هدر موبایل
1389/09/10 10:57:00
سرویس سیاسی
فرهمند:

افزایش اختیارات رئیس‌جمهور ضرورتی ندارد

**کاظم فرهمند در یادداشتی که در روزنامه بشارت منتشر شده است افزایش اختیارات رییس جمهوری را غیرضروری خوانده است.

بحثی که این روزها داغ شده و بیشتر روزنامه‌ها به آن دامن می‌زنند و آن را بزرگ جلوه داده اند، مسئله اختلافات بین دولت و مجلس است.

آنچه مسلم است و در همه ادوار با آن روبه‌رو بوده‌ایم، یک سری اختلافات بین این دو قوه است که همیشه هم وجود داشته و اصولاً باید وجود داشته باشد تا پویایی فضای سیاسی کشور حفظ شود.

اما مطالبی که اخیراً روزنامه‌ها مطرح نمودند، مربوط به نامه‌ای بوده که از طرف ریاست محترم جمهور به مقام معظم رهبری ارسال شده و در آن، ایشان برخی اشکالات را نسبت به مجلس مطرح کردند و متقابلا رئیس مجلس هم ایراداتی را نسبت به دولت اظهار نمودند. مقام معظم رهبری نیز موضوع را به شورای نگهبان ارجاع دادند و قرار بود حقوقدانان در جلساتی موضوع را بررسی کارشناسانه کرده و نظر خود را اعلام نموده و به رهبری گزارش دهند.

از طرف مجلس هم چهار نماینده انتخاب شدند که کار را دنبال نمودند و گویا 18 جلسه تشکیل داده و پیرامون اشکالات مطرح شده توسط دولت و مجلس، نظراتی را ارائه نموده‌اند. مجموع این مطالب به شورای نگهبان تحویل داده شد و آیت‌الله جنتی نیز نظر خود را درباره این موضوع اعلام نموده‌اند. اما نامه‌ای که هفته پیش از سوی سخنگوی شورای نگهبان خطاب به رهبری منتشر شد که طی آن، ایشان خواهان افزایش اختیارات رئیس‌جمهور شده بودند، نظر شورای نگهبان بوده و ارتباطی به نمایندگان مجلس نداشت. نظر مجلس این است که برخی موارد مطرح شده توسط دولت را قبول دارد، مثلاً رئیس‌جمهور پیشنهاد داده بود که در بعضی از موارد، مثل اوقاتی که سؤالی از وزیر انجام می‌گیرد و در صحن مجلس، 15 دقیقه به وزیر و 15 دقیقه هم به نماینده سؤال‌کننده وقت داده می‌شود تا سخنان خود را مطرح کنند، وزیر، آخرین فردی باشد که صحبت کند که ما این را قبول داریم، چون وزیر باید از خود دفاع کند. مواردی مثل این را مجلس هم قبول دارد که با تعامل دوسویه حل شود.

اما وظایف هریک از سه قوه در قانون اساسی مشخص شده و ما ضرورتی ندارد که خارج از چارچوب قوا، این وظایف را تغییر دهیم یا اختیارات آنان را افزایش دهیم. ملاک عمل ما طبق قانون و وظایفی است که برای سران هریک از سه قوه تعیین کرده است و ما ضرورتی برای افزایش اختیارات رئیس‌جمهور نمی‌بینیم.

البته در این جلسات، انتقاداتی نسبت به عملکرد هر دو قوه مطرح شده که هم مجلس و هم دولت آن را پذیرفته‌اند و می‌تواند راهگشای خوبی باشد. ضمن اینکه مقام معظم رهبری نیز در نهایت، بعد از جمع‌بندی شورای نگهبان، راجع به این موضوع نظر خود را اعلام خواهند نمود و رأی ایشان، برای ما حجت است و آنچه مقرر کنند، نمایندگان مجلس هم با جان و دل می‌پذیرند چرا که مسلما اظهارنظر ایشان، به صلاح کشور و جامعه و لازم‌الاجراست.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet