اشاره کرد و گفت: اعضای شورای نگهبان به طور غیر رسمی مواد مصوب مجلس را همزمان با بررسی در صحن علنی بررسی کردند و گزارش خود را به مجلس ارائه خواهند کرد.

محبی نیا تاکید کرد: تصور نمی شود در مواد برنامه مشکلاتی وجود داشته باشد تا بخواهیم تشخیص مصلحت نظام در خصوص آنها تصمیم گیری کند.

در بخش بعدی گفت‌وگو خبری شبکه دو سیما دو عضو هیات رییسه در خصوص روز مجلس نیز صحبت کردند، کوهکن سخنگوی مجلس گفت: نماینده مردم یک حوزه شاید از یک منطقه برگزیده شده باشد اما مطابق با قانون نماینده کل کشور است و تا جایی که بتواند در حل مشکلات تمامی مردم ایران تلاش خواهد کرد.

همچنین محبی نیا اظهار داشت: به اعتقاد من نمایندگان لولای مشترک مردم و مسئولان هستند و انتقال مطالب از مردم به حکومت مرکز از سوی نمایندگان اقدامی پر هزینه ای است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet