هدر موبایل
1389/09/10 00:05:00
سرویس سیاسی
ابوترابی‌فرد شهید مدرس را الگوی نمایندگان خواند؛

دولت لایحه بودجه را مطابق برنامه به مجلس بیاورد

**نایب رئیس مجلس شورای اسلامی باگرامی داشت یاد و خاطره شهید مدرس و روز مجلس با بیان اینکه اگر مجلس نباشد دولت شکل نمی‌گیرد اظهار داشت: نمایندگان مجلس شورای اسلامی باید شهید مدرس را الگوی خود قرار دهند.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، "محمدحسن ابوترابی فرد" نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با حضور در برنامه زنده تلویزیونی دونیم ساعت که  از شبکه خبر سیما پخش می شد در پاسخ به سوالات مجری برنامه در خصوص اتمام برنامه پنجم توسعه و چگونگی تطبیق آن با قانون بودجه  سال 90 به تشریح مراحل طی شده بررسی برنامه پنجم پرداخت و گفت: برنامه پنجم توسعه یک برش 5 ساله و حرکتی است در راستای رسیدن به اهداف مندرج در سند چشم انداز 20 ساله که باید با راهکارهای عملیاتی  و از طریق بودجه سالانه کشور، مدیریت و ساماندهی شود.

 

دولت لایحه بودجه را منطبق با برنامه پنجم تنظیم و تقدیم کند

نماینده مردم قزوین، آبیک و البرز در مجلس شورای اسلامی افزود :با توجه به اینکه جایگاه و موقعیت برنامه پنجم از اهمیت ویژه ای برخورار بوده است؛ بنابراین بعد از اینکه دولت در آواخر سال 88 لایحه برنامه را همزمان با بودجه سال 89 به مجلس تقدیم کرد مجلس تصمیم گرفت با عنایت به اهمیت ضرورت بررسی لایحه بودجه بررسی برنامه پنجم را به ماه های نخست سال  89 موکول کند که در خرداد ماه سال جاری این برنامه پس از یک کار کارشناسی فشرده و با توجه به سیاست های ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری در اختیار کمیسیون تلفیق قرار گرفت که نهایتا خروجی آن در صحن علنی مجلس طی 50 جلسه کاری فشرده مورد بررسی  قرر گرفت.

وی دامه داد: پس از آنکه برنامه پنجم به تایید شورای نگهبان رسید و به قانون تبدیل شد کسانی که مسئولیت تدوین برنامه بودجه سال 90 را برعهده دارند موظفند تا بودجه را کاملا منطبق بر برنامه تنظیم کنند.

 

مجلس معتقد است باید اعتبار ویژه ای به ورزش اختصاص داد

ابوترابی فرد در پاسخ به سوال مجری برنامه در خصوص برخی از مواد این برنامه از جمله تخصیص یک درصد از بودجه دستگاه ها ی اجرایی به ورزش که مورد مناقشه دولت و نمایندگان بود گفت: مجلس معتقد است باید اعتبار ویژه برای ارتقاء شاخص های ورزش کشور در نظر گرفته شود وبا توجه به اینکه ما جایگاه بالایی را برای ورزش کشور متصور هستیم کمیسیون تلفیق قصد دارد تا زمینه ای  مناسب برای حمایت  قاطع از ورزش کشور داشته باشد.

 

استکبار جهانی نمی تواند شاهد انفجار عظیم علمی در ایران باشد

وی در ادمه با اشاره به ترور اساتید دانشگاه شهید بهشتی تهران  که از دانشمندان هسته ای ایران بودند، با بیان اینکه این حرکات ازسوی کسانی است که در حال غرق شدن هستند، گفت: استکبار جهانی نمی تواند شاهد انفجار عظیم علمی در عرصه ها ی مختلف از جمله دانش هسته ای در جمهوری اسلامی ایران باشد و سعی دارد با این اقدامات مانع تبدیل شدن ایران به یک مرجع قدرتمند علمی شود.

 

برای رسیدن به منافع ملی ذره ای اغماض جایز نیست

ابوترابی فرد درخصوص موضع مجلس در رابطه با موضوع هسته ای گفت: میان مجلس و دولت در این خصوص اتفاق نظر وجود دارد و معتقدیم برای رسیدن به جایگاهی که زیبنده جمهوری اسلامی است و برای ایفاء نقش موثر در منطقه باید به انرژِی هسته ای دست یابد.

وی تصریح کرد:برای آینده سیاسی، اقتصادی، صنعتی و استقلال کشور باید دانش هسته ای را در اختیار داشته باشیم و مجلس از دولت می خواهد تا در راستای رسیدن به این منافع ملی حتی ذره ای اغماض و کوتاهی نکند.

 

ایران به عاملی برای مهار آمریکا درمنطقه تبدیل شده است

ابوترابی فرد با اشاره  به مذاکرات هسته ای پیش رو در 15 آذر و همچنین با اشاره به درخواست پارلمان اروپا از آمریکا برای خروج سازمان تروریستی مجاهدین از لیست تروریست ها گفت: غربی ها همیشه سعی داشته اند از دو ابزار فشار و چانه زنی و تطمیع و تهدید استفاده کنند، اما آیا می توان به کشویی که رئیس جمهورش ملت ما را به تهاجم هسته ای تهدید می کند اعتماد کرد.

وی با بیان اینکه آمریکا از قدرت  ایران می ترسد گفت: امروز آمریکا اعتراف می کند که قدرت دفاعی جمهوری اسلامی ایران به عاملی برای مهار آمریکا در منطقه تبدیل شده است.

 ابوترابی فرد خاطر نشان کرد: تردیدی نیست  که لبنان در سایه اقتدار جمهوری اسلامی توانست 33 روز در مقابل اسرائیل بایستد و غزه در سایه حضور قدرتمند ایران در برابر زیاده خواهی اسرائیل ایستاده است.

 

اگر مجلس نباشد دولت شکل نمی گیرد

وی در ادامه با اشاره به سالروز شهادت شهید مدرس و گرامی داشتن یاد و خاطره ایشان با بیان اینکه امیدواریم نمایندگان مجلس شهید مدرس را الگوی خود قرار دهند در خصوص جایگاه مجلس  گفت: نهاد مجلس در قانون اساسی یک جایگاه ویژه است، مجلس یک نهاد خودجوش است که از درون مردم شکل می گیرد، اگر مجلس نباشد دولت شکل نمی گیرد، دولت با معرفی اعضای کابینه به مجلس موجودیت و تبلور می یابد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet